İş FikirleriYatırımlar

Kaz Çiftliği Kurmak. Nasıl Kurulur? Maliyeti ve Kar Marjı Nedir?

Kaz Çiftliği Kurmak. Nasıl Kurulur? Maliyeti ve Kar Marjı Nedir?

Ülkemiz her geçen gün sanayileşmekte ve köyden kente göç oranı da artış göstermektedir. Bu durum birçok tarımsal ve hayvansal sektörün gerilemesine neden olmakta ve bu sektörlerde çalışan sayısını da azaltmaktadır. Fakat tüm bunlara rağmen tarımsal ve hayvansal üretimler halen büyük karlar getirebilmektedir. Son zamanlarda kaz çiftliği kurmak da büyük karlar getirmekte ve girişimcilerin iştahını kabartmaktadır. Bu yazımızda kaz çiftliğinin nasıl kurulacağından, maliyetinden, giderlerinden ve kar oranından bahsedeceğiz.

Kaz Çiftliği Kurmak

Ülkemizde kaz çiftliği kurmak isteyenler öncelikle uygun bir araziye sahip olmalıdır. Bu arazi satın alınabileceği gibi kiralanabilir de. Arazide bulunması gereken başlıca özellik, doğal hayata uygun olmasıdır. Bu nedenle ormanlık alanlara yakın araziler tercih edilebilir. Ayrıca yırtıcı hayvanların bulunduğu arazilerden de uzak durulmalıdır.

Arazi sorununu hallettikten sonraki adım ise kümes kurulmasıdır. Kümesin alanı kaz sayısına göre iyi bir şekilde hesaplanmalı, kazların hareket etmesi sağlanmalıdır. Kazlar soğuktan kolay etkilenebilen hayvanlar olduklarından kümeslerine kaliteli bir ısıtma sistemi kurulmalıdır. Bu nedenle çok soğuk olan bölgelerimizde kaz çiftliği kurmak maliyeti arttırır. Ilıman iklimlerin tercih edilmesi giderlerinizi düşürecektir.

Diğer bir önemli husus da sağlıklı yavrular elde edebilmek için kuluçka sisteminin kurulmasıdır. Son olarak da kazların yemlerine ve temizliğine dikkat edilmelidir. Kümeste günlük temizlik yapılmalı ve kazların sağlık durumu düzenli olarak bir veteriner tarafından kontrol edilmelidir.

Kaz yetiştiriciliği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın iznine tabi olduğundan gerekli izinler alınmadan hiçbir işleme başlanılmamalıdır. Kaz çiftliği kurulduktan sonra da bakanlığa düzenli olarak numune göndermeniz gerekecektir.

Kaz Çiftliği Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle kazlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Kazların Ocak-Şubat aylarında başlayan 130 günlük bir yumurtlama evresi bulunmaktadır. Bu evre çok iyi değerlendirilmeli, yumurtaların çatlamasının hızlandırılması için kümes günde 14 saat aydınlatılmalıdır. Çiftlikte 30-50 arasında damızlık kaz bulunmalıdır.

Son olarak birçok yetiştiricinin düştüğü hatadan uzak durmalısınız. Kazlar birçok yerde mısırla beslenmektedir. Mısır yumurtanın kalitesini ve kazlarda döl verimini düşürmektedir. Bu nedenle kazlara mısır verilmesi tavsiye edilmemektedir.

Kaz Çiftliği Kurmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Kaz çiftliği kurarken en az 2 dönümlük bir araziye sahip olunmalıdır. Araziye üstü kapalı bir kümes alanı yapılmalı, havalandırma ve ısıtma da herhangi bir sorun olmamalıdır.

Kaz çiftliği kurmak için maliyet hesaplaması yaparken çiftlikte 500 kaz olacağını varsayalım.

Ortalama bir kaz fiyatı bölgeye göre değişmekle birlikte 125 TL’dir. Bu durumda kazlarımızın toplam maliyeti 62.500 TL olacaktır.

Arazi fiyatları bölgeye göre çok büyük değişiklik göstermekle birlikte kümes dâhil 100 bin TL olarak hesaplanabilir.

Gerekli bir diğer önemli ekipman ise kuluçka makinesidir. 140 yumurtalık bir kuluçka makinesi 2.500 TL civarındadır. Bu makinelerden 4 tane aldığınızı varsayarak toplam 10 bin TL tutar.

Son olarak kazlarla ilgilenmesi ve genel temizlikler için 3 personele ihtiyacınız olacaktır. Personellere asgari ücret vereceğinizi varsayarak size 3 personelin toplam maliyeti 7 bin TL civarında olacaktır.

Tüm giderleri topladığımızda, 500 baş kaz için kurulacak çiftliğinin toplam maliyeti ortalama 180.000 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabi arazi size aitse bu maliyeti ikiye bölebilirsiniz.

Kar Çiftliği Kar Oranı Nedir?

Kümes hayvanı yetiştiriciliği arasında en karlısı kaz çiftliği kurmaktır. Kazların yumurtasından, etinden, ciğerinden ve tüyünden gelir sağlayabilirsiniz.

Bir kazın bir yumurta sezonunda vereceği ortalama yumurta miktarını 30 olarak hesaplayabilirsiniz. Yani yılda 30 yumurta alabilirsiniz. Yani tüm kazlarınızdan yılda toplam 15 bin yumurta alacaksınız. Ülkemizde kaz yumurtalarının 10-15 TL arasında alıcı bulduğunu düşünürsek toplam yumurta geliri 150 bin TL’dir.

Kaz etinin kilosu da 50 ila 75 TL arasında değişmektedir. Kaz ciğerinin kilosu da 200 TL ve daha üzerinde fiyatlara kadar alıcı bulabilmektedir.

Ayrıca tüylerini satarak da gelir elde edebileceğinizi düşünecek olursak kaz çiftliği kurmanın yüksek karlar getirebileceği ortadadır.

Gerekli veteriner harcamaları ve vergiler düşüldüğünde dahi çiftlik kendini kısa sürede amorti edecek ve kara geçmeye başlayacaktır.

Kaz Çiftliği Kurmanın Riskleri Nelerdir?

Kaz çiftliği kurmak isteyen girişimciler öncelikle kazların sağlığına çok dikkat etmelidir. Kümes hayvanlarında salgın hastalık çok hızlı yayıldığından koca bir kümes hayvanın telef olması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle bir veteriner ile anlaşmalı ve düzenli olarak sağlık taraması yaptırmalısınız.

Kaz çiftliği kurmak ile ilgili daha fazla bilgi almak ve görüşlerinizi belirtmek için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Kaz çiftliği kurmak dışında farklı iş alanlarında da yatırım yapabilirim diyorsanız aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir.

Kuyumcu Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Çiçekçi Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır – Maliyet Ve Kar Marjı

Düşük Sermaye İle Yapılacak Yüksek Kazançlı İş Fikirleri

Evden Ek Iş Yapmak İsteyenlere Alternatif Ek Iş Fikirleri

Tavuk Çiftliği Kurmak – Nasıl Kurulur? Maliyeti, Kar Marjı Nedir?

Küçük Baş Hayvan Çiftliği Kurmak – Maliyeti – Kar Marjı


8 Yorum

 1. Yazınız faydalı buldum yanlız kaz icin ortamın sıcaklığı çok önemli deyil kaz karı ve soğuğu çok sever

  1. Merhabalar.
   Değerli katkınız için teşekkürler
   İyi günler dileriz.

 2. 6.000 metre kare aradım var daha detaylı bilgi alabilir miyim bize nasıl yardımcı olabilirsiniz devlet yardımı var mı
  05362751030 ulaşın

 3. KEŞKE KAZ MALİYETİ HESAPLARKEN BU HAYVANLARIN ORUÇ TUTMADIĞI DİYET YAPMAYI BİLMEDİĞİ DOLAYISIYLA YUMURTLAMAK İÇİN ÖNCE YEMESİ GEREKTİĞİ VE YEM MALİYETİNİ DE HESAPLASAYDINIZ İYİ OLACAKTI

 4. Tamamen yanlış bilgilendirme ve saplama yapılmış. 100 bin liraya arsa alıp üstüne kaz için uygun kümes kuruyorsun o nasıl oluyor. Türkiye’de yırtıcı hayvan olmayan her hangi bir il yok. Sen kendim koruyacsksın.
  En yüksek gider kalemi yem maliyeti dahil edilmemiş. Bunun aşısı elektrik su diğer masraflar vs. Tamamen yanlış bilgilendirilmr yapmışsın. İnternetten araştırıp konuyu tekrar yazın lütfen. Veya silin konuyu baştan ayağa yanlış bir konu.

 5. Bir kaz çiftliğinin maliyeti A-Z e bugünün piyasıyla 350-400 bin civarından kuruluyor . evet yanlış duymadınız .ama büyükbaş hayvancılık tesisi kurmak sizin için faydalı olacaktır devlet destekli kurulabilir.

 6. Faydali bilgiler verdiniz. Bigada 4.5 donum yerim var ve kaz yetistirmek istersem kurulum ve aylik maliyetim ne olur

 7. Yanlış bilgiler yumağı diyer arkadaslarin açıklaması uyarması na ek … 15 bin yumurta aldık kabulettik .. 140 lik değil 700 veya 800 Luk kuluçka makinası alman gerek .. tanesi 10 binden 40 bin birde gelişim makinası şart 50 bin gider ((:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..