İspanya

İspanya’da Yaşamak, Vatandaşlık ve Oturma İzni

İspanya’da Yaşamak, Vatandaşlık ve Oturma İzni

Yaşam kalitesinin üst düzey olduğu İspanya birçok alanda güzellikleri ülkede yaşayan insanlara sunmaktadır. Aynı zamanda kültürel açıdan da çok zengin olması cazipliğini artırıyor. Kısa süreli tatillerde en çok tercih edilen ülkelerden bir tanesi olmayı da bu tür etkilere borçludur. Sizlerde kısa süreli tatillerinizi İspanya’da değerlendirebilirsiniz. Bunun dışında uzun süreli İspanya’da yaşamak fikir açısından düşünüldüğünde hoş bir olguyu ortaya koyuyor. Ekonomisinin de çok iyi olması yaşam standartlarını yükselttiği gibi çalışma hayatını da doğrudan etkilemektedir. Birçok farklı ülkeden insanların yaşamlarını sürdürmek için çaba harcamaları da yaşamın daha kaliteli olması ile bağlantılıdır. İnsanların bu alanda araştırmalarında en çok sorulan soruların başında ise İspanya’da yaşanır mı? sorusu geliyor. Sonuç olarak güçlü ekonomiye sahip olması ve ülkenin gelişmişlik düzeyinin üst sekmenler de olması oldukça önemli yapıyı sunuyor. Bir diğer karşılan soru da İspanya’da yaşamak için ne yapmalıyım? Elbette bu soruların cevabı İspanya hayali kuran herkesin merak ettiği sorulardandır.

İspanyada Oturma İzni

Yabancı bir ülkede oturma izninin alınabilmesi için belirli şartlar ve uyulması gereken kurallar vardır. İspanya’da oturma izni için de 2 tür izin mevcuttur. Bunlardan bir tanesi geçici bir diğeri ise kalıcıdır. Geçici ikametgah süresi 90 günden 5 yıla kadar geçerli olurken bu iznin alınma şartları arasında ekonomik durum ön plandadır. Ailesi ile birlikte İspanya’da yaşamak için başvuracaksa ailenin geçimini nasıl sağlayacağını ispat etmesi zorunludur. İspat ettikten sonra gerekli evrakları sunarak sonuca göre hareket eder. 5 yıla kadar ki geçici ikametgah alındıktan sonra sürekli olarak yani kalıcı ikametgah için tekrar başvurmalıdır. 5 yıllık geçici süre içerisinde herhangi bir vukuata karışmamış olması çok önemlidir. Oturma izni veren ülkeler arasında bulunan İspanya şartların ağır olduğu yapıdadır. Bu yüzden sizden istenen tüm evraklar ve yaşam kuralları harfiyen yerine getirilmelidir. Yurtdışında oturma izni konusunda da başvurmanız gereken bakanlıklar en net bilgileri de sunmaktadırlar. Her isteyenin böyle bir izni alamayacağı için başvurularda titiz davranın.

İspanya Vatandaşlık
İspanya Vatandaşlık

İspanya Vatandaşlık

Vatandaşlık konusunda Avrupa ülkeleri farklı uygulamalar ve şartlar istemektedirler. İspanya vatandaşlığı için de yerine getirmeniz şartlar ve gereksinimler oldukça zorludur. Bundan sonra ki yaşamını bu ülkede geçirmek isteyenlerin oldukça yüksek tutarlara ihtiyacı bulunmaktadır. Vatandaşlık almak hiçte öyle kolay elde edilebilecek bir durum değildir. Sürecin zorlu olması ve her isteyenin alamayacağı düzeyde olması açıkçası imkansıza yakın hale getiriyor. Sizler için derlediğimiz listede İspanya vatandaşlık şartları sunulmaktadır:

  • Toplam değeri en az 500 bin Euro olan gayrimenkul satın almanız gerekmektedir. Bu tutarı sadece bir gayrimenkul de almanız gibi bir şart yoktur. Birden fazla gayrimenkul toplamı 500 bin Euro’ya ulaşması yeterli olacaktır.
  • Aldığınız gayrimenkul sonucunda 1 yıl geçerli oturma izni verilir.
  • 1 yılın sonunda ise size verilen vize süresi 2 yıl daha uzatılır. Bu şekilde 5 yılı doldurmanız istenmektedir. Bu süre dolduğunda elinizde 500 bin Euro değerinde ki gayrimenkul halen sizde ise kalıcı olarak oturma iznini elde etmiş olursunuz.
  • İspanya vatandaşlık başvurusu yapabilmeniz için ise kalıcı olarak oturma iznini aldıktan 5 yıl sonra yapabilirsiniz. Yatarımı yaptıktan 10 yıl sonra vatandaşlık hakkını elde etmek için başvurunuz hazır demektir.
  • 500 bin Euro karşılığında almış olduğunuz gayrimenkulleri vatandaşlığı elde edene kadar satmamanız gerekir.
  • 10 yıl boyunca yılda en az 183 gün İspanyada yaşadığınızı ispat etmeniz gerekir. 183 günü mutlaka İspanya’da geçirmeniz gerektiği için iş durumunuzu da hesaba katmanız gerekecektir.

İspanya Göçmenlik

Oturma izinleri ve çalışma şartlarının oldukça zor olduğu İspanya göçmenlik konusunda da birçok yaptırımlar uygulamaktadır. Bu yaptırımlar ile birlikte ülkede göçmen olabilmenin yolu açılmış olmaktadır. İspanya’da yaşam maliyeti oldukça yüksek olması da düşündürücü yönlerden bir tanesidir. İyi bir gelire sahip olmanız önceliğiniz olacağı için çalışma hayatına yönelik adımlar da atmalısınız. İspanya asgari ücret, çalışmak ve iş imkanları yazımızda belirtiğimiz ekonomik durumları da göz önünde bulundurmanız size çok yönlü katkı sunabilir. Gelirin gider ile karşılaştırılması ile birlikte yaşam kalitesinin artması da doğru orantılı olarak ilerleyecektir. İspanya’da yaşamak için tüm şartları eksiksiz yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu durum sizin herhangi bir zorlukla karşılaşmadan işlerinizi yürütmenizi sağlayacaktır. İspanya göçmenlik şartları ile ilgili yapılan düzenleme de yatırım önceliklidir. Bunu yapmalarında ki gaye ise ülkeye dış ülkelerden yatırım çekme amacı güdülmesidir. Avrupa birliği ülkesi vatandaşları dışında bulunan ülkeler için geçerlidir. 500 bin Euro gayrimenkul yatırımından sonra vatandaşlık hakkını elde etme şartlarını içinde adım atmış olursunuz.

İspanya Asgari Ücret, Çalışmak ve İş İmkanları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..