AmerikaÇalışma Hayatıİş FikirleriÜlkelerYurtdışında Çalışmak

Amerika Göçmenlik Başvurusu – Amerika’da Yaşam ve İş Fırsatları

Amerika göçmenlik yasası biraz karmaşıktır ve nasıl işlediği konusunda birtakım belirsizlikler vardır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki göç yasası şu ilkeler üzerine inşa edilmiştir: aile birleşimi, ABD ekonomisine değer katabilecek göçmen işçilerin kabul edilmesi, mültecilerin korunması ve çeşitliliğin teşvik edilmesi. Bu makalede aile birleşimi ve nitelikli işçi olarak Amerika göçmenlik konusuna değineceğiz.

Aileye Dayalı Amerika Göçmenlik Kıstasları

Aile birleşimi göç politikasını düzenleyen önemli bir ilkedir. Aile temelli göç kategorisi, ABD vatandaşlarının belirli aile üyelerini ülkeye getirmesine izin verir. Aile temelli göçmenler ya ABD vatandaşlarının yakın akrabaları olarak ya da aile tercih sistemi aracılığıyla kabul edilmektedir. Yakın akrabalar kategorisi altındaki muhtemel göçmenler standart uygunluk kriterlerini sağlamalı ve dilekçe sahipleri belirli yaş ve finansal gereksinimleri karşılamalıdır. Aileye dayalı Amerika göçmenlik hakkından yararlanabilecek kişiler:

  • ABD vatandaşlarının eşleri;
  • ABD vatandaşlarının evlenmemiş küçük çocukları (21 yaş altı);
  • ABD vatandaşlarının ebeveynleri (bir ebeveyn için dilekçe vermek için dilekçe sahibi en az 21 yaşında olmalıdır).

Aile tercih sistemi kapsamında her yıl sınırlı sayıda vize verilmektedir. Ancak muhtemel göçmenlerin standart uygunluk kriterlerini karşılaması ve dilekçelerin belirli yaş ve finansal gereksinimleri karşılaması gerekir. Tercih sistemi şunları içerir:

  • Yetişkin çocuklar (evli ve evli olmayan) ve ABD vatandaşlarının erkek ve kız kardeşleri (dilekçe verecek kişi kardeş için dilekçe vermek için en az 21 yaşında olmalıdır).

Aile Temelli Göç Sistemi Kabul Şartları

Aile temelli göç sistemi aracılığıyla kabul edilmek için, bir ABD vatandaşı veya yasal bir daimi ikametgah sponsoru akrabası için dilekçe vermelidir. Ayrıca ilişkinin meşruiyetini belirlemeli, asgari gelir gereksinimlerini karşılamalıdır. Destekleyici kişi akrabası ABD’ye geldikten veya ABD içindeki yasal bir daimi ikametgah statüsü kazandıktan sonra aile üyelerinden sorumludur. Bireysel akraba ayrıca tıbbi muayene, gerekli aşıların olunması, herhangi bir göç veya ceza öyküsü analizi ve geçim için öncelikle hükümete bağımlı olmayacaklarını göstermeyi içeren belirli uygunluk gereksinimlerini karşılamalıdır.

İstihdama Dayalı Amerika Göçmenlik Başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri, değerli becerilere sahip göçmenlerin ülkeye kalıcı veya geçici olarak gelmeleri için çeşitli yollar sunmaktadır.

Geçici Vize Sınıflandırmaları

Geçici istihdama dayalı Amerika göçmenlik vizesi sınıflandırmaları, işverenlerin belirli dönemler için belirli işlerde yabancı uyruklu kişileri işe almasına izin verir. Geçici işçilerin çoğu, kendileri için dilekçe veren işveren için çalışmalıdır. Ayrıca iş değiştirme becerisi sınırlıdır. Geçici göçmen olmayan işçiler için 20’den fazla vize türü vardır. Bunlar:

  • Şirket içi transferler için L-1 vizeleri;
  • Sporcular ve yetenekli sanatçılar için çeşitli P vizeleri;
  • Din adamları için R-1 vizeleri;
  • Diplomatik çalışanlar için çeşitli A vizeleri;
  • Olağanüstü yeteneklere sahip çalışanlar için O-1 vizeleri;
  • Hem yüksek vasıflı hem de daha az vasıflı işçiler için çeşitli H vizeleri olarak değişir.

Vize sınıflandırmaları, uygunluk gereklilikleri, süreleri, işçilerin bakmakla yükümlü oldukları kişileri getirmelerine izin verip vermedikleri ve diğer faktörler açısından farklılık gösterir. Çoğu durumda, vize süresi sona ererse veya iş sözleşmesi sonlandırılırsa kişilerin Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılmaları gerekir.

Daimi Amerika Göçmenlik Vizesi

Kalıcı istihdam temelli göçmenler için toplam sayısal sınır yılda 140.000’dir. Bu sayı, göçmenlerin yanı sıra uygun eşlerini ve evlenmemiş küçük çocuklarını da kapsamaktadır. Bu da istihdama dayalı gerçek göçmen sayısının her yıl 140.000’den az olduğu anlamına gelmektedir. 140.000 vize, beş tercih kategorisine ayrılmıştır. Bazı kategoriler için, sponsorun ilk yapması gereken şey USCIS (ABD Vatandaşlık ve Göçmen Ofisi )’ a bir dilekçe vermektir.  Yabancı uyruklu kişi kendi dilekçesi verebilir. Son adım, yabancı uyruklu kişinin kendi ülkesinde ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na daimi Amerika göçmenlik vizesi başvurusu yapmasıdır. Ya da ABD’de yasal statüye sahipse statüsünü yasal bir daimi ikametgaha ayarlama başvurusunda da bulunabilir. Konsolosluk işlemleri için, göçmen vizesi başvurusu USCIS göçmen dilekçesini onaylayana kadar yapılamaz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Amerika’da Çalışmak İsteyenler Hangi İşleri Yapabilir?

Dünya’da En Çok Yabancı İşçi Alan Ülkeler

Kanada Göçmenlik Başvurusu – Kanada’da Yaşam Ve İş Fırsatları

 


Ceren Mezit

Ben Ceren Mezit Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü Mezunuyum. Yurtdışında çalışmak ve iş fikirleri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapıyorum. Blogta çalışmalarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..