GüncelPolonyaYurtdışında Çalışmak

Polonya’da Çalışmak, iş Kurmak, Yaşam, Polonya’da Maaşlar

Polonya’da Çalışmak, iş Kurmak, Yaşam, Polonya’da Maaşlar

Polonya’da eğitim almak, çalışmak, tatil yapmak yada yaşamak isteyenler için rehber niteliği taşıyan bu yazıda, Polonya’da çalışmak isteyenler için sektörel bilgiler, iş imkanları, yaşam koşulları, giyim, ulaşım ve yemek kültürü hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık.

Polonya Hakkında Bilgiler

Resmi adı ile Polonya Halk Cumhuriyeti; parlamenter rejim ile yönetilen, başkenti Varşova olan bir Orta Avrupa ülkesidir. Ülkenin resmi dili Lehçe’dir. Para birimi olarak Zloty kullanılmaktadır. 2004 yılında Avrupa Birliği, 2007 yılında ise Schengen Bölgesi üyesi olan Polonya; Avrupa’nın yükselen ve gelişen ülkelerinden biridir.

Polonya’nın kökenleri 963 yılına kadar dayanmaktadır. 2. Dünya Savaşı Polonya’nın Alman Nazi ordusu tarafından işgaliyle başlamıştır. Bunu takip eden dönemde Rus Kızıl Ordu’nun da Polonya topraklarına girmesi ile Polonya halkı uzun yıllar boyunca bağımsızlık savaşı vermiştir. Savaşın etkilerini uzun süre hisseden ülke, ekonomisini toparlamak için büyük bir çaba göstermiştir.

Batıda Almanya, doğuda Beyaz Rusya, güneyde Slovakya ile komşu olan Polonya’nın kuzeyinde Baltık Denizi bulunmaktadır. Bir ova görünümüne sahip ülke, çoğunlukla düz araziler üzerine kurulmuştur. İklime bakıldığında, ülkede sıcak ve yağışlı yaz aylarını takriben soğuk kış ayları yaşanmaktadır. Ülkenin %35’lik bir kısmı ormanlardan oluşmaktadır. Polonya Avrupa’nın en fazla kömür rezervine sahip ülkesidir.

Polonya’nın 40 milyonluk nüfusunun %98’ini Islav ırkına mensup Polonyalılar oluşturmaktadır. Azınlıkların büyük bir bölümü Alman, Ukraynalı, Beyaz Rus ve Tatar’dır. Avrupa’nın en dindar ülkesi olarak bilinen Polonya’da halkın büyük bir bölümü Katolik mezhebine mensuptur. Tatarlar ise yüzyıllardır Polonya’da yaşayan, ülkenin tek Müslüman azınlığı olarak öne çıkmakta ve tarih boyunca Polonya’da gösterdikleri başarılardan dolayı Polonya halkı tarafından büyük saygı görmektedirler.

Ekonomik açıdan bakıldığında Polonya, İkinci Dünya Savaşı ile bozulan ekonomisini diğer ülkelerden alınan yardımlar ve yatırımlar ile düzelterek Avrupa’nın yükselen yıldızlarından biri haline gelmiştir. Polonya’nın endüstrisi; gemi yapımı, tekstil, kimya, metal sanayii, otomobil ve orman ürünleri gibi pek çok alanda gelişmiştir.

Madencilik bakımından zengin yeraltı kaynaklarına sahip ülke bugün Avrupa’nın en büyük 3. kömür üreticisi konumundadır. Elektrik enerjisinin %95’ini kömüre dayalı santrallerden karşılayan ülkede Sovyetler yardımıyla kurulmuş hidroelektrik santralleriyle elektrik üretimi de önemli bir yerdedir. Başlıca tarım ürünleri arpa, buğday, yulaf ve patates iken güney bölümünde şekerpancarı ve mısır üretimi öne çıkmaktadır. Nüfusun %30’luk bir bölümü tarım, hayvancılık ve balıkçılıkla uğraşmaktadır. Ülkede ticaret en çok Rusya ile yapılır. Kişi başına düşen milli gelir 7200 doların üstündedir.

Polonya’da Yaşam Masrafları

Polonya’da ev kiraları yaşanacak şehre, binanın eskilik-yenilik durumuna ve şehir merkezine olan yakınlığına göre değişiklik gösterir. En ucuz evler Lodz’da, en pahalı evler ise Varşova’da bulunmaktadır. Ortalama ev kiraları tek odalı evler için 230 Euro, iki odalı evler için 340 Euro, üç odalı evler için ise 420 Euro civarındadır. Kiralara elektrik, su, doğalgaz gibi giderler dahil değildir. Bu giderler ortalama olarak 140 Euro tutmaktadır.

Polonya’da beslenme masrafları İngiltere ve Fransa gibi ülkelere kıyasla yarı yarıya daha uygundur. Ortalama bir lokantada bir öğün yemek 3-5 Euro hesap ödemek anlamına gelmektedir. Bir kişinin gıda ihtiyacını karşılamak için aylık olarak ödemesi gereken miktar ortalama olarak 100 Euro’dur. Temel gıdaların fiyatları aşağıdaki gibidir:

1 Somun Ekmek 0.40 €
1 KG Beyaz Pirinç 0.80 €
1 Litre Süt 0.45 €
1 KG Peynir 5 €
1 KG Kırmızı Et 7 €
10lu Yumurta 1.50 €
1 KG Patates 0.45 €
250 Gr Makarna 0.40 €

 

Polonya’da Ulaşım Fiyatları

Polonya’da ulaşım da oldukça ucuzdur. Ulaşım araçları otobüs, tramvay ve taksidir. Yerel olarak tek yönlü ulaşım 0.80 Euro’luk bir bilet ile sağlanır. Ulaşım araçlarını sürekli olarak kullanacak olanların 20 Euro’ya aylık kart satın alması daha ekonomik olacaktır. Seyahatlerini kişisel araçlarıyla gerçekleştirmek isteyenler için 1 litre yakıt 1 Euro’dur. ÖTV gibi vergilendirmeler olmadığı için araç fiyatları Türkiye’den daha ucuzdur.

Polonya’da Giyim Fiyatları

Konu giyime geldiğinde, Türkiye ile arada çok fark bulunmamaktadır. Polonya’da pazar kültürü olmadığı için giyim alışverişi mağazalarda yapılır, bu mağazalar arasında Türkiye’de bulunan bilindik markaların fiyatları Türkiye ile hemen hemen aynıdır.

Asgari ücretin 502 Euro olduğu ülkede yaşaması en pahalı şehirler olarak Varşova, Krakow ve Wroclaw öne çıkarken ucuz şehirler Loz, Poznan ve Gdansk olarak sayılmaktadır. Yukarıda verilmiş olan bütün masraflar toplandığında bir kişinin aylık ortalama gideri bu şehirler için aşağıdaki gibi olacaktır:

Varşova 650 €
Krakow 550 €
Wroclaw 550 €
Gdansk 450 €
Lodz 400 €
Poznan 400 €

Polonya’da Çalışmak, iş İmkanları ve Şartları

Polonya’da çalışmak için öncelikle çalışma vizesi alınmalıdır. Turistik vize ile çalışılamayacağı gibi turistik vizenin çalışma vizesine dönüştürülmesi çok zor bir ihtimaldir. Bir istisna olarak Polonya’da tam zamanlı lisans ve üstü eğitim almış bireylerin çalışma izni alması gerekmez. Bunun yanında çalışma izni almak, oturma izni almakla aynı anlama gelmemektedir.

Türkiye üniversitelerinden alınan diplomalar, Polonya’da da geçerlidir ancak Polonya’da eğitim almış kişilere iş verme hususunda öncelik tanınmaktadır. Bunun yanında kariyer sitelerindeki ilanlara başvuruda bulunmak ve işe girmek istediğiniz firmada çalışan arkadaşınızın referansı ile Polonya’ya yerleşmeden önce Polonya’da iş bulmanız mümkündür.

Lehçe ve İngilizce bilmek, iş bulmak konusunda büyük bir avantaj sağlasa da taşeron, muhasebe ve bilişim sektörlerinde yalnızca Türkçe bilmesi yeterli olan kişiler de işe alınmaktadır.

Polonya, iş kanunlarını AB yasalarına göre belirlemektedir.

Polonya’da çalışmak isteyen Türkler için öne çıkan meslekler yemek sektörü, bilişim teknolojisi, uluslararası pazarlama, ekonomi ve uluslararası firmalarda çağrı merkezinde çalışmak olarak sıralanabilir.

Ülkede Türkler tarafından açılmış pek çok yemek işletmesi bulunmaktadır. Polonya’da iş arayan bir Türk dönerci, Türk lokantası ya da cafe gibi bir mekan açabilir ya da var olan bir işletmede çalışabilir. Polonya’da yemek, Türklerin en çok para kazandığı sektör olarak göze çarpmaktadır.

Avrupa’nın ortasında bulunan Polonya, uluslararası markete açık bir ülkedir. Muhasebe ve bilişim teknolojisi bölümlerinde Türkçe veya İngilizce bilen elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Philips, Fujitsu, Indesit gibi firmalar Türkçe bilen personel alımı yapan firmalardan bazılarıdır.

Polonya’da Maaşlar

Polonya’da çalışmak isteyenler için en önemli bilgi de ne kadar maaş alacağıdır.

Polonya’da asgari ücret 2018 yılı itibari ile 502 Euro olmakla birlikte özel sektörde ortalama brüt ücret 995 Euro’dur. Aşağıda Polonya’da farklı sektörlerde çalışan kişilerin aldıkları en düşük ve en yüksek maaşlar verilmiştir:

Müşteri hizmetleri temsilcisi (Türkçe) 820 €
Gayri menkul sektörü 700-12.000 €
İnşaat sektörü 700-8000 €
Finans sektörü 700-4500 €
Bilişim teknolojileri sektörü 1000-2800 €
Bankacılık ve muhasebe sektörü (Türkçe) 780-2600 €

Özel sektörde maaşların şehirlere göre değişiklik gösterdiği ve maaşla birlikte yaşam masraflarının da arttığı unutulmamalıdır. En yüksek maaşların alındığı Varşova, yaşaması en pahalı şehir iken en düşük maaşla çalışılan Poznan yaşaması en uygun şehirdir.

Polonya’da Yaşamanın Avantajları

 Polonya, öncelikle diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça ucuz olmasıyla öne çıkmaktadır. Kira, gıda fiyatları ve ulaşım masrafı ortalama gelire sahip her bireyin yaşamını rahatça idame ettirebileceği kadar uygundur. Bu da özellikle yeni işe başlayanlar ve öğrenciler için tercih sebebi olmaktadır. Bunun yanında Polonya, Avrupa’nın en güvenli ülkeleri arasındadır.

Polonya’da oturma vizesi sahibi olan kişiler Schengen ülkelerini vizesiz bir şekilde seyahat edebilmektedir. Orta Avrupa’da bulunan Polonya’nın pek çok Avrupa ülkesine yakın mesafede olması, başka ülkeleri gezmeyi seven insanlar için büyük bir avantaj olmaktadır.

Ülke, kültürel ve doğal açıdan pek çok güzelliğe sahiptir. UNESCO detaylı bir inceleme sonunda Polonya’da 13 dünya mirası tespit etmiştir. Dünyanın en eski madeni olan Wieliczka Tuz Madeni, 2. Dünya Savaşı’nda 1.3 milyon insanın hapsedildiği toplama kampı olan Auschwitz-Birkenau Kampı, tarihi yansıtan mimarisi ile Varşova Şehir Merkezi ve 13. Yüzyıl’dan bu yana bozulmadan kalmayı başarmış Torun Ortaçağ Kulesi kesinlikle görülmesi gerektiği söylenen bu miraslardan bazılarıdır.

Bunun yanında Polonya çok sayıda milli park, göl ve yeşillik arazi ile huzur verici bir havaya sahiptir. Şehirlerin ormanlık alanlarla iç içe olması, Polonya halkının şehir yaşamının stresini minimum şekilde hissetmesini sağlamaktadır. Yazın 25 ila 30 derece arasında değişen sıcaklıklar Baltık Denizi ve upuzun sahillerden oluşan çevresinde yaz turizminin görülmesine olanak sağlamaktadır.

Ülkede, pek çok Avrupa ülkesinde karşılaşılan ırkçılığın esamesi okunmaz. Polonyalılar yabancılara karşı oldukça hoşgörülü olmalarının yanında özellikle Türk insanlarının misafirperver yapısını hayranlıkla karşılamaktadır. Bunun yanında Polonya’ya herkesin birbirine yardım ettiği bir sosyal yaşam hakimdir.

Ülke, eğlence hayatı yönüyle de tercih sebebidir. Cuma ve cumartesi günleri gece hayatı oldukça aktif olmaktadır. Alkolün son derece ucuz ve kaliteli olması da bir başka noktadır.

Polonya’da Giyim Kültürü

Polonya’nın yılın büyük bir bölümünde soğuktur ve yaz aylarında dahi kışın etkisini gösterdiği dönemler yaşanmaktadır.. Bu sebepten Polonya’da kış giyim ürünleri öne çıkmaktadır.

Polonya’da yaşayacak bir kişinin giderken yanında atkı, eldiven, bere, içlik, mont ve suya dayanıklı botlar götürmesi veya gittiği anda bunlardan edinmesi oldukça önemlidir. Bunun yanında Polonya’da iç mekanların ısıtılmasına önem verilmektedir; okullar, kafeler, barlar ve iş yerleri sıcak olmaktadır. Bu sebepten insanlar montlarının veya paltolarının içine ince kıyafetler giyerler.

Polonya’daki bazı mekanlarda takım elbise giyme zorunluluğu olduğu da unutulmamalıdır.

Polonya’da Yemek Kültürü

Konu yemeğe geldiğinde, Polonya mutfağı bir Türk mutfağı olmasa da Avrupa’nın pek çok ülkesinin Polonya’nın eline su dökemeyeceği bir gerçektir. Polonya yıllar boyunca pek çok kültürün etkisinde kalmış bir ülke olduğu için oldukça zengin bir mutfağa sahiptir.

Polonyalılar genellikle patatesi kahvaltı haricinde her öğünde tüketirler, en çok kullanılan yemek malzemeleri lahana ve patatestir. Ülkede kırmızı et de beyaz et de oldukça revaçtadır. Domuz eti kullanımı yaygın olduğu gibi domuz eti yemek istemeyen Türkler için farklı et çeşitleri de bulunmaktadır. Bunun yanında Polonyalılar baharatı tıpkı Türkler gibi çok sevmektedirler.

Polonya’nın meşhur yemekleri arasında pizzaya benzeyen zapiekanka; Polonya usülü mantı Pierogi; lahana, av eti ve sosisten yapılan bigos sayılabilir.

Ayrıca ülkede Türk yemeklerinden vazgeçemeyenler için pek çok Türk lokantası da bulunmaktadır.

Polonya’da çalışmak yada iş kurmak ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Polonya dışındaki ülkelerde de iş yapmak yada çalışmak isterseniz aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;

Fransa’da Çalışmak, Yaşam, İş Kurmak, Fransa’da Maaşlar

Ukrayna’da Çalışmak, Yaşam, Iş Kurmak, Ukrayna’da Maaşlar

Romanya’da Çalışmak, Iş Kurmak, Yaşam, Romanya’da Maaşlar

Kırgızistan’da Çalışmak, Yaşam – Iş Kurmak

Bulgaristan’da Çalışmak – Bulgaristan’da Iş Kurmak

Azerbaycan Iş Imkanları. Çok Kazanmak İsteyenlere

Iran’da Yapılabilecek En Karlı Işler – Iran’da Ticaret Yapmak

Gürcistan Iş Fırsatları. Gürcistan’da Çalışmak

Türkmenistan’da Çalışma Koşulları. Türkler Için Türkmenistan’da Iş Fırsatları

Kuveyt’te Yaşam Şartları Ve Iş Fırsatları


21 Yorum

 1. Merhabalar Polonyada evliyim çocuğum var evim var kendi arazim.sınırsız oturumum var.Polonya firmasında işçiyim.Türkiyedeki erkek kardeşimi yanıma almak istiyorum hangi yolu izlersek daha çabuk halledilir.çalıştığım firmaya işe aldırarakmı yoksa tüm masrafları benim karşılayacağımı beyanda bulunarak oturum kartımı almalıyız bilginiz öneriniz varmı?

  1. Merhabalar
   En kolay yol kardeşinize iş bularak aldırmak. Bunun dışında tek seçenek evlilik yoludur.
   Başka türlü oturum izni almanız mümkün değildir.
   İyi günler dileriz.

 2. Merhaba polonyadan iş teklifi aldım 4200 euro net maaş wroclaw da yaşayacağım eğer gidersem evliyim ve çocuğun yok sizce gitmeye değer mi polonyada para biriktirebilirmiyim
  İleride varandaşlığını almam kolay olur mu

  1. Merhaba
   Mesleğiniz nedir bilmiyoruz. Ancak şu anki ülke koşullarına göre hiç düşünmeden gitmeniz lazım.
   İyi bir tecrübe olur. Paranızın yarısını biriktirirsiniz.
   İyi günler dileriz

   1. Merhaba polonyanın yaşlılık ve emeklilik sigortası hakkında bilgi alabilir miyim

   2. Merabalar Polonya da çalışmak istiyorum mesleğim kasap 16 senedir Türkiye de kurumsal bı şirkete çalışmaktayım meslegumle alakalı belgelerim mevcuttur nasıl bir yol çizebilir I’m yardimci ola ilirmisuniz

 3. Merhaba. Polonya ya çalışma izni ile gidersem ama çalışmadan dönersem, tekrar çalışma izni ile gidebilir miyim?

  1. Merhaba. Çalışma izni için Polonya’da iş bulmak gerekiyor. Tekrar gitmek için iş bulup yeniden çalışma izni almanız lazım. Yapabilirseniz sorun olmaz.
   İyi günler dileriz.

  2. Merhaba sosyoloğum polonyada sosyologların iş konusunda önü açık mı, kendi mesleğimde çabuk iş bulabilir miyim?

  3. Merhaba ben diyetisyenim polonyada çalışmak istiyorum ama benim mesleğim in çalışma şartları, diploma denkliği, dil bilgisi gibi konularda tavsiye alabilir miyim? İngilizcem çok iyi lehçe bilmiyorum ama öğrenmek istiyorum. Polonyada arkadaşlarım var bana yardımcı olabilirler birçok konuda. Siz nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

 4. Merhaba, Evliyim 40 yaşında iki çoçuğum var ve hepimizde çifte vatandaşız Bulgaristan üzerinden. polonyaya taşınıp yerleşmek ve çalışmak istiyorum. İlk etapta nasıl bir yol izlemeliyip yönlendirebilirseniz memnun oluurm.

 5. Merhaba polonyanın yaşlılık ve emeklilik sigortası hakkında bilgi alabilir miyim

 6. Merhaba.Türkiye’de öğretmenim.Polonyalı bir öğretmenle evlilik düşünüyoruz.Evlendiğimizde oturum ve çalışma hakkını hemen alabiliyor muyum?

 7. Merhaba, özel bir okulda ingilizce öğretmeniyim. Aynı zamanda ingilizce dilinde kokartlı turist rehberiyim. Eşim de profesyonel turist rehberi ingilizce ve lehçe biliyor. Eşim öğrencilik döneminde Polonya’da dil kursuna gitmişti. Biz 1 yaşındaki oğlumuzun geleceği için Polonya’da yerleşik yaşamak ve birikim yapabilmek için ne yapabiliriz?

  1. Merhaba Polonya da iş kurmak yada çalışmak istiyorum ama daha önce hiç yurt dışına çıkmışlığım yok. Nasıl bir yol izleyebilirim yardımcı olur musunuz lütfen.. Aynı zamanda bankacılık ve sigortacılık mezunuyum ve muhasebe işi yaptım. Orada muhasebede yapabilirim.

 8. Merhaba polonyada üniversite okumak istiyorum üniversite masrafımı ailem karşılasa ben orda part time çalışıp kendini geçindirebilir miyin cevaplarsanız sevinirim

 9. torna cnc ve dik işler cnc operatörüyüm polonya çalışmak istiyorum iş bulabilecek aracı firmalar varsa bana mail yolu ile ulaşabilir mi yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..