Bankacılık

Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Nasıl Alınır?

Günümüzde alışveriş daha kolay ve daha güvenli hale getiren kredi kartları ödeme günü geldiğinde gelişen teknoloji sayesinde kolaylıkla ödenebilen araçlardır. İnsan hayatını kolaylaştırmak ve ödeme sistemlerinin teknoloji ile uyumlu olarak gelişmesi amacı ile kullanıma sunulan kredi kartları borçları ödenirken hatalar yapabiliyoruz. Ödeme miktarından fazla ödeme yapmak, ödeme süresini geçirmek gibi hatalar yapıldığında aklımıza gelen ilk soru kredi kartına fazla yatırılan para nasıl alınır, sorusudur. Kredi kartı boşunuzdan fazlasını yatırdığınızda paranız yanmıyor. Kredi kartınıza fazla yatırdığınız para nasıl alınır sorusu için üç farklı cevap verilebilir.

 

Hesaba İade Almak

 

Kredi kartı ekstre borcunuzdan fazlasını ödediğinizde tercih edebileceğiniz ilk yöntem fazla yatırılan tutarın hesabınıza iade edilmesini sağlamak. Bu yöntemi aynı zamanda kredi kartının limitinden fazla para yatırılması durumunda da tercih ederek kullanabilirsiniz. Hesabınıza iade yapılmasını sağlamak için ilgili bankanın müşteri hizmetleri numarasını arayarak kredi kartı işlemleri bölümüne ulaşarak müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz. Müşteri temsilcisi isteğiniz üzerine limit üzeri veya kredi kartı borç miktarından fazla olarak yatırılan tutarı hesabınıza iade edecektir.

 

Harcamada Kullanma

 

Kredi kartının limitinden fazla para yatırılması veya kredi kartı borç miktarından fazla para yatırılması durumunda paranızı geri iade alabileceğiniz gibi harcama yaparken de kullanabiliyorsunuz. Bankalar, kredi kartı kullanıcıları tarafından yapılabilecek hataları kolayca çözümleyebilmek için bu adımı geliştirmiş ve kullanıcılara sunmuştur. Bu durumda kredi kartınızın limitinden fazla yatırılan tutar yapacağınız harcamalarda kullanılacaktır. Bu işlem için herhangi bir talepte bulunmanıza gerek olmadığı gibi harcamalarınızı yaptığınızda otomatik olarak tutar limit üzerindeki rakamdan karşılanacaktır.

 

Kredi Kartından Fazla Para Çekilmesi

 

Kredi kartı ile ödeme yaptığınızda veya sizden habersiz olarak kredi kartınız kullanıldığında yapmanız gereken iki yöntem var. Bu yöntemlerden birincisi ödemeyi somut olarak siz yapıyorsanız anlık olarak iptal işlemi uygulatabilirsiniz. Bu sayede çekilen tutar kredi kartı hesabına iade edilir. İptal işlemini anlık olarak yaptırmadığınızda veya fazla para çekilmesi işlemini sonradan fark ettiğinizde yapmanız gereken bankanızın müşteri temsilcisini aramak ve durumu izah ederek iade yapılmasını istemektir. Kredi kartından fazla para çekilmesi işlemi online bir alış veriş sırasında gerçekleşmişse yapmanız gereken bankanızı aramak ve yapılan işlemin iptal edilmesini sağlamak. Bu işlem ile çekilen tutar iade edilecektir.

 

Haberiniz olmadan kredi kartınızda fazla para çekilmesi durumunda bankanız ile iletişime geçerek bu para çekme işlemini sizin yapmadığınızı belirterek iade edilmesini istemek. Banka müşteri temsilcisi işlemin sizin tarafınızdan yapılmadığını kabul ettiğinde paranız hesabınıza iade edilecektir.

 

Bu yöntemleri izleyerek fazla yatırılan parayı iade alabilir veya yanlışlıkla fazla çekilen tutarın iade edilmesini sağlayabilirsiniz. Bankaların kredi kartı bölümünde çalışan müşteri temsilcileri bu tür durumlar ile çok sık karşılaştığı için size kısa süre de yardımcı olacaklardır.

Makalemizde Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Nasıl Alınır? Hesaba iade etmek için ne yapmalıyım? gibi konulara değinmeye çalıştık. Daha fazla detaylı bilgi için yorum bölümünden sorularınızı sorabilir, tecrübelerinizi paylaşarak makalemize katkıda bulunabilirsiniz.

Yanlış Hesaba Para Yatırma ve İade İşlemi

 


Zeynep Canater

1985 - İstanbul Doğumlu Ege Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. Yurtdışında çalışmak, Krediler, iş fikirleri, kazançlar hakkında yıllardır içerik çalışmaları yapmaktayım. Yurtdışı tecrübelerime dayanarak ürettiğim içerikleri paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..