BankacılıkGüncelHukuk

Çek Nedir? Nasıl Kullanılır? Çek Ödenmezse Ne Olur?

Çek Nedir? Nasıl Kullanılır?

Çek, genellikle ticari işlemlerde kullanılan, alacağın belirli bir takvime bağlanarak borçlu kişi tarafından alacaklı kişiye verilmiş olan ve ödemeyi garanti altına alan bir kıymetli evraktır.

Çek kullanımı ile borçlu kişi, kendi bankasından aldığı çek defterinden bir yaprağa, alacaklı kişiye ödeyeceği tutarı yazarak  verir ve alacaklı kişi bu çek ile birlikte, vadesi geldiğinde bankaya giderek parasını tahsil eder.

Çek Nasıl Kullanılır?

Çek defteri her kişiye verilmez. Bankalar, ticari itibarı yüksek kişilere, her bir yaprak için 5-6 tl değerinde boş çek defteri verirler. Çek defterine sahip bir kişi, herhangi bir ticari amaç yada sebepsiz olarak başka bir kişiye çek yazabilir.

Çek yazılırken, üzerinde düzenlenme tarihi, ödeme tarihi, tutarı, düzenleyen kişinin imzası ve düzenleme yeri bulunmak zorundadır.

Eğer çek üzerinde alacaklı kişi ismi belirtilebilir yada isimsiz olarak (hamiline denilir) düzenlenebilir.

Çeki alan kişi, vadesi geldiği zaman, çekin düzenlendiği bankaya yada başka bir bankaya giderek ödemeyi tahsil eder. Eğer ödeme için başka bir bankaya gidilirse tahsilat süresi bir kaç gün uzayabilir.

Çek, özelliği gereği, görüldüğünde ödenmesi gerekir. Yani çek üzerinde tarih yazsa bile siz çeki tarihinden önce bankaya götürerek tahsilatını yapabilirsiniz. Ancak böyle bir durumda alıcı kişinin ticari itibarı zedelenir.

Karşılıksız Çek Nedir?

Çekler, bankaya ibraz edildiği tarihte işleme alınır ve banka, çek sahibinin hesabını kontrol ederek eğer hesapta para varsa çekin ödemesini gerçekleştirir. Eğer çeki düzenleyen kişinin hesabında para yok ise yada kısmi olarak yetersiz ise bu durumdaki çeke “karşılıksız çek” denir.

Çekin karşılıksız çıkmış olması için vadesi geldiği zaman bankaya ibraz edilmiş olması gerekir.

Karşılıksız çek verilmesi, çeki düzenleyen kişinin kredi sicilinin ve ticari itibarının zarar görmesi anlamına gelir. Karşılıksız çek veren kişiler, cumhuriyet savcılığı tarafından “çek düzenleme ve çek hesabı açma” cezasıyla karşılaşırlar. Buna ek olarak, karşılıksız çıkan çekin tamamı yada kısmi olarak karşılıksız ise, ödenmeyen kısmı için %10 ceza öderler ve alacaklı kişinin uğradığı maddi-manevi zararı karşılamakla yükümlü olurlar.

Çek düzenleme cezası ile karşılaşan kişiler, borçlarını ödeyerek savcılığa başvurup bu cezadan kurtulabilir ve tekrar çek alabilirler. Herhangi bir işlem yapılmazsa 10 yıl içerisinde T.C. Merkez Bankası tarafından bu ceza otomatik olarak kaldırılır.

Çek Karşılıksız İse Ne Yapılmalı?

Alacaklı kişi çeki tahsil etmek istediği zaman çekin karşılıksız olduğunu öğrenirse ilk yapması gereken şey bunu belgelemektir. Yapılacak işlem ile çek üzerine “karşılıksız” damgası vurulur. Buna “çekin yazdırılması” denir.

Çekin karşılıksız çıkması durumunda “yazdırılmış çek” ile birlikte, bankadan, çekin karşılıksız çıktığını belirtir bir yazı alınır ve alıcıya karşı icra takibi ve haciz gibi hukuki işlemler başlatılabilir. Hukuki işlemleri başlatabilmek için ibraz tarihinden itibaren 6 ay süre söz konusudur. 6 ay içerisinde hukuki süreç başlatılmazsa borçlu kişinin ödeme yükümlülüğü sona erer.

Çek Nedir konusu ile ilgili olarak aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Çek Süresi içerisinde tahsil edilmezse ne olur?

Çek Cirolama Nedir? Nasıl yapılır?

Çek Kırdırma Nedir?

Ayrıca aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;

Senet nedir? Nasıl Kullanılır? Ödenmezse ne olur?

İcra takibi nasıl başlatılır?

Yasal takip ve idari takip süresi nasıl işler?

Faktoring nedir? Nasıl yapılır?

Detaylı bilgi ve sorularınız için bize yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..