İş Fikirleri

Çiçekçi Dükkanı Açmak – Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır – Maliyet ve Kar Oranı

Çiçekçi Dükkanı Açmak

Girişimcilik, üretimden satışa dek bütün aşamaların ince bir şekilde hesaplandığı, güncel olanın takip edildiği, hedef kitle analizinin yapıldığı bir süreci kapsar. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok girişimci öncelikle uzun süre ayakta kalabilecek ve yüksek kar getirecek işlere yönelmektedir. Bu açıdan daima yeni arayışların, özgün denemelerin şansı görece daha fazla olmaktadır. Bu anlamda çiçekçiliğin son yıllarda ilgi gören bir meslek türü olduğundan söz edebiliriz. Fakat her işte olduğu gibi çiçekçiliğin de zorlukları söz konusudur. Bu yazımızda çiçekçi dükkanı açmak ne getirir, ne götürür, çiçekçi dükkanı nasıl açılır, çiçekçilik yaparken bilinmesi gereken temel ve teknik konular nelerdir, kazanç ve zarara dair riskler hangi düzeydedir, genel hatlarıyla bu sorulara yanıt aramaya çalışacağız.

Kimler İçin Çiçekçi Dükkanı Açmak Uygun Bir İştir?

Öncelikle çiçekçi dükkanı açmak için belli düzeyde çiçek tasarım bilgisine hakim olmak zorundasınız. Çünkü çiçekçilik, ince ve zarif bir konudur, klasik anlamda al-sat mantığında bir ticaretten ziyade, bir nebze teknik ve üretimsel bilgiyi zorunlu kılmaktadır. Bu konulara, yani işin üretim kısmına hiç hakim değilseniz, işin finansal kısmında rol alıp, size danışmanlık yapacak birisiyle işi yürütebilirsiniz. Etrafımızda açılan çiçek dükkanlarının kolay kolay kapanmadığını görüyoruz. Özel bir stratejik hata yapılmadığı sürece çiçek dükkanları uzunca süre ayakta kalabilmektedir. Çiçekçiler, cenazelerde, düğünlerde, nişan ve kınalarda, özel organizasyonlarda, eğlence aktivitelerinde, sevgililer günü, anneler günü ve benzeri özel günlerimizde yoğun olarak iş yapmaktadır. Online sipariş yöntemlerinin gelişmesiyle  çiçekçi dükkanları bir nebze darbe alsa da onlar da bu sipariş biçimlerine adapte olmaya başlamıştır.

Neden Çiçekçi Dükkanı?

Çiçek herkesi özel hisseden, güne ayrı bir anlam ve zarafet katan bir figür olduğu için geleneksel olarak var olmaya devam edecektir. Hiç ölmeyecek bir sektör olan çiçekçiliğin, kar marjı oldukça yüksektir. Buket ya da aranjman hazırlama konusunda deneyim sahibi olmak, kişiye özel siparişleri sorunsuz şekilde halletmek sizi öne çıkartır. Bu anlamda eksiklerinizi çiçekçiliğe dair açılan özel kurslar sayesinde tamamlayabilirsiniz. Çiçekçilikte mekansal estetiğin önemi büyüktür, dekorasyon açısından dükkanınız çok şık ve özenli hazırlanmalıdır. Çiçeklerin dizilimi, çeşitliliği ve kompozisyonu müşterilere güven verir.

Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır? Çiçekçi Dükkanı Açmak İçin Gerekli Maliyet Nedir?

Bir çiçekçi dükkanı nasıl açılır sorusunu soran insanlar genelde ilk önce maliyetleri merak etmektedir. Çiçekçi dükkanı maliyeti, hacme ve beklentiye göre değişir, 15 bin TL’den başlamak kaydıyla 60 bin TL’ye kadar sermaye gerektirebilir. Bazı çiçekler oldukça hassastır ve uzun süre muhafaza edilmelidir, bunlar için özel soğutma ekipmanlarına, konteynırlara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Büyük şirketler veya kurumsal/kamusal yerler için daha geniş çağlı siparişler alacaksanız, muhakkak bir aracınız olmalıdır.  Öte yandan dükkanınız için tellere, vazo ya da bantlara, süngerlere, kurdelelere, makaslara, ambalaj malzemelerine ve muhafaza materyallerine  ihtiyaç duyarsınız. Muhasebecinizden hangi tür ruhsat istendiğine, vergi kesintilerine ve diğer detaylara dair detaylı bilgi almanız mümkündür.

Çiçekçi Dükkanı Açmak İçin Devlet Teşvik Veriyor Mu?

Çiçekçilik için uzun zamandan bu yana KOSGEB destek sunmaktadır. İşletme kuruluşu için 2 bin TL, Kuruluş için 18 bin TL, işletme içinse 30 bin TL destek verilmektedir.

Çiçekçi Dükkanı İşletmenin Kolay ve Zor Yanları?

Türkiye çiçek konusunda eğilimli bir ülkedir, insanlarımız çiçekleri oldukça sever, hatta bu konuda ciddi bir zaaftan söz edebiliriz. Bu da çiçekçiliğin hem daha karlı hem de daha keyifli olmasını sağlıyor. Canlı bitkilerin bakımı, tatil günlerinde ekstra çalışılması, uzun mesai süreleri gibi noktalar mesleğin zorlukları arasında gösterilir.

Çiçekçilikte Kar Marjı Nedir?

Taze çiçek temini için uygun toptancılarla anlaşırsanız, kar çok daha yükselecektir. Normal koşullarda çiçekçilikle ilgilenen insanlar için %70-80’lere varan karlardan söz etmek mümkündür.

Çiçekçi dükkanı açmak ile ilgili görüşleriniz ve sormak istediğiniz tüm sorularınız için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Farklı iş alanları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Öğrenci Yurdu Açmak Ve İşletmek

Özsüt Bayilik Şartları

Düşük Sermaye İle Yapılabilecek İşler

Yeni Iş Kurmak İsteyenlere Altın Değerinde Tavsiyeler


Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..