Bankacılık

Yanlış Hesaba Para Yatırma ve İade İşlemi

Yanlış Hesaba Para Yatırma İadesi nasıl yapılır? Yatırdığım parayı geri alabilir miyim sorularının detaylı cevaplar

Teknolojinin gelişmiş olması internet ve mobil bankacılık uygulamalarının yaygınlaşmasını sağlamış ve hayatımızı kolaylaştırmıştır. Teknoloji her zaman faydaları ile hayatımızı kolaylaştırsa da yanlış kullanılması durumunda sorunlar ve sorun yumakları ile bizleri baş başa bırakmaktadır. Mobil bankacılık uygulamalarını kullanırken veya internet bankacılığı sistemi ile işlemlerimizi yaparken yanlış hesaba para transferi yapabiliyoruz. Yanlış hesaba para yatırma işlemi sonrasında hepimizin kafasında canlanan soru yanlış hesaba yatırılan para geri alınabilir mi, sorusudur. Yanlış hesaba yatırılan para geri alınabilir. Paranızı iade alabilmek için izlemeniz gereken yollar bulunuyor.

 

Yanlış Para Transferi İçin İade İşlemi

 

Yanlışlıkla başka hesaba para yatırma işlemi yapmışsanız para iadesi alabilmek için izleyeceğiniz yöntem banka ile iletişime geçmektir. Eğer para gönderme işlemini aynı banka hesabına havale yöntemi ile yaptıysanız bu işlem çok hızlı bir şekilde gerçekleşeceği için bankanın müşteri hizmetleri servisini aramanız yeterli olacaktır. Müşteri hizmetleri servisi ile iletişime geçerek yanlışlıkla başka bir hesaba para yatırma işlemi yaptığınızı belirtmelisiniz. Bu durumda banka yetkilileri yanlışlıkla gönderim yaptığınız hesap sahibi ile iletişime geçerek yatırılan paranın kendisine ait olup olmadığını sorgular. Eğer hesap sahibi yatırılan paranın kendisine ait olduğunu ve iade edilmemesini dile getirirse parayı iade alamıyorsunuz. Burada yapmanız gereken hesap sahibi için haksız zenginleşme davası açmak. Bu davayı açtığınızda konu mahkemeye taşınacak ve sizin gönderdiğiniz parayı, hesap sahibi neden hak ettiğini açıklamak zorunda kalıp kanıtlamak durumunda olacaktır. Dava açmadan önce bankanın paraya bloke koymasını sağlayabilir, bu sayede ilgili kişinin parayı harcamasının önüne geçmiş olursunuz. Hesap sahibi paranın kaynağını kanıtlayamayacağı için paranızı iade alabilirsiniz.

 

Eğer banka yetkilisi hesap sahibi ile iletişime geçtiğinde yanlışlıkla hesabına para yatırma işlemi gerçekleştiğiniz belirttiğinde hesap sahibi iade için onay veriyorsa banka yetkilisi yatırılan miktarı hesap sahibinin hesabından düşerek size iade edecektir.

 

Hesaba Yatırılan Para Geri Çekilir Mi ?

 

Eft ile farklı bir banka hesabına yanlışlıkla para yatırma işlemi yaptıysanız cevabını merak ettiğiniz soru hesaba yatırılan para geri çekilir mi, sorusudur. Bu işlemi eft ile yaptıysanız izleyebileceğiniz iki yöntem var. Eft işlemi havale yöntemi gibi hızlıca tamamlanmadığından banka müşteri hizmetlerini arayarak eft talimatınızı iptal edebilirsiniz. Bu sayede paranız hesabınızdan çıkmadan iade edilmiş olur.

 

Eft yöntemi ile yanlış gönderim yaptığınızda paranızı iade almak için müşteri hizmetleri ie iletişime geçerek iade almak istediğiniz belirtmelisiniz. Banka yetkilisi hesap sahibi ile iletişime geçerek doğrudan iade yapabilir veya hesap sahibinin olumsuz cevabı üzerine iade yapamaz. Bu durumda haksız zenginleşme davası açarak iade alabilirsiniz. Bu yöntemleri izleyerek eft ile yanlış para gönderme işleminde paranızı iade alabilirsiniz. Süreç mahkeme aşamasına taşınacaksa bankadan paraya bloke koymasını isteyerek paranızı koruma altına alabilirsiniz.

Freelance İş Siteleri ve Çalışma İmkanları

 


Zeynep Canater

1985 - İstanbul Doğumlu Ege Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. Yurtdışında çalışmak, Krediler, iş fikirleri, kazançlar hakkında yıllardır içerik çalışmaları yapmaktayım. Yurtdışı tecrübelerime dayanarak ürettiğim içerikleri paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..