Bankacılıkİsveç

İsveç Para Birimi Nedir? İsveç Banknotları Nelerdir?

Avrupa’nın güçlü ekonomilerinden biri olan İsveç, üretime dayalı bir ekonomik model doğrultusunda refah düzeyi çok üst düzeyde olan bir ülke haline gelmiştir. Fiyat istikrarı konusunda çok başarılı bir politika uygulanan ülke yıllık enflasyon oranının yüzde 1 dolaylarında tutulması ile halkının alım gücünün yüksek olmasını da sağlamaktadır. Ekonomisi bu denli yüksek olan İsveç para birimi Kron’dur. 1873 yılında kullanılmaya başlanan para biri olan Kron, orijinal ismi ile bilinmekte olup orijinal ismi Svensk Krona’dır. Ülkenin para birimi Kron olsa da İsveç bir Avrupa Birliği Üyesi ülke olduğundan ülke de Euro da kullanılmaktadır. Resmi para birimi olarak Kron kullanan İsveç halkı ihtiyaç duyması halinde Euro para birimini de kullanmaktadır.

 

Euro – Kron Paritesi

 

İsveç’in para birimi olan Kron, değerli para birimleri arasında yer almasına karşın dünya genelinde pek tercih edilen bir para birimi değildir. Euro – Kron paritesi incelendiğinde günümüzde 1 Kron 0,094 Euro etmektedir. Türk Lirasına göre değersiz gibi görünen Kron, İsveç yerel pazarında alım gücü yüksek olan bir para birimidir. İsveç, güçlü bir ekonomiye sahip olduğu için Avrupa Birliği üyesi ülkeler tarafından 1999 yılında alınmış bir karar olan Euro’ya geçiş kararına imza atmamış, resmi para biriminin değer kaybı yaşamasının önüne geçmeye çalışmıştır. 2014 yılında yapılan referandum da da Euro kullanımına hayır çıktığı için günümüzde resmi olarak Kron kullanılmaya devam edilmektedir.

 

İsveç Kron Banknotları

 

İsveç’in para birimi olan Kron, en fazla 1000 Kron olarak basılmıştır. İsveç merkez Bankası tarafından basılan Kron banknotları;

 

l 20 İsveç Kronu,

l 50 İsveç Kronu,

l 100 İsveç Kronu,

l 500 İsveç Kronu,

l 1000 İsveç Kronu,

Şeklindedir. Banknot olarak kullanılan kağıt paralar dışında alt para birimleri olarak kullanılan Ore’ler en büyük 50 Ore olarak basılmıştır. Ülke içimde 5 Ore, 10 Ore ve 50 Ore olmak üzere üç farklı Ore kullanılmaktadır.

 

Kron Kullanan Ülkeler

 

Kuzey Avrupa ülkeleri olarak veya Baltık ülkeleri olarak bilinen İsveç, Norveç, Danimarka ülkeleri kron kullanan Avrupa ülkeleridir. Dünya genelinde kron kullanan ülkeler olarak bilinen Baltık ülkeleri birbirlerine komşu olan ve kendi aralarında Baltık Birliği adı altında bir birlik kuran ülkelerdir. Üç ülke de kron ortak para birimi kullanılmakta olup aynı zamanda Avrupa Birliği para birimi olan Euro da kullanılmaktadır.

 

Avrupa genelinde kullanılan para birimi Euro olmakla birlikte Avrupa ülkeleri kendi içlerinde yerel para birimlerini kullanmaktadır. İngiltere başta olmak üzere bazı ülkeler kendi resmi para birimleri dışında farklı bir para birimini kullanmazken İsveç, Norveç ve Danimarka gibi ülkeler resmi para birimleri olan Kron ile birlikte Euro para birimini de kullanmaktadır. İsveç’in para birimi olan Kron, Baltık Birliği ülkeleri olan Danimarka ve Norveç tarafından da kullanılmaktadır

İsveç’te Çalışmak İsveç’te Yaşam ve İş Fırsatları

 


Zeynep Canater

1985 - İstanbul Doğumlu Ege Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. Yurtdışında çalışmak, Krediler, iş fikirleri, kazançlar hakkında yıllardır içerik çalışmaları yapmaktayım. Yurtdışı tecrübelerime dayanarak ürettiğim içerikleri paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..