İş Fikirleri

İnstagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler

İnsanlara hızlı ve etkili şekilde ulaşmanın yollarından bir tanesi sosyal medya kullanımıdır. Akıllı telefona sahip olan kişilerin çok büyük bir çoğunluğu sosyal medya kullanmaktadır. Buda beraberinde insanların etkileşim kurmasını kolaylaştırmaktadır. Oldukça popüler olan ve çok sayıda kullanıcıya ulaşan İnstagram’da sosyal medya uygulamaları arasında yerini almıştır. Çok sayıda kullanıcıya sahip olmasından dolayı da İnstagram üzerinden satış yapılması mümkündür.

Satışlar konusunda çok iyi seviyeye gelebilmeniz için takipçi sayınızın fazla olması gerekir. Takipçi sayısının potansiyel müşteriye ulaşmada ki gücü birçok reklama göre daha iyidir. Yakın takipçiler alışveriş konusunda oldukça güven veren hesapları takip ederek işlem yapmaktadır. Çok kısa sürede çok sayıda insana erişim sağlayabilmenin ne denli avantajlı halleri olacağını da görmenizi sağlayacaktır. Etkileyici ve muhteşem satışlar elde edebilmenin de yolu objektif olmak ile doğru orantılıdır.

İnstagramdan Satış Yapmak

Yapılan tespitlere neticesinde tüketicilerin büyük bir çoğunluğu sosyal medyada gördükleri ürünü almak istiyorlar. Fotoğrafın güçlü yanını kullanmada İnstagram büyük öneme sahip oluyor. İnstagramdan satış yapmak için ürün fotoğrafını paylaşmak büyük etkiyi de ortaya koymaktadır. Asıl satışın gerçekleştiği web adresinin linkini paylaşarak alıcıların incelemesine de etki etmek mümkündür.

E-ticaret ile alışverişin artması beraberinde reklamın alanını da değiştirmiştir. TV reklamlarının yerini sosyal medya üzerinden yapılması da satışlara yönelik hamleleri gün yüzüne çıkarmaktadır. Elbette güven unsuru bu alanda en önemli kaynak olurken müşteri yorumları da değeri daha da artırmaktadır. Ödemeler ile alakalı güvenli yapıyı sunmanız da satışların gerçekleşmesinde önemli yeri oluşturur.

İnstagram üzerinden satış yapmak için paylaştığınız fotoğrafın altına alıcılar tarafından yorumlar yapılmaktadır. Yorumları takip etmeli ve her bir yoruma mutlaka cevap verilmesi gerekir. Netice de işin ciddiyetle yapıldığının ve müşteri memnuniyetinin dikkatli şekilde takip edildiğini gösterir. Bu noktada da oldukça doğru adımların atıldığı söylenebilmektedir.

İnstagramda Ne Satabilirim?

İnsanların her zaman birşeylere ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar bazen kıyafet olurken, dekorasyon ürünleri de dikkat çekmektedir. Aslında aklınıza gelebilecek birçok ürünü instagramdan satabilirsiniz. Satışlar konusunda meraklı olan insanların büyük bir çoğunluğu İnstagramda ne satabilirim? Sorusunu merak etmektedir. Esas olan konu ise hedef kitleye ulaşabilmektir. Bundan dolayı geniş bir ürün yelpazesi sizi bekliyor demektir. Telefon, elektronik cihazlar, kılıflar, hediyelik eşyalar gibi çok sayıda ürünün satışını gerçekleştirebilirsiniz.

İnstagramdan Satış Nasıl Yapılır?

Öncelikle bilinmesi gereken husus ticari faaliyetin kanuni açıdan sorun teşkil etmeyecek düzene sahip olması gerekir. Sonuç itibari ile bir gelir elde etmek söz konusu olduğu için vergi ödemesi ve satışa dair fatura kesimi olmalıdır. Bu tür kanuni gereklilikler yerine getirildikten sonra satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Peki, İnstagramdan satış nasıl yapılır? Bu konuya değinelim. Elinizde ki ürün hazır ya da el yapımı olabilir. Önemli olan noktanın müşteriye erişimidir. Müşteriye erişim sağlandıktan sonra Whatsapp üzerinden veya web sitesi üzerinden sipariş alabilirsiniz. Hem sizin için hem de müşteri için kolay olan yöntemi seçmelisiniz. Siparişi aldıktan sonra kurulan sistemde ödemeyi almalısınız. Ürünü kargoya verip alıcıya ulaştırmanız yeterlidir.

Satışın nasıl yapılacağı konusunda bir diğer merak edilen hususta İnstagramdan satış yapmak yasal mı? Konusudur. Eğer kanuni olarak sıkıntılı bir durum yok ise elbette satışların yapılmasında yasal bir sıkıntı yoktur. Önemli olan yasalara uygun hareket ederek satışları gerçekleştirmektir.

İnstagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler

Bir mağaza açmanın maliyeti düşünüldüğünde E-ticaret ile uğraşmak çok daha mantıklı gelmektedir. Bunun için de İnstagram oldukça güçlü kanallardan bir tanesidir. İnstagram üzerinden satış yapmak için gerekenler ise reklam vermek ya da takipçi sayısını yükseltmek ile doğru orantılıdır. İlk etapta çok sayıda takipçiyi bulmak kolay olmayacağı için reklam almak ve başka hesaplarla anlaşmak gerekir. Zaman içerisinde doğru ticaret teknikleri kullanarak hem takipçi sayısı artacaktır hem de müşteri sayısı artacaktır. Bunun için de sürekli paylaşımlar ve bilgilendirmeler yapmak doğru adım olacaktır.

Freelance İş Siteleri ve Çalışma İmkanları

 


Zeynep Canater

1985 - İstanbul Doğumlu Ege Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. Yurtdışında çalışmak, Krediler, iş fikirleri, kazançlar hakkında yıllardır içerik çalışmaları yapmaktayım. Yurtdışı tecrübelerime dayanarak ürettiğim içerikleri paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..