Çalışma Hayatıİş FikirleriKanadaÜlkelerYurtdışında Çalışmak

2020’de Kanada’da Çalışmak İçin Tercih Edebileceğiniz Meslekler

Yurtdışında çalışmak deyince birçoğumuzun aklına ilk gelen ülkeler arasında muhakkak Kanada bulunur. Gerek sosyal yaşam gerekse de yüksek refah seviyesi başka bir ülkede çalışmayı düşünen yabancıları cezbeder. Göçmen olarak Kanada’da çalışmak isteyenler hangi mesleklerin daha popüler olduğu bilirlerse iş ararken şansları da daha yüksek olabilir. Maaşların yüksek olduğu Kanada’da 2020 yılında çalışmak için tercih edebileceğiniz meslekleri sizin için derledik. Bu meslekler hem ülkede istihdam açısından büyük boşluk bulunan, hem de yabanı çalışana sıcak bakılan iş alanları. Dolayısıyla Kanada’da iş bulmak istiyorsanız aşağıda detaylarıyla açıklayacağımız iş kollarında şansınız daha yüksek olacaktır.

Kaynak: Kanada Hükümeti’nin İş Bankası verilerine göre istihdam açığı, ortalama emeklilik yaşı, maaş tutarı gibi bilgiler derlenmiştir. Rakamlar 27 Şubat 2020 tarihinden itibaren geçerlidir.

Kaynakçı Olarak Kanada’da İş Sahibi Olmak

Kaynak, büyük ölçüde emeklilik oranlarından ziyade yeni iş büyümesi nedeniyle yüksek talep gören işlerden biridir. Sonuçta, kaynak işgücü diğerler mesleklerden biraz daha gençtir. (2016 yılında kaynakçıların ortalama yaşı 39’du.) Kaynaktaki mevcut emeklilik oranı diğer birçok kariyer alanında olduğu kadar yüksek de değildir.

İmalat sektöründe devam eden ilerlemeler nedeniyle, üst düzey becerilere sahip kaynakçıların, Kanada’da kariyer konusunda sadece temel yeteneklere sahip olanlara kıyasla şansı daha yüksektir. Montaj becerisine sahip kaynakçılar, çeşitli teknikler kullanabilir (FCAW, GMAW, GTAW ve SMAW gibi). Plan okuyabilen kaynakçıların daha çok talep görmesi beklenir.

 • Toplam iş olanakları: 24.000 kişi
 • En çok talep gören iller ve bölgeler: Britanya Kolumbiyası ve Prens Edward Adası
 • Ortalama saatlik ücret: 25.00 $
 • En yüksek maaş veren iller ve bölgeler: Alberta, Newfoundland ve Labrador ve Britanya Kolumbiyası
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: Mesleki eğitimin veya çıraklık programının tamamlanması; ticari işletme sertifikası da gerekebilir

Lisanslı Uygulama Hemşiresi Olarak Kanada’da Çalışmak

Ruhsatlı uygulamalı hemşirelik, normal hemşirelikle aynı nedenlerle, ülkedeki en çok talep gören işler listesinin en üstündedir. Yaşlanan bir nüfus sağlık sistemi için daha fazla talep yaratmaktadır. Emekli bir işgücü Kanada’da çalışmak isteyen işçilere duyulan ihtiyacı artırmaktadır.

Lisanslı uygulama hemşiresi işgücü olarak normal hemşireden daha genç olmasına rağmen, önümüzdeki yıllarda bu alanda da artan sayıda emeklilik beklenmektedir. Aslında, 2017’den 2026’ya kadar, işgücü sıkıntısı nedeniyle ülke genelinde yaklaşık 4.300 pratik hemşiresi kadrosu boş kalmıştır. Bu nedenle, yüksek kaliteli sağlık hizmetlerinin sunumunda bir fark yaratmak ve önemli bir rol oynamak istiyorsanız, uygulama hemşiresi olmak Kanada’da kariyer için inanılmaz bir fırsat olabilir.

 • Toplam iş olanakları: 32.400 kişi
 • En yüksek talep gören iller ve bölgeler: Britanya Kolumbiyası, New Brunswick, Yeni İskoçya, Prens Edward Adası, Quebec ve Alberta
 • Ortalama saatlik ücret: 26.30 $
 • En yüksek maaş veren iller ve bölgeler: Saskatchewan, Alberta ve Manitoba
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: Lisans diploması ve resmi kayıt

Fizyoterapi Asistanı Olarak Kanada’da İş Bulmak

Genel olarak, yaşlı nüfus toplumun daha büyük bir bölümünü kaplıyor. Ve bu Kanadalıların çoğu, mümkün olduğunca uzun süre sağlıklı yaşamanın tadını çıkarmak istiyor. Mesleki olarak uzmanlaşmış fizyoterapi asistanları bunun gerçekleşmesinde sıklıkla rol oynuyorlar. Buna ek olarak, hastaneler yatak sayısı eksikliği sebebiyle ayakta tedavi modellerine yönelmiştir. Bu nedenle bu stratejinin bir parçası olarak sıklıkla fizyoterapi hizmetleri sunmaktadırlar.

Terapistler, fizyoterapistler ve yardımcıları, insanların yaralanmalar, hastalıklar ve diğer fiziksel veya zihinsel durumlardan kaynaklanan hareket, hareketlilik ve yaşam becerileri sorunlarını yönetmelerine yardımcı olan önemli çalışmalar yapar. İnsanların daha rahat yaşamasına yardımcı olan, hareket kabiliyetlerini geliştiren veya sürdüren hatta daha bağımsız yaşayabilecekleri süreyi uzatan kritik bir rol üstlenebilirsiniz. Fizyoterapi yardımları, gelecekteki talep edilen kariyerlerden biri olarak kabul edildiğinden, Kanada’da iş bulmak istiyorsanız düşünebileceğiniz iyi bir meslek alanıdır. Nüfus yaşlandıkça, bu tür hizmetlere olan ihtiyacın artması beklenmektedir.

(Toplam iş olanaklarına bakıldığında, fizyoterapi asistanlarının odyoloji teknisyenleri, masaj terapistleri ve konuşma terapisi yardımcıları gibi diğer terapötik asistanları içeren daha geniş bir meslek kategorisine dahil edildiğini unutmayın.)

 • En çok talep gören eyaletler ve bölgeler: New Brunswick, Ontario, Manitoba, Alberta, Britanya Kolumbiyası ve Saskatchewan
 • Ortalama saatlik ücret: 23 $
 • En yüksek maaş veren iller ve bölgeler: Saskatchewan, Newfoundland ve Labrador ve Alberta
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: Lisans diploması

Yazılım Mühendisi veya Tasarımcı Olarak Kanada’da Kariyer

Hangi teknik kariyerlerin talep edildiğini merak mı ediyorsunuz? Yazılım mühendisliği ve tasarımı kesinlikle Kanada’da kariyer anlamında popüler mesleklerden biri. 2017 ve 2026 arasında yazılım mühendisliğinde yaklaşık 21.000 olanak yaratılması bekleniyor. Bu açık pozisyonların bazıları, yönetim, satış veya daha yüksek düzeydeki mühendislik pozisyonlarına geçen işçilerin yerini alma ihtiyacından kaynaklanacak. Ancak bunların çoğu yeni iş yaratımından kaynaklanacak.

Bilgisayar, telekomünikasyon ve mobil teknoloji sektörlerinde beklenen büyümenin, yazılım mühendisleri ve geliştiricilerine olan talebi artırması bekleniyor. Ayrıca, makine ve teçhizat imalatı gibi sektörlerde büyüme talebi daha da artırabilir. Sonuç olarak, yüksek teknoloji kariyerinde yazılım sistemlerinin ve uygulamalarının tasarımı ve geliştirilmesi ile ilgili birçok potansiyel fırsatı takip edebilirsiniz. Eğer teknik becerileriniz varsa, Kanada’da çalışmak için tasarım ya da yazılım yeteneklerinizi geliştirmeyi düşünebilirsiniz.

 • Toplam iş olanakları: 20.700 kişi
 • En çok talep gören eyaletler ve bölgeler: Saskatchewan, Prens Edward Adası, New Brunswick, Quebec, Yeni İskoçya, Ontario ve Britanya Kolumbiyası
 • Ortalama saatlik ücret: 43.27 $
 • En yüksek maaş veren iller ve bölgeler: Alberta, Ontario ve Manitoba
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: Lisans derecesi

Havacılık ve Uzay Mühendisi

Talep edilen yüksek ücretli kariyerler arıyorsanız, havacılık mühendisliği aradığınız şey olabilir. Havacılık ve uzay mühendisliği için ihtiyaç 2017-2026 yılları arasında inanılmaz bir 3.900 işçiye ulaşmış olabilir. Endüstri büyümesinin yanı sıra, işçilerin emekli olmaları, terfi etmeleri ve diğer pozisyonlara geçmeleri nedeniyle Kanada’da iş bulmak kolaylaşabilir.

Kanada’nın uçak filosu ve daha sıkı çevre ve güvenlik düzenlemeleri yürürlüğe girdiğinde, güncellenmiş uçaklara olan talebin artması bekleniyor. Şu an havacılık ve uzay mühendisliği endüstrisine katılmak için harika bir zaman olabilir. Havacılık ve uzay sistemlerinin, araçların ve bileşenlerinin arkasındaki beyinler olarak, araştırma, tasarım, geliştirme, kurulum, test ve bakım ile ilgili sorumluluklarınız olabilir.

 • Toplam iş olanakları: 17.000 kişi
 • En çok talep gören iller ve bölgeler: Yeni İskoçya, Ontario ve Quebec
 • Ortalama saatlik ücret: 39.42 $
 • En yüksek maaş veren iller ve bölgeler: Quebec, Ontario ve Yeni İskoçya
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: Lisans derecesi ve muhtemelen il veya bölgesel lisanslama

Endüstriyel Elektrikçi Olarak Kanada’da Çalışmak

Elektrikçiler yetenek bazlı işler söz konusu olduğunda fırsatların tadını çıkarabilirler. Özellikle endüstriyel elektrikçiler Kanada’da iş bulmak arasında yüksek talep görmektedir. Aslında, 2017’den 2026’ya kadar, nitelikli işçi eksikliği nedeniyle 1.200’e kadar endüstriyel elektrikçi ihtiyacı doğacaktır.  Bu sayı, emekli olan, terfi alan ve diğer elektrikçilik pozisyonlarına ve farklı kariyerlere geçen işçilerden kaynaklanmaktadır.

Madencilik, gaz operasyonları ve üretim daha otomatik hale geldikçe, daha fazla endüstri endüstriyel elektrikçilere Kanada’da çalışmak için izin vermektedir. Bu sizin gibi endüstriyel elektrikçi kariyerlerine başlamak isteyen insanlar için yararlı olabilir. Endüstriyel makine ve ekipmanların montajı, test edilmesi, bakımı ve onarımı konusunda önemli bir rol üstlenebilirsiniz.

 • Toplam iş olanakları: 14.500 kişi
 • En çok talep gören iller ve bölgeler: Yeni İskoçya, Prens Edward Adası ve Ontario
 • Ortalama saatlik ücret: 33.19 $
 • En yüksek maaş veren iller ve bölgeler: Saskatchewan, Alberta ve Britanya Kolumbiyası
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: Mesleki eğitimin veya çıraklık programının tamamlanması; ticari işletme sertifikası da gerekebilir

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Kanada İş İmkanları Hangi Meslekler İçin Daha Fazla?

Kanada Asgari Ücret ve Çalışma Ücretleri

Kanada Dil Okulları – Kanada’da Dil Okulu Okumak

Kanada Göçmenlik Başvurusu – Kanada’da Yaşam ve İş Fırsatları


Ceren Mezit

Ben Ceren Mezit Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü Mezunuyum. Yurtdışında çalışmak ve iş fikirleri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapıyorum. Blogta çalışmalarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..