GüncelKariyer

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Son dönemlerde çocuk gelişimi ve eğitiminin ilerleyen yaşlar öncesinde büyük bir öneme sahip olduğu gerçeği ülkemizde daha iyi kavranmaya başlanmıştır. Bu da doğal olarak çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü ile benzer bölümlere daha yüksek ilginin oluşmasına neden oldu. Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü temel olarak 18 yaş ve öncesinde, eğitim gereksinimi söz konusu olan çocukların gelişimlerine teorik ya da pratik düzeyde destek sunar. Bu vesileyle çocuk gelişimi konusunda yüzlerce eğitimci, çalışma hayatına dahil olmaktadır.

Çocuk Ruh Sağlığı, Aile İlişkileri, Eğitim Felsefesi gibi bazı özel dersler, eğitimin temel direklerini oluşturmaktadır. Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü 4 yıllık bir eğitim sürecini kapsar.

Çocuk Gelişimi Bölümü Okuyacakların Kişisel Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Kişisel özelliklerimiz ve eğilimlerimize göre çeşitli bölümlere yöneliriz ki ileride mesleğimizi icra ederken zorluk çekmeyelim. Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü okumak isteyen adayların her şeyden önce çocukları çok sevmesi gerekiyor. Bu bölümü bitirdikten sonra çalışacakları yerler gereği, genelde çocuklardan ziyade özel bir hikâyeye sahip çocuklarla bir arada olacaklardır.

İyi bir duygusal zekaya sahip olmak, duyguları kontrol etmek, çocukları sevmek kadar önemli. Bu mesleği icra edecek kişiler her daim sabırlı, çocuklara karşı her zaman sevgi dolu ve hoşgörülü olmak durumundadır. Bölümden mezun olanlara baktığımız zaman kız öğrencilerin görece daha fazla olduğunu görüyoruz.

Çocuk Gelişimi Bölümü İş İlanları, Çalışma Alanları

Bu bölümden mezun olanlar gerek kamuda gerekse de özel sektörde rahatlıkla çalışma alanları bulabilir; ancak bu noktada ağırlık kamu tarafındadır. Çünkü nihayetinde bakıma muhtaç ya da kimsesiz çocukların ağırlıkta olduğu koşullardan söz ediyoruz. Hal böyle olunca mezun olanlar, devlet himayesinde ya da belediyelerin kontrolünde olan alanlarda iş bulabiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yuvalarda, kreşlerde rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Aynı kreşler Sağlık Bakanlığı çatısı altında da yer alıyor. Hem eğlence aktiviteleri hem temel eğitimleri hem de ruh sağlığı ve fiziki gelişimi, bu alanların sorumluluğundadır. Çocuk kitapları, çocuk dergileri ya da çocuk programlarına her türlü danışmanlık yapmanız da mümkündür.

Çocuk Gelişimi Bölümü Maaşları

Bunun için sabit bir yanıt vermek zor. Genelde kazançlar, bağlı oldukları kurumun yapısına bağlı olarak ya da rol aldıkları pozisyona göre değişir. Bugün bu bölümden mezun olanlar 3 bin Türk Lirası’na yakın düzeyde öğretmen maaşı almaktadır. Hastanelerde çalışan kişilerin maaşı 3000-4000 TL civarındadır. Farklı kurumlarda görev yapanlar ise genelde 2.500 Türk Lirasının üzerinde, 3500 Türk Lirası’nın ise altında maaş alırlar.

Özel danışmanlar ise kamu çalışanlarına kıyasla çok daha fazla kazanabilmektedir. Buna rağmen ne yazık ki bölümden mezun olduktan sonra kamu kuruluşlarına dahil olamayan ve anaokullarında görev yapan bazı kişilerin asgari ücretle yetinmek durumunda kaldıklarını da belirtmeliyiz.

Çocuk gelişim uzmanları son yıllarda ciddi anlamda arttı ve bu iş bulma konusundaki rekabeti bir nebze arttırdı ancak taleple birlikte kreş sayısının arttığını da göz önünde bulundurmalıyız.

Çocuk Gelişimi Mesleğinin Kolay ve Zor Yanları Nelerdir?

Elbette her bölümün ve mesleğin zorlukları ve kolaylıkları var. Çocuk gelişimi bölümü, eğitim sürecinde genelde öğrencileri zorlamayan bir bölüm. Hem teorik hem de pratik olarak verilen dersler, ağır değil, tam tersi zevkli ve keyiflidir.

Kolay iş bulunabilmesi, mesleğin en önemli artısıdır. Öte yandan gelişime açık, masum çocukların yarınına bir katkı sunmak ve bu konuda bir sorumluluk üstlenmek büyük bir gurur ve mutluluk vesilesidir.

Diğer yandan bazı çocukların çok özel hikayelere sahip olması, fiziki ya da ruhsal açıdan hasar görmüş olması, dolaylı yoldan sizi de etkileyip yıpratabilir.

Çocuk Gelişimi Bölümü Nedir?

Çocuk gelişimi mezunu kişiler 0-18 yaş aralığındaki sağlıklı ve normal gelişmekte olan çocuklarla, özel eğitime ihtiyaç duyar çocuklarla ve hastanede yatan çocuklarla ilgilenirler. Bu yüzden de çocuk gelişimi çalışma alanları oldukça geniştir. Hem okullarda, hem de spor salonu, hastane, terapi merkezi, etüt merkezleri gibi yerlerde çalışabilirler.

Çocuk Gelişimi Mezunları Ne İş Yapar?

Çocuk gelişimi bölümünden mezun olan kişiler 18 yaşına kadar olan bebeklerle, okul öncesi çocuklarla ve okul çağındaki çocuklarla ilgilenirler. Bu çocukların sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için çalışırlar. Çocukların eğitim programlarına gelişme seviyelerine göre düzenler, bunların denetlemesini yaparlar. İsterlerse çocuk gelişimi iş imkanları çerçevesinde çocuk gelişimi üzerine çalışan tüm kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Ayrıca danışmanlık yapmak gibi çocuk gelişimi bölümü iş imkanları da mevcuttur. Mezun olduktan sonra Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi unvanı kazanırlar.

Çocuk Gelişimi Önü Açık Mı?

Okul öncesi eğitime verilen önem ve sağlıklı gelişime verilen değer her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla çocuk gelişimcileri için duyuların ihtiyaç da artacaktır. Ayrıca aileler çocuklarının sağlıklı birer birey olarak büyümeleri için çok çaba sarf etmektedirler. Bu da çocuk gelişimi uzmanlarının ileride bireysel olarak da daha yaygın olarak hizmet verecekleri anlamına gelir. Dahası bu durumda çocuk gelişimi bölümü maaş miktarları daha yüksek; çalışma koşulları daha rahat olacaktır.

Bu mesleği düşünen kişilerin çocukları sevmesi, çocuklarla birlikte vakit geçirmekten hoşlanması, çocukları anlamak için çaba göstermesi önemlidir. Ayrıca bu kişilerin ilgili, sabırlı, anlayışlı olmaları ve iyi iletişim kurma becerilerini kendilerinde barındırmaları beklenmektedir. Gelişim psikolojisi alanına ilgi duyan kişiler başarılı birer çocuk gelişimcisi olabileceklerdir. Ancak bunun bir süreç olduğu ve hayat boyu kendinizi geliştirmek zorunda olacağınız da unutulmamalıdır.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları hakkında daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Kabin memuru – Host – Hostes olmak

Tekstil Mühendisliği nedir? Tekstil Mühendisleri ne iş yapar

Kolay iş bulmanın yolları nelerdir?

En Yüksek Maaşlı Meslekler Hangileridir

Radyo Televizyon ve Sinemacılık Okumak, İş Alanları ve Maaşlar

Elektronik Teknolojisi İş İmkanları ve Maaşları

Özel Şoförlük Yapmak. İş İmkanları ve Maaşları

Gemi İnşaatı Bölümü Mezunları İş İmkanları ve Maaşları

Forklift Operatörlüğü İş İmkanları ve Maaşları


2 Yorum

  1. Pedagojik formasyonu olan cocuk gelişimçi kamu da okul öncesi öğretmeni olabiliyor mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..