İş Fikirleri

Çay Ocağı Açmak Maliyeti ve Kar Marjı

Çay Ocağı Açmak

Sermayesi birçok işe göre düşük olan fakat gelir açısından çok güzel rakamları görebileceğiniz işler bulunmaktadır. Bu işlerden bir tanesi olan çay ocağı doğru etkiyi oluşturabileceğiniz yapıya sahiptir. Elbette çay ocağı açmak için doğru planlama yapmalı ve mekanı olumlu sonuç elde edebileceğiniz yerde hizmete açmalısınız.

İnsanların çay tüketimi konusunda oldukça fazla kullanıma sahip olması getiri açısından oldukça önemlidir. Çay ocağı açmak istiyorum fakat nasıl bir yer bulmalıyım ve potansiyel müşteriye ulaşabilir miyim gibi sorular söz konusudur. Bu hususta her şehrin ve semtin kendine has esasları olduğunu bilmelisiniz. Zaman içerisinde sabit müşterilere erişebileceğinizi de hesaba katmalısınız.

Çay Ocağı Açma Maliyeti

Gider ve gelir dengesine baktığınızda çay ocağının getirisi oldukça yüksektir. Gelirin yüksek olduğu bu sektörde maliyet hesabı oldukça önemlidir. Genel itibari ile değerlendirme yapıldığında Çay ocağı açma maliyeti 15 – 20 bin TL gibi bir sermaye yeterlidir. Elbette sermayeyi biraz daha artırıp dikkat çekici ve müşteri odaklı çay ocağınızı hizmete açabilirsiniz.

Çay ocağı içerisinde kaliteli bir ocağa ihtiyacınız olacaktır. Ocak fiyatları 1000 TL’den başlayıp 10.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ocağınızın iyi olması çayın kalitesini doğrudan etkileyeceği için orta seviye bir ocak alabilirsiniz. Dükkanın içerisinde masa ve sandalye önemli olurken çay ocağı dekorasyonu da oldukça önemlidir. Gelen müşterinin dikkatini çekecek yapıda olması ve zamanını daha iyi geçirmesini sağlayacaktır. Ayrıca günlük gazete ve dergi gibi eklentiler ile de dükkanı daha iyi seviyeye taşıyabilirsiniz. Çay ocağı işletmek dikkat ve emek isteyen yapıdadır. Bu yüzden işin ehemmiyetini bilerek hareket etmek gerekir.

Çay ocağı malzemeleri temininde mutlaka uzun süre gidecek türden seçimler yapmaya özen göstermelisiniz. Kalitesiz malzeme kullanımı yüzünden sürekli yeni maliyetlerle karşılaşmama adına bu husus önemlidir. Maliyeti kaliteli malzeme kullanımı yükseltse de uzun soluklu düşündüğünüzde karlı olacaktır.

Çay Ocağı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Çay ocağının açılışı konusunda yasal prosedürlerin eksiksiz şekilde yerine getirilmesi gerekir. Sorunsuz şekilde işlemleri yürütebilmeniz adına çay ocağı açmak için gerekli belgeler şunlardır;

  • 2 Adet fotoğraf ve çay ocağının işletilmesinde gerekli olan ustalık belgesi,
  • Tapunun fotokopisi ve kira sözleşmesinin bir sureti,
  • Başvuru yapacak kişinin kimlik fotokopisi ve ikametgah belgesi,
  • Maliyeye başvuru yapılarak alınması gereken vergi levhası,
  • Sigorta ya da bağ kur belgesinin olması,
  • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt,
  • Adli sicil kaydı,
  • İmza sirküleri ve faturalar
  • Belediyeden alınması gereken çay ocağı ruhsatı olmalıdır.

Çay Ocağı Açmak Karlı Mı?

Hangi iş alanı olursa olsun başlamadan önce kar hesabı yapılmaktadır. Bu noktada girişimcilerin merak ettiği konu çay ocağı açmak karlı mı? Getirisi ne kadardır. Getirisi ve hesaplaması yapıldığında düşük sermaye ile yüksek getiri işlerinden bir tanesi kuşkusuz çay ocağıdır. Çayın maliyeti düşük olurken satış bedeli ise maliyetine göre oldukça fazladır. Buda karlılığı açık şekilde göstermektedir.

Çay ocağı para kazandırır mı sermayeyi çıkarır mı noktasında ise biraz sabır ve işi doğru şekilde yaptığınız da cevap evet olacaktır. Çay ocağının açılacağı yer kazancı da doğrudan etkilediği için farklı alanlarda yüksek kar marjı da görülmektedir. Sadece çay değil farklı ürünlerin satışını da gerçekleştirerek kazancınızı artırabilirsiniz. Çay ocağında neler satılır sorusuna gelecek olursak da aklınıza gelebilecek tüm sıcak içecekler diyebiliriz. Elbette su çay ocağında olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Dönemsel olarak soğuk içeceklerde mutlaka çay ocağında olmalıdır.

Karlılığı belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesi de Çay ocağı açmak ne kadara mal olur? Konusudur. Çünkü ortaya koyduğunuz sermaye sizin kazancınızı da belirleyecektir. Sermayenin kısa sürede çıkarılması da kara geçmeyi sağlayacaktır. Bu noktada yapacağınız tüm hamleler ve satışa dair stratejiler büyük öneme sahiptir. Kendi işinizin patronu olarak atacağınız adımlar kısa süreli karlılığı da beraberinde getirecektir.

Halı Saha Açmak

İnek Çiftliği Kurmak

Gelinlikçi Açmak


Zeynep Canater

1985 - İstanbul Doğumlu Ege Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. Yurtdışında çalışmak, Krediler, iş fikirleri, kazançlar hakkında yıllardır içerik çalışmaları yapmaktayım. Yurtdışı tecrübelerime dayanarak ürettiğim içerikleri paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..