İş Fikirleri

Düğün Salonu Açmak Maliyeti ve Kar Marjı

 Yüksek gelir sunan iş türlerinden bir tanesi olan düğün salonu oldukça da popülerdir. Elbette mevsimsel olarak faaliyet gösteren yapı söz konusu olduğu için de dönemsel olarak irdelemek gerekir. Yoğun olmayan dönemlerde de düğün salonunda kazanç elde edilebilmektedir. Yüksek kazanç sunan düğün salonu açmak için birçok farklı yollar ve şartlar söz konusudur. Önceliklerinizi belirlemeli ve nereye düğün salonu açacağınızı belirlemelisiniz.

 

Taleplere karşılık verme konusunda kaliteli yapı kurmanız ve iyi bir ekibe sahip olmanızda önemlidir. Düğün salonunun konumu, büyüklüğü ve sunulan hizmet dikkat çekici olmalıdır. Neden sizi tercih etmeleri gerektiğini ve ne gibi olumlu haller sunacağınızı da göstermelisiniz.

 

Düğün Salonu Açma Maliyeti

 

Düğün salonu açabilme için maliyet hesaplaması birçok farklı faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. En az 100 bin TL olmanız gerekirken 1 milyon TL’ye kadar düğün salonu açılabilmektedir. Düğün salonu açma maliyeti salonda kullanılacak malzemelere göre de değişkenlik göstermektedir. Elbette salonun sunduğu hizmetler lüks ise işler değişecektir. Buda maliyeti artıran önemli etkenlerdendir.

 

Maliyete dair bir diğer husus ise mekanın kiralık mı olacağı yoksa satın alınacağı da önemlidir. Ayrıca sıfırdan bina yapımı da oldukça maliyetlidir. Sadece salon değil oldukça popüler olan kır düğünü için de doğru mekan tesis edilebilmektedir. Farklıkları bilmek ve ona göre hareket etmek daha doğru olacaktır. Düğün salonu kaç m2 olmalı konusuna gelecek olursak da burada önemli olan husus düğün salonunun kaç kişilik olacağıdır. 250 – 500 – 750 – 1000 metrekarelik mekan kurabilirsiniz. Salonun büyüklüğü ile alakalı müşteri potansiyeline ve açacağınız yere göre değişkenlikler söz konusu olabilir.

 

Düğün Salonu Açma Şartları

 

Belediyelerin düğün salonunun açılışı konusunda belirlemiş olduğu şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Mekanın içkili mi yoksa içkisiz mi olacağı konusunda karar kıldıysanız değişen şartları da bilmeniz gerekir. Düğün salonu açma şartları arasında yer olan esaslar 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununa göredir. Eğlence mekanlarının açılışları ile alakalı olarak da yerine getirmeniz gereken sorumlulukları eksiksiz şekilde tamamlamalısınız.

 

Güvenlik tedbirlerinde tutunda hijyenik olarak da mekanın usullere uygun olması gerekmektedir. Yangın çıkışı, giriş – çıkış kapıları, havalandırma gibi birçok etkenin olduğunu da unutmamalısınız. Salon içerisinde yer alan kurulumda düzen ve tertipte her şeyden önce gelmelidir. Hem usullere uygun hareket etmiş olursunuz hem de müşteri odaklı hamle yapmış olursunuz. İşyeri açma ve işletme ruhsatını da kurallara uyduğunuz sürece belediyeden alabilirsiniz. Düğün salonu yönetmeliği ile alakalı ayrıntılara göz atmanız sizin için daha iyi olacaktır.

 

Oldukça külfetli olan ve yüksek meblağların söz konusu olduğu düğün salonu açmak için devlet desteği de alabilirsiniz. Bunun için projenizi sunarak başvurunuzu yapabilir ve düşük faizli ya da faizsiz desteklerden yararlanabilirsiniz. Elbette geri ödemesiz desteklerden faydalanmanız daha zordur.

 

Düğün Salonunda Olması Gerekenler

 

Düğün salonu gibi büyük bir işe girişmeyi düşünüyorsanız hiçbir eksiğin olmamasına dikkat etmelisiniz. Düğün salonunda olması gerekenler arasında öncelikli iç dekorasyon olurken masa ve sandalye de olmazsa olmazlar arasındadır. Düğün salonunda ayrıca damat ve gelin odalarının olması gerekirken mutlaka lavabo düzeninin de iyi olması gerekir.

 

Düğün salonu malzemeleri ile alakalı çok sayıda firmadan fiyat teklifleri alabilir ve salonunuzu eksiksiz şekilde kurabilirsiniz. Masa, sandalye, nikah kürsüsü, süslemeler, masaların ve sandalyelerin giydirilmesi, pasta arabası, havai fişek, volkan benzeri düğün organizasyon malzemelerin de eksiksiz olması elzemdir. Elbette orkestra yeri için de düğün salonu içerisinde doğru konumda olmalıdır.

 

Düğün Salonu Açmak İçin Gerekli Evraklar

 

Tüm programı yaptıktan sonra resmi başvurularda ihtiyacınız olan evrakları temin etmelisiniz. Düğün salonu açmak için gerekli evraklar listesi ise şu şekildedir;

 

Başvuru formu ve yapının kullanma izni olduğuna dair belge,

  • Tapu ibrazı gerekirken, ayrıca kira kontratını da ibraz etmelisiniz.
  • Maliyeye başvuru da bulunularak alınması gereken vergi levhası
  • Belediyeden alınması gerekli işyeri işletme ve açma belgesi
  • Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıt belgesi,
  • Sicil gazetesi ve imza sirküleri,
  • Noter onaylı taahhütname,

Sizden talep edilen evrakları eksiksiz şekilde teslim etmelisiniz. Talep edilen belgelere ek olarak bölgeden bölgeye değişen hususları da incelemelisiniz. Düğün salonuyla alakalı evrakların istenilen düzeyde sunulması da oldukça önemlidir.

Parti Evi Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Akaryakıt İstasyonu Açmak Maliyeti ve Kar Marjı


Ceren Mezit

Ben Ceren Mezit Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü Mezunuyum. Yurtdışında çalışmak ve iş fikirleri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapıyorum. Blogta çalışmalarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..