Güncelİş Fikirleri

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Elinde belli bir sermayesi olan girişimciler için yeni bir iş kurmak konusunda bir kararsızlık yaşadıkları görülmektedir. Bu kararsızlığın başlıca nedeni hangi sektörde nasıl bir girişim yapılacağı, bunun için yapılması gerekenler, gerekli malzemeler, ortalama maliyetleri, kar oranı gibi konular hakkında yeterince bilgi sahibi olunmamasıdır.

Bu yazıda, yeni bir iş kurmak isteyenler için gayet karlı ve etkili bir yol olan kuru temizleme dükkanı açmak hakkında gerekli bilgileri paylaşıp bu alanda iş yeri açmak isteyenlere gerekli bilgileri vermeye çalışacağız.

Kuru temizleme hizmetleri günümüzde ihtiyacı günden güne artan işletmeler olarak önemi artan bir alandır. Özellikle çalışan kesim için giyim eşyaları ve ev gereçleri ile ilgili kuru temizleme işlemlerini yapmalarına vakitleri olmadığı için kuru temizleme dükkanlarına olan talep artmıştır. Bu da kuru temizleme dükkanlarının açılmasında artış gösteren bir neden olmaktadır.

Peki kuru temizleme dükkanı açmak için neler yapılmalıdır, bu işin maliyetleri ve kar oranı nedir, hangi malzemelere ihtiyaç vardır? İşte bu tür sorulara tek tek alt başlıklar halinde cevap vermeye çalışacalım.

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Müşteri güvenini kazanmak için öncelikle yapılması gereken adım işletmenizi yasal duruma getirmektir. Bunun için kuru temizleme dükkanı açmak için gerekli ruhsat, izin ve sigortaların alınması gereklidir. İlgili resmi kurumların işletme sahibinden istediklerinin tümünün yerine getirilmesi mecburidir.

Ardından bir iş planının hazırlanması gereklidir. İş planı, yapılması gereken her şeyi tüm detayları ile yardım etme konusunda önemlidir. Daha sonra kuru temizleme dükkanı için uygun bir yer bulunmalıdır. İşletmenin yeri müşterinin daha çok tercih etmesi bakımından önemli bir adımdır. Müşteri hedef kitlesine uygun bir yerin tercih için öncelikli olması gereklidir. Daha önceden kuru temizleme olarak kullanılmış bir dükkanın yer seçiminde önemli bir faydası olacaktır. Hem yeni ekipmanlar bulmaya gerek kalmaz hem de müşterilerin daha önceden bildikleri bir yer olması bakımından da daima tercih edilen bir yer olması mümkündür. Ama eğer böyle bir yer bulunmazsa, girişimcilerin geniş bir yeri dükkan olarak tercih etmelerinde faydası olacaktır.

Son olarak, dükkanı açtıktan sonra işletmenin devamlılığını sağlamak ve müşteri çekmek için reklam faaliyetlerinin yapılması önemlidir. Gazetelere ilan vererek veya internet üzerinden bir firma ile anlaşarak işletmenin reklamı yapılabilir.

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Kuru temizleme dükkanı açmak için temizleme işlemlerinde kullanılacak pek çok malzeme ve ürünler bulunmaktadır. Bu malzemelerin dükkanda bulunması gereklidir çünkü müşteri memnuniyetini sağlamak için kaliteli ve her zaman bulunan bu malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır.

İlk olarak elbise askı aparatı, pres ütü, leke çıkarma makinası, tam otomatik kuru temizleme makinası gibi malzemelerin dükkanda bulunması gereklidir. Ayrıca işletme sahipleri kendileri de bu sektördeki yeni ürünleri takip edebilir ve bu saydığımız ürünlere ek olarak yeni ürünleri de işletmelerine katarak bu alanda dükkanlarına bir farklılık katabilirler.

Bu gerekli malzemelerin fiyatlarını incelediğimizde ortalama fiyatlarını şöyle görmekteyiz :

  • Elbise askı aparatı : 50-190 TL
  • Kuru temizleme pres ütü : 10.000-30.000 TL
  • Leke çıkarma makinası : 2.000-10.000 TL
  • Tam otomatik kuru temizleme makinası : 2.500-7.000 TL

Kuru Temizleme Dükkanı Açmanın Maliyeti Nedir?

Kuru temizleme dükkanı açmak isteyenlerin bu tür işletmeleri açabilmeleri için belli bir sermayeye sahip olmaları gereklidir. Ancak bu sermaye yüksek bir rakam olmamakla birlikte sadece belli bir meblağdan bahsetmekteyiz.

Kuru temizleme dükkanının diğer iş kollarından en büyük farkı düşük sermaye ile iş kurulabilmesidir. Kuru temizleme sektörü bu bakımdan risksiz iş kollarından biridir. Kuru temizleme dükkanını açmak için ortalama maliyetin 20.000 – 30.000 TL olduğunu söyleyebiliriz. Risksiz ve düşük sermaye ile iş kurmak isteyenler için kuru temizleme sektörü ideal bir iş alanını oluşturmaktadır.

Kuru Temizleme Dükkanının Ortalama Kar Oranı Nedir?

Kuru temizleme sektöründe güzel paralar kazanmanın en önemli yolu işletmecinin bu işte kendini kanıtlaması ve müşteri memnuniyetini sağlamasıdır. Bunlar yapıldıktan sonra kuru temizleme sektöründe kar oranını arttırma olasılığı yüksektir.

Özellikle çalışan kesimin bol olduğu yerlerde kuru temizleme dükkanı açmak müşteri potansiyeli açısından zengin bölgelerdir ve daha çok para kazanmanın kısa zamanda sağlanmasına neden olabilmektedir. Bir müşteriyi kazandıktan sonra artık o müşteri kuru temizleme işletmesi için potansiyel müşteri olacaktır. Tüm bunlar sağlandıktan sonra kuru temizleme sektöründe ortalama kar oranı %100’ü bulabilmektedir.

Kuru Temizleme İşinin Avantajı ve Dezavantajı Nelerdir?

Her iş sektöründe olduğu gibi kuru temizleme sektöründe de avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır. Risksiz ve düşük sermaye ile kurulabilen ve kar oranının yüksek olduğu bir iş olması en önemli avantajıdır. Müşteri potansiyelinin fazla olması özellikle çalışan kesim ve öğrencilerin ihtiyaç duydukları giyim konusunda tercih ettikleri en öncelikli iş alanı olması nedeniyle müşteri her zaman bulunmaktadır. Müşterinin devamlılığını sağlamak işletmeciye bağlıdır. Bu avantajlar kuru temizleme sektörünü diğer iş kollarından ayırmaktadır.

Dezavantajları hakkında konuşmamız gerekirse bu dezavantajların hem sağlık hem de işletmenin geleceği açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz. Kuru temizleme işinin başlıca dezavantajı yoğun çalışma saatlerinin olması ve sürekli ayakta çalışma zorunluluğudur. Çünkü kuru temizleme dükkanlarına sürekli yeni giysiler gelir ve bunları teslim tarihine yetiştirmek için daima çalışmak gereklidir. Yüksek basınçlı ütüler ve makinalar ile çalışıldığından dolayı yüksek dozda buhara veya kimyasal ilaca maruz kalınabilinir.

Son dezavantaj ise müşteri memnuniyetinin sağlanmasının zor olduğu bir iş sektörü olmasıdır. Bazen çıkarılması zor lekelerin bulunması veya bazı ceket veya takımların eskiliğinden dolayı ilk baştaki ışıltısına ulaşması zordur. Bu da müşterinin memnuniyetini olumsuz etkileyebilecek faktörlerdir.  

Kuru temizleme dükkanı açmak ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Daha farklı iş fikirleri için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;

Halı Yıkama Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Kırtasiye Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Kuruyemiş Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Çocuk Oyun Merkezi Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Kaz Çiftliği Kurmak. Nasıl Kurulur? Maliyeti ve Kar Marjı Nedir?


2 Yorum

  1. Mrb kurutemizleme açmak için 20 ila 30 bin tl yeterli demişsiniz çok düşük bir maliyet bu fiyata sadece eski bur kurutemizleme makinası alabilirsiniz o kadar kolay olduğunuz zannetmiyorum yinede bu maliyete bir ürün listesi çıkara bilirseniz iletişime geçmenizi rica ederim

    1. Makalede inceleme yaparak gerekli güncellemeyi yapacağız. İlgi ve uyarınız için çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..