İş Fikirleri

Ayakkabı Mağazası Açmak ve Maliyet

Ayakkabı Mağazası Açmak İçin Gerekenler

İş kurabilme ve belirli bir oranda gelir elde edebilmek birçok kişinin gözünü korkutsa da doğru iş tespiti yapmak size en iyiyi sunacaktır. Geleceği daha net görebilme adına da iş seçimlerine ayrıca dikkat etmelisiniz. Bu iş fikirlerinden bir tanesi olan ayakkabı mağazası açmak her açıdan çok yönlü işlerden bir tanesidir. Sadece tek bir alana hizmet etmeden çocuk, kadın ve erkek ayakkabı şeklinde hizmet vermelisiniz. Git gide gelişen teknolojiyi de kullanarak online satış seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Çok iyi planlama ve çok iyi analiz yaparak yüksek getirilere sahip bir işe kavuşabilirsiniz. Elbette dükkanın nereye açılacağı ne tarz bir ayakkabı dükkanı kuracağına dair etkenleri de hesaba katmalısınız. Tabi ki unutulmaması gereken bir diğer ayrıntı da herkese hitap edebilecek düzeni kurmanız gerekir.

Ayakkabı Dükkanı Nasıl Açılır?

Öncelikle ayakkabı dükkanı açmak için hangi tarzda satış yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Dükkana gelen müşteri aradığını bulmalı ve eli boş dönmemelidir. Analizleri satış odaklı yapmanız ve hangi bölgede satışı gerçekleştireceğinize dair araştırmaları yapmalısınız. Sahil kesiminde ayakkabı satışı yapmanız ile iç Anadolu da ki bir şehirde satış yapmanız bir olmayacaktır. Bu yüzden bölgesel faktörleri de hesaba katmalısınız. Her türlü detayı irdelemeniz sizin hızlı sonuç elde edebilmeniz açısından önemlidir.

Ayakkabı dükkanı nasıl açılır? Neler yapılması gerekir gibi birçok hususta girişimciler merak ettiği konular bulunmaktadır. Her zaman doğru etkiyi oluşturabilecek hususlara dikkat etmeli ve resmi işlemleri tamamlamalısınız. Ruhsat, izin ve ilgili vergi dairesine başvurmanız da yapmanız gereken diğer işlerdendir. Gerekli başvuruları gerçekleştirdikten sonra da toptancılarla iletişime geçmelisiniz. Sonuçta mal alımlarını gerçekleştireceğiniz firmalarla görüşmeniz ve alımları belirli bir seviyeye taşımalısınız.

Ayakkabı Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Resmi belgelerin hazırlanması ve teslim edilmesi ayakkabı mağazası açmak için en önemli süreçlerden bir tanesidir. Elbette bu süreçte hazırlamanız gereken belgeler eksiksiz şekilde sunulmalıdır. Hatalı veya istenilen bilgiyi içermeyen belgeler açılışı sıkıntıya düşürebilir. Bu yüzden ayakkabı dükkanı açmak için gerekli belgeler listesini sizler için hazırladır. İşte hazırlanması ve eksiksiz şekilde sunulması gereken o belgeler;

  • İkametgah belgesi ve nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi,
  • 2 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş güncel hali yansıtan fotoğraf,
  • Açılacak mağazanın yapı kullanım izin kağıdı,
  • Dükkan size aitse tapu fotokopisi ibraz edilmelidir. Eğer kiralanacaksa da kira mukavelesinin aslı ya da noterden tasdik edilmiş 1 sureti ibraz edilmelidir.
  • Bulunduğunuz bölgenin vergi dairesinden alınan vergi levhası fotokopisi,
  • İşyerinde su aboneliği
  • İmza sirküleri ve sicil gazetesi fotokopisi mağaza şirket olarak açılacaksa temin edilmelidir.
  • Esnaf ve Ticaret odası kaydının fotokopisi,
  • İlgili itfaiyeden alınan yangın önleme raporu alındığına dair belge,

Talep edilen belgeler istenilen düzeyde sunulmalı ve mutlaka eksiksiz şekilde teslim edilmelidir. Gerekli resmi başvuruların yapılması ile birlikte de dükkanınızı faaliyete geçirebilirsiniz.

Ayakkabı Dükkanı Açma Maliyeti

Maliyet değerlendirmesi yapıldığında belirli bir tutarı söylemek pek mümkün değil. 10 bin TL den başlayan ayakkabı dükkanı açma maliyeti 500 bin TL gibi rakamlara da ulaşabilir. Elbette burada dükkanın nereye açılacağı ve içeriğinde ki malzemeler maliyeti belirleyen en önemli unsur olacaktır. Kiralık bir mekan üzerine kurulu olacaksa maliyeti belirleyen ilk unsur kira bedelidir. Sonrasında da anılan ayakkabıların ücretleri, iç dekorasyon, çalıştırılacak personel giderleri gibi birçok faktör ortaya çıkacaktır. Sermayenize uygun şekilde dükkan temin etmek ve satacağınız ürünleri sermayenize göre belirlemek daha doğru olacaktır.

Ayakkabı dükkanı açmak karlı mı ne derece de getiriler elde edilebilir gibi unsurlar da merak konusudur. Karlılığı belirleme noktasına gelecek olursak öncelikle satış odaklı atılımlar yapmanız karlılığı belirleme de öncelikli hususlardan bir tanesi olacaktır. İlk etapta tanınmayan bir firma olacağını için reklam yapmanız daha doğru olacaktır. Hızla gelişen teknoloji online satışın önemini ortaya koyduğu için e-ticaretin güzelliklerinden faydalanabilirsiniz. Girişimci olduğunuz sürece ve kısa sürede tanıtımınızı doğru şekilde aktardığınız sürece ayakkabı mağazası açmak karlı yatırımlardan bir tanesi olacaktır. Gelir gider dengesinin hesaplamasını yapmayı da unutmamalısınız. Girişimci ruhunuzu ortaya koyarak sizde ayakkabı mağazası sayesinde üst düzey gelirlere de ulaşabilirsiniz. Doğru zamanda doğru yerde doğru yatırımı gerçekleştirdiğiniz de beklentilerin de üzerine çıkabilirsiniz.


Ceren Mezit

Ben Ceren Mezit Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü Mezunuyum. Yurtdışında çalışmak ve iş fikirleri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapıyorum. Blogta çalışmalarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir Yorum

  1. size güzel bir teklifim olacak lütfen mail adresinden bana ulaşırsanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..