İş Fikirleri

Anaokulu Açmak-Nasıl Açılır? Gerekli Belgeler

Anaokulu Açmak

Eğitim üzerine bir alanda iş kurma fikriniz varsa bu hususta okul ya da kurs açılması doğru seçim olacaktır. Eğitimle alakalı prosedürlere uygun hareket etmeniz gerekmektedir. Belirlenen yasalar çerçevesinde istediğiniz formata uygun şekilde okul ya da kurs açabilirsiniz. Son dönemlerde popüler olan ve iyi getiriye sahip olan anaokulu açmak harika işlerden bir tanesidir. Elbette bu alanda başarılı olabilmeniz için sunduğunuz eğitim iyi olması ve eğitim vereceğiniz yerin çok iyi olması gerekir.

Velilerin öncelikle istedikleri şey öğrenciler ile iyi ilgilenilmesi ve temiz ortamda eğitim görmeleridir. Nezih bir ortam kurmanız ve öğretmenlerin de alanlarında başarılı olmaları da son derece önemlidir. Sizden istenilen düzeyi ortaya koyabilmeniz için profesyonel hizmet sunmalısınız. Memnun öğrenci memnun veli demektir. Buda beraberinde daha fazla öğrenciye erişim anlamına gelmektedir. Sizden memnun olan veliler mutlaka çevrelerinde arkadaş ve dostlarına sizi önereceklerdir. Bu yapı birçok reklam düzeyine göre çok daha iyi olduğu ispat edilmiştir.

Anaokulu Açma Şartları

 

Öncelikle nasıl bir formata göre anaokulunu kuracağınızı belirlemelisiniz. Belirli şartların söz konusu olduğu bu yapıda uygunluk çok önemlidir. Anaokulu açma şartları sıralamasını şu şekilde yapabiliriz;

l Eğitim düzeyini en iyi şekilde aktaracak oyun odası,

l Genellikle isteğe bağlı olsa da uyku odası,

l Sağlık odası, mutfak odası ve sağlık odası olmalıdır.

l Oyun bahçesi eğitime yönelik,

l Depo ve ambar ile arşiv odası

l Çocuk bakıcılarına ait oda,

l Çocukların boylarına göre dizayn edilmiş tuvaletler ve lavabolar,

l Ana sınıfının öğrenci kapasitesi 25 kişiyi aşamayacağı için en fazla 25 kişilik sınıf,

Anaokulunda olmazsa olmazlar arasında yer alan bu düzen mutlaka sağlanmalıdır. Herhangi birinin eksik olması ruhsat ve izinler konusunda size sıkıntı çıkarabilir.

Anaokulu Nasıl Açılır?

 

Öncelikle hangi semtte anaokulu açacağınıza karar vermeli ve bölgede ki okulları araştırmalısınız. Açacağınız okula öğrenci bulamama gibi bir riskle karşılaşmamak için iyi bir araştırma gerekir. Sonrasında ise Anaokulu açma yönetmeliği esaslarını irdelemelisiniz. Her bir maddeyi iyice öğrenmeli ve eksik bir alan bırakmamalısınız. Yapılan denetlemelerde sorun yaşamama adına bu hususlar önemlidir. Anaokulu nasıl açılır? Konusunda size yardımcı olabilecek uzman kişilerden görüş almalısınız.

Eğitimin her zaman önemli olduğunu unutmamalı ve tüm etkenleri hesaba katmalısınız. Anaokulu açmak için ne gerekli ise tamamını kurallara uygun şekilde yürütmelisiniz. Aksi takdirde ruhsat almanız pek mümkün olmayacaktır.

Kurallara uygun şekilde hareket ettikten sonra maliyet hesaplamasını bilmelisiniz. Sermaye tutarı sizin anaokulu hangi düzeyde açmak istemeniz ile doğru orantılıdır. 50 bin TL ile başlayan maliyet 100 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Anaokulu açma maliyeti kiraya ve iç dekorasyona göre de değişebilmektedir. Devlet desteği ile alakalı başvurularda bulunmanız da mümkündür. Elbette başvurulara dair etkenleri hesaplamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Anaokulu açmak için devlet desteği almanız başvuru esaslarına ve uygunluğa göre değişmektedir. Hibe alabileceğiniz yapılar söz konusu olurken düşük faizli veya faizsiz kredilere de başvurabilirsiniz.

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Belgeler

 

Anaokulu açılabilmesi için resmi başvurularda bulunmanız gerekmektedir. Bu hususta Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanmış olan form doldurulmalıdır. Form usulüne uygun şekilde hazırlanmalı ve eksiksiz şekilde teslim edilmelidir. Anaokulu açmak için gerekli belgeler doğru şekilde ibraz edilmelidir. Her bir belgenin titizlikle irdeleneceğini unutmamalı ve hiçbir şekilde kurallar dışına çıkmamalısınız.

Anaokulu açmak için gerekli diploma orijinal şekilde ibraz edilmelidir. Diploma olmadan ruhsat almanızın söz konusu olmadığını bilmelisiniz.

Anaokulu açmak için gerekli şartlar yerine getirildiğinde eğitime başlayabilirsiniz. Hiçbir eksiğiniz kalmadığında artık öğrenci kayıtlarına başlayabilirsiniz. Her bir öğrencinin Milli Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu düzene göre kaydını gerçekleştirmelisiniz.

 Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

 


Ceren Mezit

Ben Ceren Mezit Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü Mezunuyum. Yurtdışında çalışmak ve iş fikirleri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapıyorum. Blogta çalışmalarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..