İş Fikirleri

Evde Para Kazandıran İşler +20 Kazançlı Fikirler

Evde Para Kazandıran İşler Neler? Ana veya Ek Gelir Fikirleri 

Evde para kazandıran işler yapmak, özellikle mesai yaparak dışarıda çalışanların hayallerini süsler. Gerek ek gelir amaçlı, gerekse ana gelir amaçlı yapılabilecek bir sürü fikir vardır.

Evde kazandıran işleri genellikle ev hanımları, normal bir işe gidip yanında ek gelir arayanlar veya öğrenciler tercih etmektedir. Bu tarz işlerin en büyük özelliği çalışma alanının çok geniş olması ve genellikle sermayesi çok düşük veya sermayesiz olarak çalışma imkanı getirmesidir. Bunun yanında herhangi bir patrona bağlılık olmadığı için mobing ihtimali de yoktur.

Dezavantaj olarak sıralayacak olursa da, sosyal güvencenin olmaması ve ay sonu maaş garantisinin olmamasıdır. Çalışmadığın an iş biter ve müşteri kaçar mantığının yaygın olmasıdır.

Evde para kazandıran işler konusunu aslında belli başlıklara bölerek anlatmak daha iyi olur. Genel olarak başlıklandırmalar ;

  1. El İşleri ve Becerileri ile Para Kazanma Yöntemleri
  2. İnternetten Para Kazanma Yöntemleri
  3. Eğitim vererek Para Kazanma Yöntemleri
  4. Eve İş Veren Firmalar veya Kişiler ile Çalışarak Para Kazanma Yöntemleri

şeklinde başlıklar altında sıralarsak sizin tam olarak kafanızda oluşmasına yardımcı olacak işi daha rahat bulmanız mümkün olacaktır.

El İşleri ve Becerileri ile Para Kazanma Yöntemleri

Evde para kazandıran işler arasında başı çeken tercihler arasında genel olarak el işleri ve becerileri sonucu elde edilen ürünlerin yerel piyasada veya internetten satılması yoluyla kazanç elde edilmesi gelir. Biz bu seçenekler arasında en çok tercih edilenleri şu şekilde sıraladık.

Ev Yemekleri Satmak

Yemek veya Pasta Yaparak Para Kazanmak

Evde kazandıran işler veya ek gelir yöntemleri arasında son yıllarda başı çeken işlerden biri ev yemekleri yapıp satmak gelir.  Ev yemekleri yapıp satmak istiyorum ancak ne yapacağımı bilmiyorum diyorsanız aklınıza gelen her türlü yemeği yapabilirsiniz diyebiliriz. Ancak bu konuda tavsiyemiz genel olarak belli bir konuda uzmanlaşmanızdır. Tüm yemek çeşitlerinden ziyade, sadece günlük ev yemekleri, sadece mantı, sadece pasta, börek gibi el yapımı yiyecekleri yerel piyasada satarak kazanç geliri elde edebilirsiniz. Günden güne siparişlerinizi artırarak düşük sermaye ile güzel kazançlar elde edilmesi mümkün. Genel olarak bu hizmeti evde tüm bireylerin çalıştığı evlere pazarlayarak elde edebilirsiniz.

El İşleri Ürünleri Satmak

Para kazandıran fikirler

Bir çok hobisel ürünün artık satışı mümkün ve oldukça da karlı. Bütçenize uygun olarak ayarlayabileceğiniz bir sermaye ile bu işi yaparak ürünlerin hem yerel de hem internet ortamından satışını gerçekleştirebilirsiniz. Bu ürünlerin başında örgü işleri, küçük hediyelik ürünler gelmektedir.

Terzilik – Elbise Tadilatı

Eğer terzi işlerinden anlıyorsanız, bu sizin için güzel bir gelir kaynağı olabilir. Çoğu giyim firması ürünlerin ilk alımda tadilat işlemini yapsa da, bir o kadarı bu hizmeti vermiyor. Yerelde bu işi yaptığınızı duyurarak kazanç yaratılabilir. Özellikle yılda iki kez dini bayram öncesi gelir mevcut ayların bir kaç katı üzerine dahi çıkabilir.

El Sanatları Ürünleri Satmak (Karakalem, Yağlıboya)

Karakalem, Yağlı Boya gibi özel teknik gerektiren ve maharetli olan hobilerinizi kazanç kapısına dönüştürerek ek gelir elde edebilirsiniz.

Geri Dönüşüm Ürünleri Satmak

Çoğunlukla atılmak üzere olan pet şişe, yumurta kolisi gibi bir çok eşya üzerinde tasarımsal oynamalar yaparak satışını yapabilirsiniz. Bir sitede atık malzemelerden kolay tasarımlar hakkında ilham verebilecek bilgiler ile karşılaştık. İnceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

Evde para kazandıran işler arasında son yıllarda internet sektöründe öyle bir yükselme var ki, akıllara zarar boyutlarda. Artık aklınıza gelebilecek her şeyin internet üzerinden ticareti mümkün. Yeter ki kazanç noktasında azimli olun. İnternetten para kazanma yöntemleri ile ilgili sırasıyla listelebileceğimiz fikirleri şöyle belirtebiliriz.

Makale Yazarlığı Yapmak

Eğer elinizde hiç bir şeklide sermaye kaynağı yoksa, aklınızdaki bilgiyi paraya çevirmenin en kolay yolu makale yazarlığından geçer. Ancak makale yazarlığı nedir, makale yazarak nasıl kazanırım, ne kadar kazanırım diyorsanız, detaylı bir araştırmaya girmelisiniz diyebiliriz. Şunu belirtmek gerekir ki, günümüzde makale yazarlığı, özellikle Türk piyasasında oldukça düşük kazançlıdır. Genellikle 100 kelime fiyatı 2 TL nin altındadır. Ancak başlangıç noktasında garanti gelir kaynakları arasındadır. Makalenizi belirli sitelere ve forumlara kayıt olarak satışını gerçekleştirebilirsiniz. Örnek makale satış sitesi : iyimakale.com

Editörlük Yapmak

Editörlük aslında makale yazarlığının bir üst versiyonu ve daha kazançlı halidir diyebiliriz. Bunun için biraz website bilgisine ihtiyacınız var demektir. İçeriklerin siteye yüklenmesi, gerekli görsel ve videolar ile desteklenmesi, yorumların kontrolü-onaylanması konuları hakkında detaylı bilgiye sahip olmalısınız. Bunu bildiğiniz takdirde website sahipleri ile irtibata geçerek editörlük anlaşması yapabilirsiniz.

Blog Açmak

Blog açarak para kazanmak

Evde para kazandıran işler arasında özellikle yıldızı parlayan dallardan biri blog açarak bir kazanç kapısı oluşturmaktadır. Uzmanı olduğunuz bir konu hakkında bir blog açarak bilgilerinizi paylaşabilir, blogunuzda reklam yayınlayarak kazanç elde edebilirsiniz. Bunun yanında belirli ürün sahipleri ile reklam anlaşmaları yaparak da doğrudan gelir elde edebilirsiniz. Ancak blogunuzdan para kazanabilmeniz için ilgi çekici yazılar hazırlayarak, ziyaretçi elde etmelisiniz. Aksi halde kazanç elde etmeniz mümkün değildir.

Grafik Tasarım-Logo Tasarım

Eğer teknik bilgilerde iyiyseniz sitelerin grafik tasarımlarını, logolarını yaparak, kazanç elde etmeniz mümkündür. Websitesi tasarlayarak hazır şekilde satışını yapabilirsiniz veya website sahiplerinin yaşadığı sorunların çözümünü gerçekleştirebilirsiniz.

Uygulama Yazmak

Dijital çağın böylesine ilerlediği bir dönemde, gerçekten kullanışlı bir uygulama yazmak sizi zenginler listesine dahi sokabilir. Kapsamlı bir araştırma yaparak hiç düşünülmemiş bir uygulama yazarak satılığa çıkartabilirsiniz. ancak bunun için ileri düzeyde kodlama bilgisine sahip olmalısınız

Sosyal Medya Yöneticiliği Yapmak – Fenomenlik

Evde para kazandıran işler arasında son dönemde bir hayli popüler olan bir konu da sosyal medya yöneticiliği yapmaktan geçer. Özellikle instagramın revaçta olduğu bu dönemde açacağınız bir sosyal medya hesabında marka tanıtımları yaparak kazanç elde etmeniz mümkündür. Ancak bu işi kazanca dönüştürebilmeniz için sosyal medya hesabınınızın 500 bin üzerinde takipçi kapasitesine sahip olması gerekir.

Sosyal medya hesabına sahip değilseniz, büyük sosyal medya hesaplarına sahip kişiler ile anlaşarak hesaplarının yönetebilir, onlar adına paylaşımlar yapabilirsiniz.

Youtube

Ülkemizde son dönemin en çok konuşulan konularından biri youtube.com ‘dur. Bunun nedeni buradan fenomen haline gelen insanların çok ciddi kazançlara ulaşması ve yaptıklarıyla konuşulmasından geçer. Eğer yükseleceğinize inanıyorsanız, uzmanı olduğunuz konularda videolar yaparak youtube’ye yüklemeniz mümkündür. Belirli bir abone kitlesine ulaştıktan sonra kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.

Video Editleme ve Seslendirme İşleri Yapmak

Video çekimi kadar, çekilen videoların editlendirilmesi ve seslendirilmesi de önemlidir.  Günümüzde video seslendirmelerinde kelime başı kazanç talep edilmektedir. Bu nedenle sesinizi kazanç kapısına çevirmeniz mümkündür. Bu tarz işleri bionluk.com gibi freelancer hizmeti veren siteler aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Satış Ortaklığı Yapmak

Her ne kadar Türkiye’de çok yaygın olmasa da, dünya amazon.com gibi çok büyük siteler ürünlerinin satışı konusunda satış ortaklığı anlaşmaları yaparak, satışı yapılan ürün başına komisyon verir. Türkiye’de de bu hizmeti veren websiteleri olsa da kazanç genel olarak yabancı sektörde daha fazla olduğundan özellikle ingilizce bilgisi olanlar için ciddi kazanç kapıları haline gelmektedir.

E-Kitap Yazmak

Uzmanı olduğunuz konu hakkında bir e-kitap yazın ve bunu kazanç kapısı haline getirin. Sadece googlenin play kitaplar uygulaması dahi içinde binlerce e kitap barındırmaktadır.

Fotoğraf Çekimi Yapıp Satmak

Günümüzde bir çok stock siteler mevcut. İnsanlar buralara kendi çekimini yaptıkları resimleri yükleyerek, sattıkları resim başı kazanç elde edebilir. Tümüyle telifi size ait olan bir resmi devrederek kullanım haklarını bir başkasına verirsiniz ve bunun karşılığında kazanç elde etmiş olabilirsiniz.  Bu tarz stock sitelere yasal olan her türlü resimler eklenebilir. Bu bir moda resmi, araba resmi, biblo resmi, gittiğiniz bir yerin resmi gibi çok çeşitli seçenekler olabilir.

Online Eğitim

İster online olarak uzmanı olduğunuz bir konu hakkında eğitim verebilir, veya eğitim videoları hazırlayarak para karşılığında satışını gerçekleştirebilirsiniz. Udemy.com bu işin en fazla ticaretinin yapıldığı web sitelerden biridir.

Domain Alıp-Satmak

Domain, sitenin ismidir. Belli bir ücret ödenmesi suretiyle bu isim satın alınır ve site kurularak faaliyete geçirilir. Ancak siz site ile uğraşmak yerine, sadece domain alım satımı ile uğraşabilirsiniz. Forumlardan veya domain şirketlerinden kampanyalı olarak satın aldığınız domainleri pazarlık şeklinde satarak kazanç elde edebilirsiniz. Bazı domainler oldukça uygunken, bazı domainlerin fiyatı birlerce lirayı bulabilmektedir.

Hizmet veya Eğitim Vererek Para Kazanma Yöntemleri

Genel olarak bir yerden mezun veya sertifikaya sahip olan kişilerin, bilgilerinin satması veya bilgileri doğrultusunda para kazandıracak işlere girmesi halidir diyebiliriz. Genel olarak şu şekilde sıralama yapmamız mümkündür.

Özel Ders Vermek

Bir öğretmensiniz ve kendinizi ek gelir kaynağı elde etmek istiyorsunuz. Derslerin haricinde saat başı ücretler ile ders vererek kazanç kapısı elde edebilirsiniz.  Genel olarak tercih edilen dallar matematik, müzik ( bir müzik aletinin çalınması) veya sportif dersler olmaktadır.

Çevirmenlik Yapmak

Özellikle iyi derecede dil bilgisine sahip olanların yapacağı işlerin başında çevirmenlik gelir. Tamamen Evde Para Kazandıran İşler arasında sayabileceğimiz bu hizmet sıfır sermaye ile ciddi kazanç elde edilmesine olanak tanıyan bir seçenektir. Bununla ilgili özellikle kitap basım evleri ile irtibata geçebilir, bilirkişilik için başvuru yapabilir veya freelancer şirketler veya doğrudan kişiler ile irtibat kurularak kelime başı fiyatlar ile çevirmenlik işleri yapılabilir.

Bilirkişilik veya Uzlaştırmacılık Yapmak

Bölümlerine göre sertifika veya diploma şartı gerektiren bu iş için, gerekli şartlara sahip olmanız durumunda devlet kaynaklı sağlam gelir elde edebilmeniz mümkün. Mahkemelerde artık dava açılmadan önce suçlara göre dosyalar uzlaştırmacılara devredilir. Uzlaştırmacılar da taraflar arasında bağlantı kurarak  uzlaştırma işlemlerini yapar. Uzlaştırmanın yapılıp yapılamadığı ile ilgili bir rapor düzenleyerek ilgili birime sunar. Sunduğu rapor başına kendisine bir ücret ödenir. Ancak bunun için uzlaştırmacı sertifikasına sahip olması gerekir.

Uzlaştırmacılık Mesleği Nedir? Ne Kadar Maaş Alır?

Aynı şekilde adliyeler dosya kapsamından uzmanı olduğu kişileri bilirkişi olarak dosyaya atamasını yapar ve dosyayı rapor düzenlenmek üzere bilirkişiye verir. Bilirkişi verdiği rapor sayısına göre ücret alır. Diplomanızın ve varsa sertifikalarınızın bilirkişilik yapmaya elverişli olup olmadığını araştırarak bilirkişilik başvurusu yapabilirsiniz.

Danışmanlık Yapmak

Evde para kazandıran işler arasında hem sayılabilecek hem de sayılamayacak kadar kapsamlı olan bu konuyu, evde kazandırabilecek kapsamda daraltarak anlatmak daha doğru olacaktır. Örneğin ciddi bir hukuk bilgisine sahipsiniz veya bir diyetisyensiniz, gıda teknikeri veya öğretmensiniz.  Bu liste uzayıp gider. Bu konu hakkında telekonferans veya online olarak bağlantı kurabilir ve size yöneltilen sorulara uzmanlık alanınız dahilinde cevaplar vererek danışmanlık yapabilirsiniz ve harcanan vakit üzerinden ücret talep edebilirsiniz.

Eve İş Veren Firmalar veya Kişiler ile Çalışarak Para Kazanma Yöntemleri

Evde para kazandıran işler arasında son olarak değinmek istediğimiz ana başlık eve iş veren kişiler ile çalışarak para kazanacağınız yöntemleri sıralamak istedik.

Bakıcılık Yapmak

Günümüzde kadınların iş hayatına daha fazla girmesi neticesinde çocuk bakıcılığı da bir hayli önem kazanan bir meslek haline gelmeye başladı. Bazı bakıcılar bebeğe direk olarak çalıştığı yerde bakarken, bazı bakıcılar kendi evlerinde bakmaktadır. Eğer evinizden ayrılmak istemiyorsanız, bu şartınızı belirterek kendi evinizde bebek bakıcılığı yapabilirsiniz. Ancak bu bebek sahipleri tarafından nadir tercih edilen bir durumdur.

Paketleme İşleri Yapmak

Evde para kazandıran işler arasında en çok karşılaşılan iş dallarından birisi de paketleme işleridir. Bu paketleme işleri içinde nikah şekeri paketleme, süslü sabun paketleme, davetiye katlama gibi tanesi çok cüzi fiyattan yapılmaktadır. Bunun için çevrenizde bulunan firmalara başvuruda bulunarak bu işi yapabilirsiniz.

Evcil Hayvan Bakıcılığı Yapmak

Bazen uzun seyahatlere aileler evcil hayvanlarını götürememektedir. Bunun için genellikle hayvanlarını konu komşuya bırakmak zorunda kalmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu mümkünde olamamaktadır. Eğer evcil hayvanlarla aranız iyiyse ve seviyorsanız bir ilan vererek evcil hayvan bakacağınızı duyurabilirsiniz. Bu bir çok kişi için cazip olacaktır.

Makalemizde Evde Para Kazandıran İşler içinde en fazla revaçta olanları, tercihinize göre farklı başlıklar altında sıralayarak vermeye çalıştık. Tamamen sermayesiz veya az bir bütçe ayırarak yapabileceğiz işlerin zarar oranı oldukça da düşüktür. Bu maddeler gerçekten istenildiğinden işe gitmeden sizin için bir ek gelir veya başlı başına ana kazanç kapısı haline gelebilir. Eğer sizde yukarıdaki fikirlere eklemek istediğiniz kazanç yöntemleri varsa, bize mail atabilir veya aşağıya yorum bölümüne ekleyebilirsiniz.

Sermayesiz İş Fikirleri


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..