Kariyer

Yaşam Koçu Nasıl Olunur? Maaşları

 

İnsanın hayatında en önemli kararları alabilmesi için destek alması doğru seçim olacaktır. Hatalı karar alma riskini en aza indirmek alınan destek sayesinde mümkün olmaktadır. Bu noktada size en iyi etkiyi sunacak yaşam koçu etkili çözümleri de beraberinde getirecektir. Peki, fikir alma değil de fikir verme konusunda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız sizde yaşam koçu olabilirsiniz. Peki, yaşam koçu nasıl olunur? Bunun için ne yapmak gerekir. Yazımızın devamında sizlere ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

 

Öncelikle kendinizi bu iş fikrine sahiplenmeniz ve inanmanız gerekir. Önceliklerinizi belirledikten sonra gerekli eğitimleri alabilirsiniz. Doğru sonuca erişebilmeniz de önemli hususları bilmeniz size en iyi sonucu sunacaktır. Yaşam koçu olmak beraberinde yüksek geliri getirirken birçok insanında hayatına dokunmanızı mümkün kılacaktır.

 

Yaşam Koçu Olmak İçin Gerekenler

Yaşam koçu olabilmenin araştırmacı olmak ve kitap okumakla olunmadığını bilmeniz gerekir. Elbette eğitim konusunda videolar izlemek, kitaplar ve makaleler okumak oldukça faydalı olsa da eğitim almanız gerekmektedir. Yaşam koçu olmak için gerekenler arasında eğitim önemli yere sahiptir. Bu yüzden iyi bir eğitime sahip olmak sektörde tutunmanıza da önemli katkı sunacaktır. Eğitimlere dair sertifika aldığınızda işinizin ciddiyeti de yerine getirilmiş olacaktır.

 

Hedef belirlemeniz ve bu hedef doğrultusunda hareket etmeniz çok önemlidir. Sizden istenilen düzeyi insanlara sunabilmeniz de oldukça önemli etkiyi elde etmiş olursunuz. Önemli yere sahip olan sertifikayı da almalısınız. Peki, yaşam koçu sertifikası nasıl alınır? Öncelikle sertifika veren resmi kuruluşa başvurmanız gerekmektedir. Belirtilen saatte eğitimi tamamlamanız ve sınavda başarılı olmanız gerekir. Eğitimi başarılı şekilde tamamladıktan sonra yaşam koçluğuna adım atmanız için engel kalmamış demektir.

 

Yaşam Koçluğu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Yaşam koçluğunun yolu eğitimden geçerken bu hususta alacağınız sertifika çok işinize yarayacaktır. Bu işe girişmek isteyenlerin büyük bir çoğunluğu yaşam koçluğu sertifikası ne işe yarar ve ne gibi faydaları olur sorusunun cevabını merak etmektedir. Öncelikle bilinmesi gereken husus alınan eğitim sayesinde daha iyi sonuç almanız mümkün kılınacaktır. Sonuç itibari ile insanların yaşamına dokunacak olmanızın belirli bir eğitime bağlı olması gerekir. Herhangi bir sertifikası olmayan birinin yaşam koçluğu konusunda iyi etki oluşturmayacağı da büyük bir gerçektir. Sertifika size başvuran kişilerin kendilerini daha huzurlu ve güvende hissetmelerini sağlayacaktır. Bu yüzden sertifika olması çok önemlidir.

 

Yaşam Koçu Maaşları

Yaşam koçluğu yapan bir kişinin sabit bir gelire sahip olması pek mümkün değildir. Çünkü yaşam koçu maaşları ilgilendikleri kişi sayısına göre değişmektedir. Seans başına ücret kazanımı söz konusu olduğu için ne kadar çok müşteriniz varsa o kadar kazanç elde edersiniz. Genellikle seans ücretleri 200 TL’den başlayıp 500 TL’ye kadar yükselebilmektedir.

 

Belirli bir gelirin olmaması söz konusu olmadığı için yaşam koçları ne kadar kazanır merak edilen konulardandır. Bu noktada gelirin ilgilendiğiniz insan sayısına göre değiştiğini bilmelisiniz. İyi bir yaşam koçu tahmini olarak ayda 7 – 8 bin TL’ye kadar kazanç elde edebilmektedir. Üst düzey yaşam koçları ise gelirleri 15 – 20 bin TL’yi de görebilmektedir. Son derece yüksek gelir sunuyor olması da cazibesini artıran özelliklerdendir.

 

Yaşam Koçları Nerelerde Çalışır?

İnsan yaşamına dokunuşlarda danışmanlık desteği almak çok önemlidir. Danışmanlığın farklı versiyona ulaşması ile birlikte popüler olan yaşam koçları nerelerde çalışır? Sorusu merak edilmektedir. Her türlü insana destek olabilecek yapıya sahip olan düzende kendi ofisinizi kurabilirsiniz. Kurduğunuz ofisiniz de insanlarla paylaşımlarda bulunmanız ve çözümler üretmeniz söz konusudur. Bazı müşterilerinizle de telefon ya da telekonferans yöntemiyle de görüşmeler yapabilirsiniz. Çalışma yeri sizin sunduğunuz hizmet gereksinimlerine göre değişkenlikte gösterebilmektedir.

 

Makalemizde yaşam koçu nasıl olunur? Ne yapmak gerekir konularında detaylı olarak bilgi vermeye çalıştık. Daha fazla detaylı bilgiler için yorum bölümünden sorularınızı sorabilir veya makalemize katkıda bulunabilirsiniz.

 

Anaokulu Açmak-Nasıl Açılır? Gerekli Belgeler

 

 


Zeynep Canater

1985 - İstanbul Doğumlu Ege Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. Yurtdışında çalışmak, Krediler, iş fikirleri, kazançlar hakkında yıllardır içerik çalışmaları yapmaktayım. Yurtdışı tecrübelerime dayanarak ürettiğim içerikleri paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..