Güncelİş Fikirleri

İstiridye Mantarı Üreterek Para Kazanmak. Maliyeti ve Kar Marjı

İstiridye Mantarı Üreterek Para Kazanmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Mantar üretimi öncelikli olarak Avrupa ve Asya ülkelerinde başladı. Kısa sürede gıda teknolojisindeki gelişmelerle birlikte hemen hemen tüm yemeklerde mantar kullanımı popüler hale geldi. Mantar, bir çok yemekte kullanılan zorunlu bir içerik haline geldi. Buna paralel olarak mantar yetiştiriciliği işinin de kapsamı genişledi ve yatırımcılar için karlı bir iş kolu haline geldi.

Mantar yetiştiriciliği yaparak para kazanmak isteyen girişimciler, öncelikli olarak, detaylı bir iş planı ve yatırım hesabını yapmalıdır.

İstiridye Mantarı Talebi

Dünyada ilk olarak Almanya’da yetiştirilmeye başlanan istiridye mantarı, bugün bütün dünya çapında ticari olarak yetiştirilmektedir.

Üretilen mantarlar genellikle diğer ülkelere satılmaktadır. Mantar üretiminde çok fazla çeşitlilik olduğu için, ilgili türde mantara sahip olmayan ülkeler onu ithal edeceklerdir.

İstiridye mantarının büyüyen bir pazar olması özellikle protein açısından çok zengin olmasından kaynaklanıyor.

İstiridye mantarı artık her zaman üretilen düğme mantarını geçerek daha fazla önem kazanıyor. Bu nedenle talepler yeni bir iş kolu olarak yatırımcılara avantaj sağlıyor.

İstiridye mantarı yetiştirmek için çok fazla bilim ve teknolojide gerekli değildir. Bütün bunlar, bu iş kolunu cazip hale getiriyor.

Küçük Ölçekte İstiridye Mantarı Yetiştirmek

Mantarlar büyümek için araziye veya toprağa ihtiyaç duymazlar. Bu da insanların mantar üretimine para yatırmayı tercih etmelerinin bir diğer nedenidir. Doğrudan güneş ışığına açık olmayan çok küçük bir yer, bu işi yapmak için fazlasıyla yeterlidir. Nem ve ağır ısı koşullarından arındırılmış bir ortam yeterli olacaktır. Mutfak bahçesine yakın bir yer veya uygun havalandırmaya sahip ekstra bir oda verimli bir şekilde kullanılabilir.

Mantar, uygun koşullar olduğunda her yerde yetiştirilebilir. Koşullar uygun değilse yine de yetiştirilebilir ancak o zaman üretim maliyeti yüksek olacaktır.

Eğer finansman gücünüz az ise sadece döllenme yöntemi ile üretimi seçerek daha düşük maliyetli bir üretim şekli seçebilirsiniz. Mantar yetiştiriciliğinde yumurtlama bir bitkinin büyümesini başlatmak için kullanılan bir tohum gibidir. Bazı küçük ölçekli sanayiler bu aşama ile zaman kaybetmek istemezler. Çünkü bu süreç onlara zaman ve emek kaybettirir. Bunun yerine, sadece döllenme aşaması için gereken koşulları sağlayıp üretime başlanabilmektedir.

Küçük Ölçekli İstiridye Mantarı Üretimi İçin Gerekenler

Substrat – Mantarların yetiştiği ortamlara denir. Temel olarak küçük ölçekli işletmeler kendi substrat ortamlarını hazırlayabilirler. Dış satıcıdan substrat almaktan kaçınmak daha iyidir. Bu durum maliyeti düşürür.

Spawn – (döllenme) Çoğalma ve büyüme için temel gerekliliktir. Yetiştirilecek mantarın gereksinimlerine uygun bir döllenme ortamı sağlanmalıdır.

Taşıyıcılar – Mantarın çoğalması için yardımcı maddelerdir.

Püskürtme şişesi – Mantarları nemli tutmak için, ortam kuruduğunda püskürtün. Böylece mantarlar nemli tutulur ve büyüme arttırılır.

Büyük Ölçekli İstiridye Mantarı Üretimi

Büyük ölçekli üretim için bir öncekinden daha çok ögeye ihtiyacınız olur. Sermaye yatırımınızın yeterli olduğundan emin olun.

Büyük Ölçekli İstiridye Mantarı Üretimi İçin Gerekenler

Arazi – Yüksek miktarda üretim için arazi gereklidir. Mantara uygun toprağı seçilmelidir. Arazi alanını kaplayan çadır kullanılmalıdır. Ancak modern bir bina kullanmak, yapılan işi daha modern tekniklerle geliştirmek için uygun olacaktır.

Substrat – Substrat kullanımı endüstrinin büyüklüğüne bakmaksızın mantar yetiştiriciliğinde bir zorunluluktur. Büyük işletmelerde maliyet açısından substrat üretimini kendinizin yapması daha mantıklıdır.

Döllenme – Yetiştirilecek mantarın gereksinimlerine uygun bir döllenme ortamı sağlanmalıdır. Döllenme amacı ile pastörize substrat kullanılır.

Hasat -Üretilen mantar sayısı fazla ise hasat yapmak zor olur. Bu tip durumlarda en uygun yöntem makine kullanımıdır.

Su – Sistemin sağlıklı çalışması için düzenli aralıklarla su püskürtmek gerekir.

İstiridye Mantarı Üretiminde Verimliliği Arttıracak İpuçları

  • Mantar yetiştirmek için belli bir sıcaklık gerekir. İstiridye mantarı yetiştirmek için en uygun sıcaklık 22-26 santigrad derecedir.
  • Ayırdığınız üretim alanını maksimumda kullanın. Böylece bütün üniteleri verimli bir şekilde kullanırsınız. Metrekare başına karlılığınız artar.
  • Gerekirse büyüme sürecini hızlandırmak için gübre kullanın.
  • Başlangıçta düşük satış fiyatı politikası ile müşteriyi alıştırarak daha sonradan istediğiniz karlılığı yakalayabilirsiniz.
  • Üretim yerinizin müşteriye kolayca erişilebilecek bir yerde olmasını sağlayın. Böylece nakliye masrafınız azalır.
  • Daha fazla kar elde etmek için işinizde aracılar olmasından kaçının. Mantarların doğrudan müşteri tarafından tedarik edilmesini sağlayın.
  • Büyük ölçekli bir iş için dış kaynak kullanmayın. Kendi üretim yöntemlerinizi ve hazırlama tekniklerinizi ayarlayın.

İstiridye Mantarı Üretimi Maliyeti ve Kar Marjı

İstiridye mantarı üretiminde küçük ölçekli bir yatırım ortalama 20-30 bin dolar arasındaki bir sermaye ile yapılabilir. Büyük ölçekli yatırımlarda maliyet, işletme büyüklüğüne göre değişmekle birlikte ortalama 100.000 dolar civarlarındadır.

Her iki yatırım yönteminde de işletmelerin sermaye geri dönüş süresi ortalama 2 yıl civarındadır.

Sonuç

Yukarıda anlatılanlar incelendiğinde istiridye mantarı çiftçiliği, sermayelerini doğru bir şekilde kullanmayı bekleyen yatırımcılar için fırsatlar barındıran bir seçenektir. Bütçenize göre küçük ölçekli veya büyük ölçekli üretim yönetimlerinden birini seçebilirsiniz.

Finansal olarak ihtiyaç duyulması durumunda tarım kredisi kullanılarak istiridye mantarı yetiştiriciliğine başlanabilir. Tarım kredileri ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki başlığa göz atabilirsiniz;

Tarım Kredisi Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

İstiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak ile ilgili sormak istediğiniz tüm soruları ve görüşlerinizi bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaştırabilirsiniz.

İstiridye mantarı yetiştiriciliği dışındaki farklı iş alanları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Zeytin Yetiştiriciliği Yapmak, Yatırım Masrafları, Kar Marjı

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak, Yatırım Masrafları, Kar Marjı

Canlı Çiçek Yetiştiriciliği Yapmak, Masrafları, Kar Marjı

Ceviz Yetiştiriciliği Yapmak, Masrafları, Kar Marjı

Susam Yetiştiriciliği Yapmak, Yatırım Masrafları, Kar Marjı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..