İş Fikirleri

İş Güvenliği Uzmanlığı Nasıl Olunur? Maaşları

İş Güvenliği Uzmanlığı Nasıl Olunur? Kursu, Sınavı, Eğitimi, Sertifikası ve Maaşları

Kanunlara uygun ve herhangi bir kazaya mahal vermeyecek şekilde iş düzeni kurulması çok önemlidir. Kurulan bu düzende güvenliğin her şeyden önce geldiği bir gerçektir. Bu çerçeveler içerisinde İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kanun bağlayıcı özelliği ile dikkat çekiyor. Kamuda ve özel sektörde yapılan tüm işlerde güvenli çalışma ortamı oluşturulmalıdır. Bunların denetlenebilir olması ve herhangi bir sıkıntı oluşmamasını önlemek adına da iş güvenliği uzmanlığı gerektirmektedir. Üç sınıfa ayrılan güvenli çalışma düzeni az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli şeklindedir. Bu üç sınıfta da gerekli tedbirlerin alınması ve uygulamaya geçilmesi gerekmektedir. Uygulamalara esas olarak da farklı kurallar ve kanunlar geçerlidir. Sorumluluk konusunda hem işveren hem de çalışan yükümlü olup, görev ve sorumluluklarını yerine getirmelidir.

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

Yeni iş imkanları çerçevesinde oldukça cazip gelen iş güvenliği uzmanlığı için mühendislik ve mimarlık fakültesi mezunu olunması gerekir. Sadece mühendislik ve mimarlık mezunlarının uzman olduğu düşüncesi oldukça yanlıştır. Bu konuda sıklıkla karşılaşılan soruların başında iş güvenliği uzmanı nasıl olunur gelmektedir. Mezuniyet durumunuza göre değişebilen bu uzmanlık için teknik elemanlarda iş güvenliği ile ilgili uzmanlık başvurusunda bulunabilirler. Teknik öğretmen, kimyager, biyolog ve fizikçi olanlar bu gruba dahil olurken, iş sağlığı ve güvenliği programından mezun kişiler de bu kategoridedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen Eğitim kurumları bulunmaktadır. Bu kurumlar tarafından düzenlenen kurslara katılmanız ve başarılı olmanız gerekir. Genel Müdürlük tarafından yapılan sınavda başarılı olan adaylara İş Güvenliği uzmanı belgesi verilmektedir. Bu belge ile anlaştığınız iş yerlerinde uzmanlık görevini yerine getirebilirsiniz.

İş Güvenliği Uzmanlığı Kursu

İlgili bakanlık tarafından yetki verilmiş olan kuruluşların mutlaka gerekli donanıma sahip olmaları gerekir. Ayrıca eğitim konusunda da üst düzey bilgiye sahip personel olmalıdır. Eğitim kurumu olarak faaliyet gösteren bu kuruluşlar İş güvenliği uzmanlığı kursu açma yetkisine sahiptir. Kursta adaylara gerekli eğitimler verilerek sınava hazırlanılır. Kurs süresince alınan eğitim sizin uzmanlığa hazırlanışınız da çok önemli yere sahip olacaktır.

İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı

Kursu sorunsuz şekilde tamamlayan aday sonrasında sınava başvuru yapmalıdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yaptırılan bu sınavda başarılı olmanız çok önemlidir. Alınmak istenen belgenin sınıfına ve mahiyetine göre İş güvenliği uzmanlığı sınavı yılda 2 kez yapılmaktadır. Yapılan bu sınavda adayların en az 70 puan alması gerekmektedir. 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılmaktadırlar. Bakanlık başarılı olan kişilere iş güvenliği uzmanı belgesi vermektedir. Sınavın herhangi bir şekilde şaibeye yol açmaması adına da son derece dikkatli şekilde yapılması söz konusudur. Kontroller ve değerlendirmeler konusunda da oldukça titiz davranılmaktadır.

İş Güvenliği Uzmanı- Sınavı- Eğitimi- Maaşları
İş Güvenliği Uzmanı- Sınavı- Eğitimi- Maaşları

İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi

Bakanlığın yetki vermiş olduğu kamu kurum ve kuruluşları ile üniversiteler iş güvenliği ile ilgili eğitimler vermektedir. Ayrıca özel eğitim veren şirketlerde bu alanda hizmet sunmaktadırlar. En az 220 saat olan bu eğitimlere katılmanız zorunludur. 180 saat teorik eğitimi ve 40 saatte pratik eğitim verilmekte olup, bu eğitimlerle ilgili mutlaka takipçisi olmanız gereken haller vardır. Teorik eğitimin 90 saatlik kısmı ise uzaktan eğitim yöntemi kullanılarak verilmektedir. İş güvenliği uzmanlığı eğitimi sınav öncesinde de sizin başarınızı etkileyen bir durumdur. Eğitimi veren kişilerin bu alanda hem tecrübeli olmaları hem de uzman olmaları size büyük fayda sağlayacaktır.

İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikası

Uzmanlık türüne göre A, B ve C sınıfı belge alınması gerekmektedir. Alınması gereken bu belgelerin sınıflandırılması ise iş tehlikesine göre değişmesidir. İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikası sahibi olan kişilerin belge türlerine göre çalışma düzenleri de bulunmaktadır. C sınıfı belgeye sahip olan uzman az tehlikeli iş sahalarında görev yapabilir. B sınıfı belgesi olan uzmanlar ise az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda görev alabilirler. A sınıfı belgeye sahip olan iş güvenliği uzmanı az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılan tüm iş sahalarında görev alabilirler. Sertifikanız da yazan belge numarasına istinaden çalışacağınız iş yeri değişkenlik gösterebilir. Bu sınıflandırmanın olmasında ki esas yön ise doğru etki oluşturmanın ve sorunsuz iş kontrollünün sağlanması ile bağlantılıdır.

İş Sağlığı ve Güvenliği

İş sahalarında meydana gelen kazaların birçok nedeni tedbir alınmaması, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitimlerin düzgün verilmemesinden kaynaklanmaktadır. İş verenin sorumlu olduğu konular ile çalışanın sorumlu olduğu konular hakkında mutlaka detaylı bilgi verilmelidir. Tüm sorumluluğun işveren de olduğu düşüncesi hakim olsa da sorumluluk her iki tarafa da aittir. İş sağlığı ve güvenliğiile alakalı sorumlulukların esas olabilmesi ve uygulanabilir olması çok önemlidir. Uzmanlık gerektiren bir alan olması ve eğitim alan kişilerce takip edilmesi çok önemlidir. Oldukça zorlu eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan adayların hak ettiği iş güvenliği uzmanlığı oldukça hassas konuları içermektedir.

Zamanında önlem alınmaması ve bilinçsiz çalışma düzeni iş kazalarının artmasında ki en büyük faktördür. Ayrıca işverenin işleri önemsemeyip, eksik önlem alması sıkıntılara yol açmaktadır. Aynı şekilde çalışanında iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi edinmemesi de kazalara sebebiyet vermektedir. Bu noktada uzman kişilerin belirli periyotlar ile iş yerleri ziyaret etmeleri ve gerekli bilgileri aktarmaları gerekir. Verilen eğitimler sayesinde de olası kazalarda ciddi oranda azalmalar görülebilir. İş güvenliği uzmanı ne denli önemli olduğu ve mutlaka işlerin takip edilmesi gerektiğini göstermektedir. Az tehlikeli sınıfta yer alıyor da hiç iş kazası olmayacak anlamı da düşünülmemelidir. Risk faktörlerine göre önlemler alınsa da doğru eğitim ve doğru güvenlik alınmadığı sürece her iş alanında beklenmedik iş kazaları olabilir.

İş Güvenliği Uzmanı Maaş Ne Kadar

İş güvenliği konusunda işverenlerin istihdam etmesi gereken uzmanlar kanun gereği iş takibini yapmakla yükümlüdür. İş güvenliği uzmanı maaş durumu da bu alanda belge almak isteyenlerin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Sınıflara göre değişen maaşlarda en yüksek maaşı A sınıfı uzman alırken C sınıfı dahilinde ki uzmanlar ise en düşük maaşı almaktadırlar. Risk grubuna göre değişen maaşlar işin mahiyetine göre de değişmektedir. İş güvenliği uzmanı maaş tutarları ile ilgili ortalama rakamlar şu şekildedir.

 • A sınıfı kapsamında ki çok tehlikeli iş sınıfı uzmanları 5.000 – 7.000 TL arasında maaşa sahiptirler.
 • B sınıfı kapsamında ki tehlikeli iş sınıfında yer alan uzmanların maaşları da 3.000 – 5.000 TL arasındadır.
 • C sınıfı olan ve az tehlikeli işler de çalışan iş güvenliği uzmanı da 2.000 – 3.000 TL maaş almaktadır.

Ödenen maaşlar ile ilgili rakamlarda değişkenliğin söz konusu olması tamamen deneyim ile ilgilidir. Deneyimli uzmanlar yeni başlayanlara göre daha fazla maaş almaktadırlar. Bu tutarlar işçi sayısına göre bazı durumlarda değişse de ortalama maaşlar bu aralıklarda yer almaktadır. İş imkanları açısından bakıldığında oldukça iyi maaşlar sunması bu alana çok sayıda kişinin yönelmesine neden olmuştur. İş bulma konusunda sizde zorlanıyorsanız iş güvenliği ile alakalı eğitimleri alıp uzmanlık belgesine sahip olmanız yeterli olacaktır.

Makine Mühendisliği İş İlanları ve Çalışma Alanları

Makine Mühendisliği İş İlanları ve Çalışma Alanları

Uzlaştırmacılık Mesleği Nedir? Ne Kadar Maaş Alır?


Bir Yorum

 1. Merhaba ben Ramazan Çelik yurt dışında çalışmak istiyorum

  İş makinası operatörüyüm

  5 senedir tecrübem var 2 sene yagcılık yaptım 3 yıllık operatörüm belgelerim var

  Mini koto
  1 cx jcb
  Bobcat
  Beko loder
  Silindir

  Kullana biliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..