Çalışma Hayatıİngiltereİş FikirleriÜlkelerYurtdışında Çalışmak

Alabileceğiniz İngiltere Çalışma İzni Türleri

İngiltere, en iyi turizm ve eğitim destinasyonu olmasının yanı sıra, yabancı işçilerinin büyük bir kısmını cezbetmeyi başarmıştır. Oldukça gelişmiş ve pazar odaklı bir ekonomiye sahip olan İngiltere, çalışanlarına sadece boş işler ve yüksek maaşlar sunmuyor. İşçi haklarına saygı duyulan iyi çalışma koşulları, İngiltere çalışma izni almak isteyenlerin sayısını artırıyor.

Ancak, herkes sadece İngiltere’ye gidip iş bulamaz. İngiltere’de çalışabilmek için tamamlanması gereken birçok prosedür ve yerine getirilmesi gereken şartlar vardır. İngiltere’de çalışabilmenin ana bileşenlerinden biri doğru çalışma vizesi almaktır. Mesleğinize ve niteliklerinize bağlı olarak İngiltere için çeşitli çalışma vizeleri mevcuttur. Bu makalede, kısa ve basit bir şekilde açıklanmış olan ana İngiltere çalışma vizelerinin bir listesini bulabilirsiniz.

İngiltere Çalışma İzni Türleri

İngiltere’de çalışmak için almanız gereken vize türleri aşağıdaki gibi dört ana grupta toplanmıştır:

  • Kısa süreli çalışma vizeleri
  • Uzun süreli çalışma vizeleri
  • Yatırımcı, iş geliştirme ve yetenek vizeleri
  • Diğer çalışma vizeleri

İngiltere İçin Kısa Süreli Çalışma Vizeleri

İngiltere’deki kısa süreli çalışma vizelerinin tümü, İngiltere Nokta Tabanlı Sistemi’nin bir parçası olan Tier 5 vizelerinin bir alt kategorisidir. Birleşik Krallık Geçici İşçi Vizesi olarak da bilinen bu vizelerin ana kategorileri şunlardır:

Tier 5 – İngiltere Yardım Vizesi:

İngiltere’de bir hayır kurumu için ücretsiz gönüllü çalışma yapmak isteyen kişiler bu vizeye başvurabilirler. Lisanslı bir işverenin sponsorluk sertifikası gereklidir.

Tier 5- İngiltere Sanatçı ve Sporcu Vizesi:

İngiltere’de bir sporcu veya sanatçı olarak iş teklif edilen kişiler bu İngiltere çalışma izni için başvurabilir. Ana kriterler, İngiltere’de lisanslı bir işverenden sponsorluk sertifikasına sahip olmayı içerir.

Tier 5- İngiltere Hükümeti Yetkili Borsa Vizesi:

Birleşik Krallık’a iş deneyimi veya eğitim, Yurtdışı Hükümet Dil Programı, araştırma veya onaylanmış bir devlet yetkili değişim programı aracılığıyla burs almak için gelmek istiyorsanız bu vizeye başvurabilirsiniz.

Tier 5 – İngiltere Uluslararası Anlaşma Vizesi:

Bu vize, yabancı bir hükümet için veya Birleşik Krallık’taki diplomatik bir kurumda özel görevli olarak çalışacak sözleşmeli kişiler içindir.

Tier 5 – İngiltere Dini İşçi Vizesi:

Vaaz vermek veya dini bir kurumda çalışmak gibi dini işler yapmak için kısa süreliğine İngiltere’ye taşınmak istiyorsanız, bu vize için başvurabilirsiniz.

Tier 5 – İngiltere Mevsimlik İşçi Vizesi:

İngiltere’ye seyahat etmek ve 6 aya kadar çiftlik işi yapmak istiyorsanız, mevsimlik işçi olarak çalışma vizesine başvurabilirsiniz

Tier 5- İngiltere Gençlik Hareketliliği Programı Vizesi:

18 ila 30 yaşları arasında belirli ülkelerden olan kişiler öğrenci değişim programı, gönüllülük programı gibi durumlar için bu İngiltere çalışma izni fırsatından yararlanabilirler.

Uzun Süreli İngiltere’de Çalışmak İçin Vize

İngiltere’deki uzun süreli çalışma vizelerinin tümü, İngiltere Nokta Tabanlı Sistemi’nin bir parçası olan Tier 2 Vizelerinin bir alt kategorisidir. İngiltere uzun vadeli çalışma vizelerinin ana kategorileri aşağıdaki gibidir:

Tier 2 – Genel İngiltere Çalışma Vizesi:

Bu vize, AÇA ve İsviçre dışından İngiltere’de iş teklifi almış kişiler içindir. Başvuru yapabilmek için başvuru sahibinin lisanslı bir sponsor tarafından istihdam edilmesi gerekmektedir.

Tier 2 – İngiltere Şirket İçi Transfer Vizesi:

Denizaşırı işveren örgütün İngiltere şubesinde İngiltere çalışma imkanı bulmuş kişiler bu Birleşik Krallık çalışma vizesine başvurabilir.

Tier 2 – İngiltere Din Görevlisi Vizesi:

Birleşik Krallık’ta bir inanç topluluğu içinde iş teklif edilen AEA ve İsviçre vatandaşları dışındakiler için verilen vize.

Tier 2 – İngiltere Sporcu Vizesi:

Sporun yönetim organı tarafından uluslararası alanda mesleklerinin en üst seviyesinde olduğu tanınan seçkin sporcu veya kalifiye koçlar bu İngiltere çalışma izni için başvurabilir.

Yatırımcılar ve Yetenekli Kişiler İçin İngiltere Vizeleri

İngiltere, yabancı yatırımcılar, proje geliştiriciler ve yetenekli kişiler için çeşitli vize türleri oluşturmuştur. Bu kategoriler için aşağıda listelenen birkaç Birleşik Krallık vize türü vardır:

İngiltere Mucit Vizesi:

Bu, Birleşik Krallık’ta bir iş kurmak veya işletmek isteyen yabancılar için verilen bir vizedir.

İngiltere Girişimci ​​Vizesi:

Bu, Birleşik Krallık’ta iş kurmak isteyen kişiler için verilen vizedir. Yetkili bir kuruluş tarafından onaylanması şarttır.

Tier 1 – İngiltere Olağanüstü Yetenek Vizesi:

Nitelikli bir alanda çalışan ve tanınmış bir lider veya yükselen lider olarak onay almış kişiler bu vize için başvurabilir.

Tier 1 – İngiltere Yeni Mezun Girişimci Vizesi:

Bu İngiltere çalışma izni için geçerli ve güvenilir bir iş fikrine sahip olduğunu resmi olarak onaylayan mezunlara verilen bir vize türüdür.

Tier 1 – İngiltere Yatırımcı vizesi:

Bu, 2.000.000 £ veya daha fazla yatırım yaparak İngiltere’de çalışmak isteyen yatırımcılar için verilen bir vizedir.

Diğer Birleşik Krallık Çalışma Vizeleri

Diğer Birleşik Krallık çalışma vizeleri aşağıdaki gibidir:

İngiltere Soy Vizesi:

Eğer Birleşik Krallık dışından başvuru yapan bir Milletler Topluluğu vatandaşıysanız, Birleşik Krallık’ta iş bulmanıza izin veren bu vize için başvurabilirsiniz. Büyükanne ve büyükbabanızdan en az birinin İngiltere’de doğduğunu kanıtlamanız gerekir.

Birleşik Krallık Ev Hizmetleri Vizesi:

Özel bir hanede bakım hizmetleri alanında çalışan ve işvereniyle İngiltere’yi ziyaret etmek isteyen kişiler bu İngiltere çalışma izni için başvurabilir.

Bir Yurtdışı İşletmenin Temsilcisi İçin İngiltere Vizesi:

Bir İngiltere şubesi veya denizaşırı bir ana şirket için tamamen sahip olunan bir yan kuruluş kurmayı planlayan bir denizaşırı şirketin tek temsilcisiyseniz bu vizeye başvurabilirsiniz. İngiltere’ye uzun vadeli bir görevle gönderilen denizaşırı medya çalışanları da bu vizeyi almaya uygundur.

Türk İşadamları İngiltere Vizesi:

Bu vize, yeni bir iş kurmak veya halihazırda kurulmuş bir işletmeyi yürütmek için İngiltere’ye taşınmak isteyen Türk vatandaşları içindir.

Türk İşçi İngiltere Vizesi:

Bu vize, bir İngiliz veya İngiltere’de oturma izni olan bir kişinin eşi olarak İngiltere’de en az bir yıl çalışmış olan Türk vatandaşları için verilir.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

İngiltere Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Göçmen Yasası Değişikliğine Gidiyor

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar


Ceren Mezit

Ben Ceren Mezit Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü Mezunuyum. Yurtdışında çalışmak ve iş fikirleri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapıyorum. Blogta çalışmalarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..