İş Fikirleri

Çağrı Merkezinde Çalışmak ve Maaşlar

Çağrı merkezinde nasıl çalışılacağı konusunda birçok kişi fikir sahibi değilken meraklıları oldukça yakından takip etmektedir. Merak edilen hususların başında çağrı merkezinde çalışmak için ne yapmak gerektiğidir. Bu hususta başvuruda bulunmanız gereken çok sayıda kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Tabi ki başvuruya dair esasları bilmeniz ve uygunluklar konusunda mutlaka doğru bilgi edinmeniz gerekir.

Çağrı merkezinde çalışmanın kolay bir iş olduğu düşüncesi hakim olsa da eğitim almanın gerekli olduğunu öncelikle belirtmeliyiz. Sizin müşterilerle görüşmelerinizin istenilen düzeyde olabilmesi için eğitim almanız önemlidir. Bilmediğiniz bir hususta bilgi sunmanızın mümkün olmayacağı da hesaba katılınca ayrıca firma ve ürün hakkında da bilgi edinilmelidir. Bu sizin görüşmeleri daha kontrollü ve en iyi seviyede yapmanıza doğrudan katkı sunacaktır.

Çağrı Merkezi Maaşları

Çağrı merkezinde çalışan birinin yüksek gelir elde etmesi pek mümkün değildir. Standart düzeye sahip bir iş arıyorsanız çağrı merkezinde çalışmak doğru seçenek olacaktır. Her ne kadar maaşları düşük olsa da belirli bir düzen kurabilmenizi sağlayacak yapı söz konusudur. Çağrı merkezi maaşları genellikle asgari ücrete ek olarak yemek ve yol ücreti verilmektedir. Elbette her bir çalışana sigorta yapılmaktadır. Bu noktada asgari ücretten fazla ödeme yapan ve imkanlar sunan firmalarda bulunmaktadır.

Çalışma prensipleri ve düzenleri doğru şekilde elde edildiğinde sabit bir işe sahip olmanız mümkün kılınmaktadır. Çağrı merkezinde çalışmak istiyorum fakat ne yapmak gerekiyor diye düşünüyorsanız internet ilanlarına göz atmanızı tavsiye ederiz. Firmaların sunmuş olduğu fırsatlar ve beklentiler konusunda bilgi edinmeniz sizin yararınıza olacaktır. Belirli bir süre çağrı merkezinde çalışmanızı sürdürdükten sonra firmada daha iyi yerlere gelmeniz de mümkün. Elbette farklı iş alanına geçiş ile birlikte de maaşınızda da artış olacaktır.

Çağrı Merkezinde Çalışmak İçin Aranan Şartlar

Kurumsal olmayı başarmış firmaların büyük bir çoğunluğu çağrı merkezi ile müşterilerine hizmet vermektedir. Elbette bu çağrı merkezlerinde çalışan personelin seçimi söz konusudur. Çağrı merkezinde çalışmak için aranan şartlar firmadan firmaya değişkenlik göstermektedir. Her ne kadar firmadan firmaya değişkenlik söz konusu olsa da lise veya daha üst eğitim seviyesine sahip olunması önceliklidir. Sonuçta firmanın temsilcisi görevini üstlenecek kişinin eğitimli olması gerekir.

Çağrı merkezinde müşterilerle nasıl bir diyalog kurulması gerektiği ile alakalı bilgi edinmiş olunmalıdır. Zira sizin firmaya katkı sunacak yapıda olduğunuzu ispatlamanız gerekmektedir. Çağrı merkezi müşteri temsilcisi maaşları performansa ve belirli bir süre çalışmaya bağlı olarak artabilir. Bundan dolayı da iyi etkiler oluşturmanız zamanla oluşacaktır.

Çağrı merkezinde çalışma şartları da oldukça önemli hususlardan bir tanesidir. Eğer 7 / 24 hizmet veren bir firmada çalışacaksanız vardiyalı sistemi de kabul etmelisiniz. 8 – 4, 4 – 12, 12 – 8 gibi saatlerde çalışmanız söz konusudur. Bu durum aynı zamanda çağrı merkezi çalışma saatleri nedir sorusunun da cevabıdır.

Çağrı Merkezi Ne İş Yapar?

Her firmanın kendine özgü iş düzeni vardır. Ama genel olarak çağrı merkezinde çalışan kişiler müşterilerin sorunlarını çözeme kavuşturmakla görevlidir. Çağrı merkezi ne iş yapar konusuna gelecek olursak da firmanın dışarı ile bağlantısında ki en güçlü iletişim yolu olduğu bilinmelidir. Çağrı merkezinde çözüme yönelik işlemler yapılıyor olması da müşteri memnuniyeti artırma da önemli etkisini ortaya koyar

Çağrı merkezinde ne yapılır ne gibi işler vardır derseniz de gelen aramalara ve sorulara yönelik işlemler yürütülüyor diyebilir. Bir nevi müşterilerin firmadan aldıkları mal veya hizmet ile alakalı bilgi edinmesi de denilebilir. Sorun varsa da çözüm odaklı olunması çağrı merkezi ile mümkündür.

Çalışma hususuna gelecek olursak da çağrı merkezinde çalışmak zor mu hususudur. Elbette her işin bir zorluğu vardır ve bu zorluk ilk etapta can sıkıcı olabilir. İşin inceliklerini öğrendikten sonra da hiçte zor olmadığını görebilirsiniz.

Merak edilen bir diğer konu ise çağrı merkezi müşteri temsilcisi ne iş yapar konusudur. Öncelikle bilinmesi gereken en önemli detay müşteri temsilcisi firmanın yüzü niteliğindedir. Bu yüzden doğrudan müşteriye hizmet veren yapı ve kontrolü sağlayan etkeni ortaya koyması söz konusudur. En iyi hizmeti verebilmenin yolu da müşterilerle diyalogların iyi olması ve çözüm odaklı işlem yapılabiliyor olmasıdır.

 Vodafone Bayilik Şartları, Başvuru ve Kar Marjı

Halk Ekmek Bayiliği Nasıl Alınır?

 


Zeynep Canater

1985 - İstanbul Doğumlu Ege Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. Yurtdışında çalışmak, Krediler, iş fikirleri, kazançlar hakkında yıllardır içerik çalışmaları yapmaktayım. Yurtdışı tecrübelerime dayanarak ürettiğim içerikleri paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..