Çalışma HayatıFransaİş FikirleriÜlkelerYurtdışında Çalışmak

Fransa Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Çalışmak için Fransa’ya mı taşınıyorsunuz? Fransa’da çalışmak için vizeye veya izne ihtiyacınız olup olmadığını ve Fransız çalışma izniniz için başvuru prosedürlerini öğrenin. Fransa’da nasıl yaşayacağınızı ve çalışacağınızı mı merak ediyorsunuz? Bazı ülkelerden gidecek vatandaşların Fransa’da yasal olarak yaşayabilmek ve çalışabilmek için bir Fransa çalışma izni alması gerekir. Fransa’daki istihdam durumunuza bağlı olarak bir dizi farklı Fransa çalışma vizesi vardır. Fransız çalışma izni, Fransa’daki oturma durumunuzla yakından bağlantılıdır ve çoğu durumda Fransa’ya taşınmak için başvuruda bulunabilmeniz için önceden bir iş ayarlamanız gerekir.

Fransa Çalışma İzni Almalı Mısınız?

AB / AEA veya İsviçre vatandaşlığınız varsa, çalışma izni olmadan Fransa’da çalışmakta özgürsünüz. Fransa’ya, bazı yüksek nitelikli işlere izin veren bir aile üyesiyle geliyorsanız, çalışma izni olmadan da çalışabilirsiniz. Diğer kişiler ise Fransa çalışma izni almak zorundadır. Bu, potansiyel bir işveren tarafından düzenlenen bir prosedürdür. Çalışmanız için yetkilendirmeyi organize etmek için bir işverene ihtiyacınız olacak, bu yüzden her şeyden önce bir iş bulmalısınız.

Fransa’da 90 Günden Az (3 Ay) Çalışma

Fransa’da 90 günden daha az bir süre çalışacaksanız, Fransız Çalışma Bakanlığı, DIRECCTE tarafından onaylanmış Fransa geçici çalışma izni almak için işvereninize başvurmalısınız. Bu çalışma izni daha sonra ülkenizde vizeye başvurabilmeniz için Fransız büyükelçiliğine / konsolosluğuna gönderilir. AB / AEA / İsviçre’den değilseniz Fransa’da 90 günden daha kısa bir süre çalışmak için kısa süreli çalışma vizesine ihtiyacınız olacaktır. Avustralya, Antigua ve Barbuda, Bahamalar, Brezilya, Kanada, İsrail, Japonya, Mauritius, Meksika, St Kitts ve Nevis, Seyşeller, Singapur, G. Kore, ABD veya Venezuela pasaportuna sahipseniz Fransa’ya girmek için vizeye ihtiyacınız yoktur. Ancak işvereninizin seyahat sırasında sizin için geçerli bir Fransa çalışma izni düzenlediğinden emin olmanız gerekir.

Fransa’da 90 Günden Fazla Çalışmak

Fransa’da 90 günden / 3 aydan fazla çalışmayı planlıyorsanız, oturma izniniz olarak da işlev görecek uzun süreli Fransa çalışma vizesi için başvurmalısınız. İşvereniniz bir iş sözleşmesi hazırlamalı ve bunu Fransız Çalışma Bakanlığı’nın yerel bölümüne, DIRECCTE’ye göndermelidir. Herhangi bir aile üyesi sizinle birlikte gelecekse, işverenin aynı zamanda ‘refakatçi aile üyesi’ prosedürünü izlemesi gerekir. DIRRECTE sözleşmeyi onaylarsa, sözleşme Office Francais de l’Immigration e de lteIntegration’a (OFII) gönderilir.

OFII sözleşmeyi onayladıktan sonra, doğrudan AB vatandaşı olmayanlar için bir Fransa çalışma izni düzenlemekten sorumlu olan Fransız büyükelçiliğine veya konsolosluğuna gönderilecektir. Daha sonra siz (ve sizinle birlikte gelecek akrabalarınız), uzun süreli vize başvurusunda bulunmak için bizzat elçiliği / konsolosluğu ziyaret etmek üzere randevu almaya davet edileceksiniz. Pasaportunuzu (son 10 yıl içinde verilmiş ve vizenin sonundan itibaren üç ay geçerliliği olan), doldurulmuş bir başvuru formunu ve ayrıca iş türünün (ve izninin) gerektirdiği diğer belgeleri de getirmeniz gerekecektir. Fransa’ya vardığınızda L’Office Francais de l’Immigration et de I’Integration’a (OFII) kayıt olmanız gerekmektedir.

Fransa’da Çalışmak İçin Farklı Vize Türleri

Fransa’da, her biri kendi gereksinimleri, geçerlilik süresi ve koşulları, belirli iş veya işçi türleri için çalışmak üzere farklı ikamet izinleri ve Fransa çalışma vizesi türleri vardır. Bazı izinler, Fransa’da yaşamaya gelen göçmenler için diğer genel gerekliliklerden muafiyet sağlar; örneğin, göçmenlerin Contrat d’Accueil et d’Intégration’ı (CAI) imzalama zorunluluğu. Bu sözleşme göçmenlerin Fransız toplumuna entegre olmalarına yardımcı olmayı amaçlar. Sözleşmeyi imzalayarak, Fransız hükümeti eğitim kursları vermeyi ve göçmen bu kurslara katılmayı kabul eder.

Çalışan veya Maaşlı ve Geçici İşçilerin İzni

Çalışan veya geçici işçi olarak verilmiş uzun süreli oturma izninde 18 ay sonra ailenizi Fransa’ya getirmek için başvuruda bulunabilirsiniz. Eşler ve küçük çocuklar bir yıllık ‘ziyaretçi’ vizesi için başvurabilirler (bu süre zarfında çalışamazlar).

Yüksek Vasıflı / Eğitimli Çalışanlar İçin AB Mavi Kartı

Bu, yüksek vasıflı işçiler için bir ila üç yıllık ikamet / Fransa çalışma iznidir. Uygun sayılmak için, belirli bir alanda üç yıllık yüksek öğrenim veya beş yıllık mesleki deneyim, en az bir yıl boyunca iş sözleşmesi ve Fransızların en az 1,5 katı aylık maaş almanız için diploma / dereceniz olmalıdır. İki yıl boyunca programa kabul edildiğiniz alanda çalışmalısınız; sonrasında her türlü kalifiye işi üstlenebilirsiniz.

Fransa’da 18 ay çalıştıktan sonra diğer AB ülkelerinde çalışabilirsiniz. Beş yıl sonra, yenilenebilir, 10 yıllık, uzun vadeli AT ikamet kartına hak kazanırsınız. Aile üyeleri, ‘özel ve aile hayatı’ oturma izni alabilirler, bu da çalışmalarına izin verir ve beş yıl sonra da uzun süreli AT ikamet kartı için uygundurlar. CAI gerekliliğinden muaftırlar.

Görevlendirilen Çalışanlar İçin Çalışma İzni

Fransa dışındaki bir şirkette en az üç aydır çalışıyorsanız ve Fransa’da bulunan işveren şirketlerinizden birine veya aynı gruptaki başka bir şirkete bağlıysanız ve asgari ücretin 1,8 katı kazanıyorsanız, daha sonra üç yıl geçerli olan ve daha sonra yenilenebilir olan bu Fransa çalışma vizesi için başvurabilirsiniz.

Eşiniz bu izinle size katılabilir, ancak altı ay boyunca Fransa’da bulunana ve özel izin verilene kadar çalışmasına izin verilmez. Üst düzey bir yöneticiyseniz, ailenizin sizinle birlikte gelmesine ve eşinizin çalışmasına izin veren özel Fransa çalışma izni alabilirsiniz.

İstisnai Ekonomik Katkı İzni

Büyük miktarlarda para (maddi veya maddi olmayan varlıklarda en az 10 milyon Euro) yatırım yapan veya 50’den fazla iş kolu yaratmayı planlayan yabancı yatırımcılar, 10 yıllık ikamet iznine hak kazanırlar. Eşiniz ve küçük çocuklarınız da aynı haklara sahiptir.

Öğrenciler ve Yeni Mezunlar

Öğrenciler dersleri süresince yarı zamanlı ücretli işlerde çalışabilirler (yılda en fazla 964 saat). Fransa’ya giriş yapmak ve bir üniversitede okumak için vize almanız gerekir; alacağınız derslere bağlı olarak farklı vize türleri vardır.

Öğrenci Stajyerleri

Kendi ülkenizde bir üniversiteye sahip öğrenci olarak kayıtlı olmalı ve Fransa’da staj çalışmaları yürütmelisiniz. Çoğu staj ücretsiz olmakla birlikte, işverenden küçük bir ödenek almanıza izin verilmektedir. Sizin tarafınızdan, Fransa’daki işvereniniz ve ülkenizdeki okulunuzun yanı sıra finansal güvenlik kanıtı (ayda yaklaşık 615 EUR), uçuş rezervasyonları ve konaklama kanıtı için bir staj sözleşmesi imzalamanız gerekir.

Bilim Adamları / Araştırmacılar İçin Fransa Çalışma İzni

Eğer yüksek lisans veya daha yüksek bir dereceye sahipseniz ve üniversite düzeyinde araştırma yapacaksanız, o zaman geçici ‘bilimsel aktivite’ oturma izni alabilirsiniz. Bu bir yıl boyunca geçerlidir, ancak dört yıla kadar yıllık olarak yenilenebilir. Araştırma çalışmanızın durumu ve süresi hakkında kanıt sağlamanız ve ayrıca tanınmış bir bilimsel kuruluş veya üniversite ile bir ‘ev sahipliği sözleşmesi’ yapmanız gerekir. Eşiniz ve aileniz, özel veya aile hayatı olarak işaretlenmiş bir oturma izni alma hakkına sahiptir.

Mevsimlik İşçiler İçin Çalışma İzni

Üç aydan fazla süren mevsimlik bir sözleşmeyle çalışıyorsanız, üç yıl boyunca geçerli olan ve üç yıllık dönemler için yenilenebilen bir oturma iznine hak kazanırsınız. Mevsimlik işlerde her 12 kişinin en fazla 6 ay çalışmanıza izin verir. Fransa’da her yıl altı ay kalmanıza izin verilir, ancak Fransa dışında normal ikamet yerinizle birlikte birkaç sözleşme yapmanıza olanak tanınır. Ailenizin size katılmasına ise izin verilmez.

Fransa’da Au Pair

17 ile 30 yaşları arasındaysanız ve bir Fransız ev sahibi aileyle au pair olarak çalışmak istiyorsanız, ev sahibi ailenizin bir au pair sözleşmesi (uyum anlaşması) düzenlemesi ve DIRECCTE tarafından onaylanmasını sağlaması gerekir.

Fransa Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Genellikle bir lisans derecesi veya üstü
  • Ayrıntılı bir özgeçmiş / özgeçmiş, dahil olacağınız iş hakkında bilgi içermelidir
  • Yeterli finansman kanıtı (Fransız makamları tarafından belirlendiği üzere)
  • DIRECCTE tarafından onaylanmış (Fransa çalışma izni işvereniniz tarafından ayarlanmalıdır), genellikle en az 3 ay boyunca geçerli bir iş sözleşmesi

Fransa’da İş Bulma

Fransa’da bir iş bulmak için Fransız ulusal istihdam sitesi Pôle Emploi’ye veya Avrupa İstihdam Hizmetleri EURES’e göz atabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Fransa Asgari Ücret, İşçi Maaşları, Çalışma Şartları

Fransa İş İmkanları, İlanları ve Çalışmak

Fransa’da Çalışmak, Yaşam, İş Kurmak, Fransa’da Maaşlar 


Ceren Mezit

Ben Ceren Mezit Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü Mezunuyum. Yurtdışında çalışmak ve iş fikirleri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapıyorum. Blogta çalışmalarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..