Yurtdışında ÇalışmakÖzbekistan

Özbekistan’da Çalışmak, iş Kurmak, Özbekistan’da Maaşlar

Özbekistan’da Çalışmak, iş Kurmak, Özbekistan’da Maaşlar

Çalışmak yada iş kurmak için yurt dışına çıkmak isteyen bir çok kişinin terci ettiği ülkelerden birisi Özbekistan’dır.

Özbekistan’da çalışmak yada kendi işini kurmak isteyenler bu ülkenin sunduğu fırsatlar ve çeşitli olanaklar sayesinde oldukça iyi paralar kazanabilmektedirler.

Aşağıdaki yazımızda; Özbekistan’da ne iş yapılır? Özbekistan’da sosyal yaşam koşulları, yemek, ulaşım, konaklama giderleri, maaşlar ile birlikte, Özbekistan’da çalışmak isteyenler için iş fırsatları ile ilgili bilgiler sunulmaktadır.

Özbekistan’da Türkler İçin Yaşam Koşulları

Özbekistan, orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden birisi olup uzun süre Rusya’nın sömürgesi altında kalmıştır.

Geçtiğimiz yıllarda, Özbek Yönetiminin Türk yatırımcılara yaptıkları kötü muamele hakkında birçok haber ortaya çıkmıştır. Ufak sebeplerden yatırımlara el konulması, yatırımcıların hapse atılması gibi kötü ve üzücü olaylar yaşanmıştır. Fakat yönetim değişikliğinden sonra böyle olaylar artık yaşanmamaktadır.

Rusya’dan sonra Özbekistan’a en çok yatırım Türkiye’den yapılmaktadır. Türkiye’den giden Türk nüfus beş binin üstündedir.

Anadilleri Özbekçe olmasına karşın Rusça oldukça yaygın şekilde konuşulmaktadır. Türkçe ya da İngilizce ile pek iş yapmanız mümkün olmamaktadır. Özbekçe kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Rusça bilmekte oldukça işinize yarayacaktır.

Ülkenin çoğunluğu Müslümandır ve Türk gelenekleri sayesinde Özbekistan’da yaşam oldukça kolaydır.

Özbekistan’da Genel Giderleri Ne Kadardır?

Özbekistan’da yaşam koşulları oldukça kolay olup özellikle yurt dışından gidenler için genel yaşam giderleri gayet uygundur.

Ortalama bir fiyat vermek gerekirse;

Şehir içinde standart bir evin kirası ortalama 200 usd civarındadır.

Benzinin ucuz olması ulaşımında ucuz olmasına sebep olmaktadır. 1 litre benzin 0,5 usd’dir. Taksi ile 1 kilometre fiyatı 0,25 usd’dir. Toplu taşıma 0.2 usd’dir. Toplu taşıma aylık 10 – 15 usd civarı olabilmektedir.

Spor salonu gibi aktiviteler yapılacak yerlerin ortalama fiyatı 20-30 usd civarındadır.

Genel gıda harcamalarınız aylık 100 doları geçmez.

Ancak her gün dışarıda yemek yerseniz bu rakam 400-500 doları bulur.

Giyim ürünleri pahalıdır. Ülke genelinde tekstil üretimi yetersiz olduğu için bir çok ürün ithal edilmektedir. Bu da giyim ürünlerinde maliyetlerin yükselmesine neden olmaktadır.

Özbekistan’da Türkler İçin İş İmkanları

Özbekistan’da Türk yatırımcıların ve şirketlerinin sayısı oldukça fazladır. Bu şirketlerin zaman zaman yayınladıkları iş ilanlarını takip edebilir ve ilgilendikleriniz için doğrudan şirkeler ile iletişime geçebilirsiniz.

Özbekistan para birimi Türk lirasından oldukça değersiz olduğu için çalışmak için gittiğiniz firma yüksek olasılıkla size ödemeyi Türk lirası şeklinde yapacaktır. Ödemenizin Türkiye’deki banka hesabınıza yapılması büyük avantaj sağlar. Zira, Özbekistan’dan Türkiye’ye para göndermek oldukça zahmetli ve sorunlu bir iştir.

Türklerin Özbekistan’da en fazla yaptığı işler; gıda, turizm, inşaat, tekstil ve enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalarda çalışmak yada iş kurmaktır.

Madencilik alanında oldukça iyi kaynaklara sahip olan Özbekistan’da yatırımların birçoğu da bu yöndedir. Yerel halk için tarım ve hayvancılık da önemli bir iş kolu olup Türklerin çok fazla tercih etmediği bir çalışma alanıdır.

Özbekistan’da Çalışan Türklerin Ortalama Maaşları Ne Kadardır?

Özbekistan’da maaşlar, genel bir işçi ya da yerli halktan biri için 200-250 usd civarındadır. Şirket ve pozisyona göre 400-500 dolar civarlarına kadar yükselmektedir.

Özbekistan’da çalışan Türkler’de çalıştıkları pozisyonlara ve eğitim durumlarına göre en az 1.000 usd maaşla işe başlamaktadır.

Herhangi bir hizmet sektöründe vasıfsız işçi olarak çalışanlar ortalama 1.000 dolar civarı maaşla işe başlamaktadır. Ortalama 5-10 yıl tecrübeli mimar, mühendis, doktor, hemşire gibi pozisyonlarda çalışanlar 3.000-5.000 dolar arası maaş almaktadır.

Yaşamın ucuz olması, yerel halkın hayvancılık ve tarım ile geçinmesi sebebi ile düşük maliyetli iş gücü sağlayan yerli halk vasıfsız işçi ihtiyacını yeterli düzeyde karşılamaktadır. Dolayısı ile, iyi para kazanmak istiyorsanız aranan elaman konumunda gitmeniz size oldukça iyi imkanlar sunar.

Rusça yada Özbekçe bilmek çok büyük artı sağlar. Bunun yanında ingilizce de var ise gayet iyi paralar kazanabilirsiniz.

Özbekistan’da Çalışmak İsteyenler Nasıl İş Bulabilirler?

Özbekistan’da yatırım yapan ve iş kuran Türk firmaları, genellikle Türkiye’de ki kariyer sitelerine ihtiyaç duydukları pozisyonlarla ilgili ilanlar vermektedir. Bu ilanların takibi sonucu, size uygun ve uygun fiyatlı iş bulabilme imkanınız mevcuttur.

Özbekistan en fazla, enerji, metalürji, kimyasal ürünler, pamuk ve gıda alanlarında ihracat yapmaktadır. Yatırımcılarda bu alanlara yoğunlaşmaktadır. Bu sebeple bu alanlar ile ilgili bilginiz olması iş bulma konusunda size oldukça büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Tekstil konusunda, Özbekistan’da iş kurmak isteyenlere hükumet ayrıca destek sağlamaktadır.

Özbekistan’da Kendi İşini Kurmak

Konfeksiyon, elektronik ve tekstil gibi alanlarda Özbek Hükumetinin verdiği destek ile oldukça karlı işler yapılabilmektedir. Daha küçük yatırımlar ile kendi işinizi yapmak istiyorsanız, bu alanlar oldukça iyi bir seçenek olacaktır.

Büyük yatırım fikriniz var ise Özbekistan, yer altı kaynakları bakımından zengin bir ülkedir. En çok ihracatı ise enerji sektörü üzerinedir. Enerji sektörü üzerine büyük yatırım yapmanız iyi bir seçenek olacaktır. Türkiye ve Özbekistan arasında ki ticari anlaşmalar ve Özbek Hükumetinin yatırımcıları ülkeye çekme çabaları ile Fergana, Harezm, Semerkand ve Buhara bölgelerinde, belirli büyüklükte yapılan yatırımlar için 7 yıla kadar gümrük ve vergiden muaf olunabilecektir.

Özbekistan Çalışma ve Oturma İzni – Vizesi

Özbekistan’da çalışmak ya da Özbekistan’da iş kurmak istiyorsanız. Özbekistan’da oturum izni ve çalışma izninin birbirine bağlantılı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Çalışma izni olmadan, oturum izni alınmamaktadır. Turistlik açıdan alınan vizeler ile ticari işler yürütülmemektedir.

Özbekistan’da şirket ya da ofis açabilmek için ülkenin çalışma bakanlığından, çalışma ruhsatı çıkartılmalıdır. Çalışma ruhsatı 1 yıllıktır. 1 yılın sonuna doğru tekrardan 1 yıl uzatılabilmektedir. İlk başvurularda çalışma izinleri, 6 aylık bir süre için verilmektedir. Çalışma izni alan kişi firmanın sahibi bile olsa oturum izni ilk başvuruda 6 aydır.

Özbekistan’da çalışmak yada iş kurmak ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Özbekistan dışındaki ülkelerde de iş yapmak yada çalışmak isterseniz aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;

Kırgızistan’da Çalışmak, Yaşam – Iş Kurmak

Bulgaristan’da Çalışmak – Bulgaristan’da Iş Kurmak

Azerbaycan Iş Imkanları. Çok Kazanmak İsteyenlere

Iran’da Yapılabilecek En Karlı Işler – Iran’da Ticaret Yapmak

En Çok Kazandıran Gürcistan Iş Fırsatları. Gürcistan’da Çalışmak

Türkmenistan’da Çalışma Koşulları. Türkler Için Türkmenistan’da Iş Fırsatları

Kuveyt’te Yaşam Şartları Ve Iş Fırsatları


17 Yorum

  1. Özbekistan’da retaurant, oto tamı atölyesi ve mobilya atölyesi kurmak akıllıca olur ku?

    1. Ozbekıstanda 4 tane Turk restoran vardır. Eğer düzgun iş yerı açarsanız sadece türk şirketler var 1500 cıvarında dev proje ınşaat yapan. danışman Şirketimiz şirket açmak hukuk muhasebe ev kiralama yer kiralama konusunda yarmdıcı olacaktır. Hava alanında karşılarız her turlu yardım edeceğiz. web sitenizde başvuru yapabilirsiniz.

  2. özbekistan da mobilya fabrikası acmak istiyorum sizin fikrinizi almak istedim iyi calışmalar

    1. Özbekistanda mobilya çok pahalıdır. Türkiyeden getiriyorlar ve maaleyeti çok pahalı oluyor. Eğer Mobilya fabrika açacak olursanız serbest bölgede devlet tarafından verilen yatırımcılar için arsa mevcuttur. Mobilya mağazalara spariş üzerinde molbilya imaalat açabilrsiniz. Çalışma izin ve muhasebe devlet veriler olsun her türlu şirketimiz yardımcı olacaktır. Hava alanında karsılayacağız ve şirket kuruluşu da anahtar teslimdır. Şirketimiz olabilecek her türlü sorunlukları üzeremize alacaktır. Show room olsun fabrika yeri olsun kalacak evi olsun yardımcı olacaktır. Şirketimiz türk şirketidir ve uzun zaman ozbekıstanda çalışmaktadır ve butun kanunlardan haberdardır. Herşey dahil şirket kuruluşu fiyat 300 usd dır. net bilgi için web sitimizde bulabilirsiniz.

  3. Türkiye’de Özbek vatandaşı eşim ile limited şirket kurduk. Eşimin hissesi %40 benimki %60 eşim şirketin müdürü. İlk etepata icgiyim ve çorap Tekstil üretimi yapıyoruz. KOSGEB destekli kurduk. Ticaret Bakanlığı’nın yurt dışına ihraç teşvikleri kapsamında taskentte satış mağazası açarak toptan ve perakende satış yapmak istiyoruz. şirketimizin Özbekistanda toptan ve perakende satış mağazası açmak için şirket kurmak zorunlumu. Temsilcilik ve toptan ve perakende satış mağazası için prosedür nedir.

  4. Merhaba Özbekistan’da gıda üretim tesisi kurmak istiyorum.Nasıl bir yol izlemeliyiz ve tavsiye edermisiniz?

  5. Eşim Özbek vatandaşı ve orada biz kafe tarzı bir yer açmak istiyoruz eşimin adına açmam mı avantajlı olur yoksa kendi adıma mı açmam avantajlı olur ?

  6. Vahid Bey merhaba lütfen web sitesinizi paylaşabilir misiniz? sizinle iletişime geçmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..