Bankacılık

Banka İpotekli Ev Nasıl Satılır? – Nasıl Alınır?

Banka ipotekli ev nasıl satılır veya nasıl satın alınır konusu gün geçtikte artan konut kredili evlerin alım-satım işlemlerinde karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği gibi ülkemizdeki birçok vatandaş, ev alırken konut kredisinden faydalanıyor ve bu konut kredisini almak için ise, almış olduğu evi ipotek olarak gösteriyor. Ancak finansal durumlarda zorluk yaşandığı takdirde, uzun vadeli bir şekilde banka üzerinden yapmış olduğunuz borçların ödenmesi için, alınan malın tekrar satışının gerçekleşmesi gibi durumlar gerçekleşiyor.
Ancak bu çekmiş olduğunuz kredideki ipotek ettirdiğimiz evi satabiliyor muyuz? Bunun cevabı eve satılabilir olsa da bazı koşullar, sözleşmeler ve noter onayları gerekebilmekte.

Banka ipotekli ev nasıl alınır nasıl satılır

Banka İpotekli Ev Satılabilir Mi?

Banka üzerinden konut kredisi çekerek ev almış olan kişilerin en çok merak ettiği şeylerden birisi de ipotekli ev satılır mı sorusudur. Bunun cevabı : Evet satılabilir.

İpotekli banka kredisi hakkında kısa bir detay ;

Ancak burada ipotek hususunda bahsettiğimiz konu  banka üzerinde ipotek verilmiş olan evlerin satışına izin verilmesi hususudur. Bu ipotekler genel olarak, kredilerin ödenmesinde sıkıntı çıkması durumunda bankanın kendi parasını garanti altına almasıdır.

Kredi borcu olan ev, satışı yapılması durumunda ileride bazı sorunların yaşanma sıkıntıları doğurabilir.
Üzerinde ipotek bulunduran evi satın almış olan bir vatandaş, evin üstünde bulunmuş olan alacak haklarını da kabul etmiş sayılır fakat bu bankaya borçlu kişinin, evi yeni satın almış kişi olarak güncelleneceği anlamına gelmemekte. Eğer ev üzerinde satılma durumunda hala bir ipotek bulunuyorsa, evi satmakta olan kişi ise bankaya olan kredi borcunu ödemeye devam ediyorsa, sorun yaşanmaz fakat ev satışından sonra ödenmemesi durumunda sorunlar ile karşılaşılabilir.

Müşterinin bu konut kredisini ödememesi gibi problemler yaşandığı takdirde banka, ipotek ettirdiği evi mülk satışına koyar ve bu para ile konut kredisi sahibi kişinin ödenmemiş olan borcunu tamamı ile kapatır. Ayrıca bu ipotek, sadece evlere ve konut kredilerine değil, ticaret amaçlı olan faaliyetler için de tercih edilebilir.

Banka İpotekli Olan Evlerin Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İpotek bulunduran ev satışlarında ipotekli bir konut alımı yapılacak ise, ilk olarak satış yapacak kişinin kesinlikle konutun üstünde bulunan ipoteği kaldırması gerekir.Bu işlemin sağlanması için kredi borçlu kişi ile, banka yetkililerin görüşmesi ve anlaşarak kaldırması yeterlidir.

Alıcı olacak kişi, peşin alım yapacak ise ve alıcının peşin vereceği kredi miktarı, bankada yer alan konut kredisini kapatmak için yeterli ise, direkt olarak konut üzerindeki ipoteğin kalkması için kolaylık sağlanır. Bu gibi durumlarda alıcı ve satıcı bankaya giderek, konut kredisini öder ve ipoteği kaldırarak satışını gerçekleştirebilir.
Ancak alıcı olan kişi, bu ücreti peşin değiş de konut kredisi vasıtası ile ödemek istediği takdirde, satıcının çekmiş olduğu kredisi ile, alıcının kredisi kapatılarak ipotek durumu, evi yeni almış kişiye geçer ve o kişi konut kredisini kapattığı takdirde evin üzerindeki konut kredileri kalkmış olur. Bu durumlardaki önemli nokta, evin üzerinde yer alan ipotek miktarıdır. Her iki koşulda da kredi ya da nakit miktarı, ipotek değerini karşılayacak kadar ise herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır.

İpotekli ev nasıl satılır veya alınır?

Gelelim makalemizin ana meselesine ;

İpotekli ev satın alınır veya satılır diye net bir bilgi vermiştik. Ancak bu genel olarak ev satım ve alımlarında yaygın olarak kullanılan bir durum değildir. Çünkü herkesin kredi notu birbirine göre farklılık gösterir. Bu nedenle genel olarak borçsuz evlerin satın alım veya satımı konusu daha yaygındır.

İpotekli evin devir işlemleri hakkında dikkat edilmesi gerekenler

İpotekli ev satın alın veya ipotekli bir evi satın farketmez bunun için yapmanız gereken ana şey ;

  • Karşı taraf ile bankaya gitmelisiniz. (Alıcı veya satıcı taraf ile)

Peki neden ?

Çünkü ipotekli kredi borcunun karşı tarafa devrinin yapılabilmesi için bu ana sebeptir. Örneğin ipotekli evin satış bedeli 300.00 TL, ev sahibinin bankaya kalan borcu 150.00 TL. Bankaya giderek satıcının bankaya olan borcu olan 150.00 TL mebla alıcıya devredilerek, ödeme süreci aktarılmış olur.

  • Alıcının kredibilitesine dikkat etmelisiniz.

Satıcının kredi notu iyi olabilir. Ancak alıcı kişi daha önce kara listeye girmiş ise veya kredi notu kötü ise banka kredi vermeyebilir veya çok düşük bir tutarda kredi verebilir. Bu durumlarda devir mümkün olmayacaktır. Bu sorunun çözümü ise ipoteğin kaldırılarak satışın gerçekleştirilmesidir.

İpotek hangi durumlarda kalkar?

Teoride de pratikte de ipoteğin kalkması borcun ödenmesine bağlıdır. Eğer alıcı taraf ipotekli evin alımında borca girmek istemiyorsa, parayı peşin ödeme yoluna gidebilir. Ödenen konut bedeli bankaya yatırılması suretiyle ipotek kaldırılır ve satış gerçekleştirilir.

Sizin için bu yazımıda ipotekli ev nasıl alınır konusunu en iyi şekilde anlatmaya çalıştık. Sizde üzerinde ipotek barındıran bir evi satın alırken, kafanızda soru işareti bulunuyor ise bu yazıyı okuyarak bilgi alabilir, haklarınızı bilerek konut alım ya da satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Gelir Belgesiz İpotekli İhtiyaç Kredisi

Uygun Kredi Nasıl Çekilir?

Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..