GüncelKariyer

Anestezi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Anestezi bölümü; günümüzde faaliyet gösteren devlet hastaneleri, özel hastaneler, Eğitim ve Araştırma hastaneleri ile Üniversite Hastanelerinde istihdam edilmek üzere ameliyat öncesinde ve devamında hastanın uyuşturulması veya uyutulması sürecinde cerrahi ekipte yer alacak teknikerlerin yetiştirilmesi amacıyla kurulan bir bölümdür.

Anestezi Bölümü Hakkında Bilgi

Anestezi bölümü 2 yıllık meslek yüksek okulu yani önlisans okumayı gerektirir.

2 yıllık anestezi bölümü okuyanlar Anestezi teknikeri ünvanına sahip olurlar.

Anestezi bölümü; günümüzde pek çok üniversitelere ait meslek yüksek okullarında okutulmaktadır. Bir çok devlet üniversitesinde olduğu kadar özel üniversitelerde de yer alan bir bölümdür.

Bölümde alınacak derslerin yanında,  Devlet ve özel hastanelerden birinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Stajın yapılmadığı veya yarım bırakılması halinde, her ne kadar okul bitmiş olsa bile diplomanın alınması söz konusu değildir.

Anestezi bölümü okuyan kişiler,  genellikle lisede biyoloji ve fizik derslerini seviyorsa, bu bölümde daha başarılı olurlar.

Anestezi Bölümünde Yer Alan Dersler

Anestezi bölümü teorik ve uygulamalı dersler olarak iki tiplidir. Genel olarak yer alan desleri şu şekilde sayabiliriz.

1 SINIF

Anotomi

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

Fizyoloji

İngilizce

Sistem Hastalıkları

Temel Anestezi

Tıbbi Terminoloji

Türk Dili

Cerrahi Hastalıklar ve İşlemler

Enfeksiyon Kontrol ve Strelizasyon

Temel Bilgi Teknolojileri

2 SINIF

Beslenme İlkeleri, Enteral, Parentenal Beslenme

Bİyomedikal Teknolojisi

Enfeksiyon Hastalıkları

İleri Yaşam Desteği Uygulamaları

Klinik Anestezi

Mesleki Sorumluluk ve Etik

Ağrıya Yaklaşım

Farmakoloji

İlk Yardım

Kişilerarası İletişim

Postoperatif Yoğun Bakım

Seçmeli Ders

Anestezi Bölümü İçin Hangi Puan Türünden Tercih Yapılır?

Anestezi bölümünü kazanmak için TYT puan türünden yeterli puan almak zorundasınız. Devamında tercih ettiğiniz okulu kazanmanız halinde, öğrenime başlayabilirsiniz.

Anestezi bölümünden dikey geçiş yapmak mümkün mü?

Dikey geçiş sınavı (DGS) ile anestezi bölümünden 4 yıllık bir bölüme geçiş yapmak mümkündür.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi

Hemşirelik

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Bölümlerinin geçiş yaparak eğitim hayatlarını devam ettirebilirler.

Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar?

Anestezi Teknikeri; Ameliyathanelerde doktorun koordinasyonu altında görev alırlar. Ameliyat öncesinden başlayarak tüm narkoz işlemlerinin sonlanıp, hastanın uyanmasına kadar süreçte görevlidirler.

Hastanın geçici olarak uyutulmadan veya lokal anestezi yapmadan önce konuşarak korkularını giderir. Hasta bu evrede gergin, korkmuş veya öfkeli olabilir. Bu nedenle anestezi bölümünü okuyanların, hastaları yatıştıracak şekilde diksiyonunu geliştirmeleri de çok önemlidir.

Anestezi Bölümü İş Olanakları

Anestezi bölümü mezunu kişiler anestezi teknikeri adıyla genellikle yardımcı teknik personel şeklinde çalışırlar. Gerek üniversitede hastaneleri veya tıp fakülteleri, gerekse özel veya KPSS’den yerleşmek suretiyle devlet  hastanelerinde istihdam edilirler.

Anestezi bölümü günden güne çok daha fazla mezun vermesi ve mesleğe hazır çok fazla kişi olması nedeni ile KPSS sınav puanlarının yükselmesine neden olmuştur. KPSS üzerinden devlet hastanelerine yerleşmek isteyenler gerçekten sıkı bir şekilde sınava hazırlanmalıdır. Rakip sayısının ciddi anlamda fazla olması nedeni ile, devlet hastanelerinde çalışmak isteyen kişiler işini şansa bırakmamalıdır. İyi bir puan alınması halinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olursunuz devlet memuru olarak göreve başlarsınız.

Bunun haricinde özel hastanelere de bireysel başvuru yaparak kabul edilmeniz halinde işe başlayabilirsiniz.

Çoğu meslek dalında olduğu gibi bu meslekte de tecrübe çok önemlidir. Bu durumda mesleğe yeni giriş yapan kişilerin mülakatlarda zorlanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tavsiyemiz; olabildiğince okul stajını iyi bir hastanede yapmanızdır. Hatta staj esnasında kendinizi kanıtladığınzı takdirde staj yaptığınız hastanede dahi göreve başlayabilirsiniz.

Anestezi teknikerinin hastane içinde farklı alanlarda istihdam edilmesi olanaksızdır. Sadece mezun olduğu bölüme istinaden anestezi işlemleri ile ilgilenir. Ayrıca aşı, kan alma gibi hizmetler içerisinde yer almaz.

Anestezi Teknikerliğinin Geleceği

Anestezi bölümü, genel olarak günümüzün yükselen bölümleri arasında yer almalı. Ülkemizde günden güne sağlık hizmetleri artmakta. Özel ve devlet hastaneleri yapılmaktadır. Son yıllarda özellikle bir çok ilde Şehir Hastaneleri inşa edilmiştir. Hastanelerin bu kadar artması, artan nüfus ile birlikte hasta sayısının artmasının ve hizmet ihtiyacının artmasının sonucudur. Bu nedenle ülkemizde ve tüm dünyada ameliyatların olmazsa olmaz kurallarından biri hastanın kurallara uygun olarak uyuşturulması işlemidir. Bu nedenle her zaman anestezi teknikerlerine ihtiyaç olacak ve ölmeyen meslek dalları arasında yer alacaktır.

Anestezi Bölümü Çalışma Şartları

Anestezi bölümü mezunu, göreve başladıklarında pek çok zorlukla da karşılaşacaktır.

Bazen girilen ameliyat uzun saatler kalmayı gerektirebilir.

Hasta ağır yaralı, korkmuş, panik halinde olabilir. Bu nedenle hastayı yatıştırması, narkoz işleminin yapılmasından önce motive edilmesi çok önemlidir. Ayrıca hasta kendi oluşan elemin etkisi ile saldırgan olabilir. Anestezi teknikerinin böyle durumlarda, soğukkanlı olması ve doğru kelimelerle hastaya hitap etmesi çok önemlidir.

Genel olarak mesai saatleri 8 saattir. Ancak hastane kuralları çerçevesinde nöbet hizmetinde de yer alırlar.

Dönem dönem hastanelerde, deprem, sel gibi afet dönemlerinde, salgın hastalık dönemlerinde çok yoğun bir iş temposuna sahip olabilirler. Toplumsal travmanın baskısını üzerlerinde hissedebilirler.

Mutlaka hijyenlerine dikkat etmek zorundadırlar. Hastalardan hastalık kapma risklerine karşı, maske ve eldiven olmaksızın hasta temasından kaçınmalıdırlar.

Makalemizde genel olarak anestezi bölümü ve devamında mesleğe yerleşme dönemi hakkında bilgiler sunmaya çalıştık. Daha fazla detaylı bilgi için yorum bölümünden sorularınızı sorarar bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Gazeteci Nasıl Olunur? Gazeteci Maaşları


Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..