Amerika

Amerika’da İş İmkanları- Çalışma Şartları

Amerika’da iş imkanları nasıl, iş bulmak kolay mı gibi Amerika’da çalışmak konusunda tüm detaylı bilgileri bu makalemizde sunmaya çalışacağız.

Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne baktığımızda ekonomi bakımından dünyanın en iyi ülkesi konumunda olduğunu söyleyebiliriz. Hem üretim, hem de tüketim bakımından üst düzey olması sebebiyle iş olanakları kısmından da oldukça bolluk olduğunu belirtmekte fayda var. Bu da haliyle Amerika’da iş imkanları hakkında bir kısım merak uyandırıcı konuları aklımıza getirmektedir.

Çalıştığınız ve yetenekli olduğunuz alanda çalışacak Amerikan uyruklu birileri bulunmuyorsa, gerekli ihtiyacı karşılamak amacıyla şirketler yabancı ülkeden insanlar ile bu açığı kapatabilirler. Her sene değişik uyruklu insanlar ülkelerinden gelerek Amerika’da ki oldukça fazla olan iş imkanlarından yararlanmaya çalışmaktadır.

Amerika’da iş imkanları Amerikada çalışmak

Amerika’da İş İmkanları – Çalışma İzni

Öncelikle bilinmelidir ki Amerikada çalışmak ve iş bulmak için çalışma izni gerekir. Amerika içinde yer alan işverenler ise mutlaka bu çalışma izni kontrolünü yapmalıdır. ABD vatandaşı veya Greencard vatandaşı değilseniz çalışma kanıtı niteliğinde  “Employment Authorization Document” (EAD) belgesine yani çalışma iznine sahip olmalısınız.

Green Card sahibi olmanın Amerika’ da çalışmada sağladığı avantajlar nelerdir?

Greencard sahibi olmak demek, Amerika sınırları içinde ömür boyunca oturmak ve çalışma hakkı elde etmek demektir. Greecard ile Sosyal Güvenlik numarası elde edersiniz ve bu hakla beraber;

  • Amerika sınırlarında hem devlette hem de özel sektör içinde çalışma imkanına erişirsiniz.
  • Mesleğiniz ya da başka bir iş dalında çalışabilir, dilerseniz kendi işinizim patronu olabilirsiniz.
  • Bunların haricinde greencard sahibi kişiler, 21 yaşından daha küçükse otomatik olarak aynı haklardan faydalanabilir.

8 Soruda Green Card nedir? Green Card başvurusu nasıl yapılır?

Amerika'da iş imkanları - Green Kart Başvurusu
Amerika’da iş imkanları – Green Kart Başvurusu

Çalışma İzni Yoksa 

Eğer herhangi bir çalışma izniniz bulunmuyorsa ya da greencardınız yoksa size iş verecek firma ile irtibat kurarak adınıza geçici bir H-1 çalışma vizesine müracaat etmesi gerekir.

Amerika’da nasıl iş bulurum?

Amerika’da iş bulmak için en kolay yollardan birisi, internette yer alan ilgili iş arama siteleri ya da gazetelerdeki iş ilanlarına göz atmaktır. Bunların haricinde geçici iş bulma ajanslarına da başvurabilirsiniz.

Makalemizin bu bölümünde Amerika’da iş imkanları ile ilgili edinebileceğiniz kaynaklar üzerinde duracağız ve Amerikada iş bulmak kolay mı zor mu bir inceleyeceğiz.

İnternet yoluyla nasıl iş bulunur?

Amerikaya gitmeden iş bulmak isteyenler mutlaka ama mutlaka önden bir internet araştırması yapar. İnternet üzerinden birçok firma, online olarak iş başvurusu bölümüne gelen iletilere göz atarak kabul eder. Kendinize ait olan kariyer bilgilerinizi bırakmanızın ardından ilgili firmalar sizinle iletişime geçecektir.

Gazete ilanı ile nasıl iş bulunur?

Amerika’da yerleşip, ikametgah edeceğiniz alan belirli ise, şehrinizin gazetesi üzerinden çıkan iş ilanları ile iş aramanızı tavsiye edebiliriz.
Büyük gazetelerde, özellikle hafta sonunda çıkabilecek iş ilanlarını takip etmenizi önerebiliriz. Bunun haricinde gazeteleri internet siteleri üzerinden iş arama kısmından da erişebilirsiniz.

Geçici iş bulma ajansları ile nasıl iş bulunur?

Amerika’ya gittiğinizde yeni bir kariyer için bir adımda bulunduğunuzda ya da mezun olmanızın ardından iş imkanlarına göz attığınızda geçici iş bulma ajansları ile karşılaşabilirsiniz.
Şirketler geçici, belirli zaman aralıklarında personel konusunda ihtiyaç duyduklarına iş bulma ajanslarına başvurur. Ajans ise istenen nitelikleki insanları belirleyerek onları işe davet eder. Bu geçici olarak işyerinde çalışırsanız herhangi bir bünye içerisinde kalıcı olmadığınızı da belirtmekte fayda var.
Bu geçici görevler genel olarak bir gün ya da daha kısa sürebilir. Bazı durumlarda ise geçici bir şekilde işe başlayanlar çalışmış olduğu yerlerde işe alınabilir ve kariyer sahibi olabilirler.

Amerika’da Türkler Ne İş  Yapıyor?

Amerikaya işçi olarak giden Türkler genel olarak daha çok yiyecek ve hizmet sektöründe yer alıyor. Bunun nedeni ise buralarda Türkler için istihdam alanının geniş olması ve başlangıç aşamasında daha düşük maaş düzeyine göze alabilmesidir. Pizzacılık sektörü Türklerin en çok istihdam edildiği alanlardan biridir.

Amerika’da İş İmkanları ve Çalışma Hayatı Hakkında

Amerika’da iş imkanları nasıl, iş hayatının özellikleri nasıl kısaca bir inceleyecek olursak;

Bilindiği gibi Amerika oldukça güçlü bir ekonomi ve sosyal yaşama sahip bir ülke konumundadır. Amerikan piyasasının en büyük özelliği rekabetçiliğin fazla olmasıdır. Sistemin rekabetçi piyasayı desteklemesi nedeni ile gerek üretim piyasasında gerekse hizmet piyasasında yeni yeni bir çok işletmenin açılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle  Amerikaya işçi olarak gitmek gibi bir düşünceniz varsa rekabetçiliğin getirdiği sürekli bir gelişim döngüsü nedeni ile çalışacağınız firma sizden bir çok şey isteyebilir.

Amerika iş hayatında genel olarak gençlik ve dinamiklik aranır. Bu sebepten ötürü her ne kadar genç olsanız da, göstermiş olduğunuz azim ve hırs, sizi kısa bir sürede yükseltebilir.

Her ne kadar özel hayat oldukça rahat bir yaşam stiline sahip olsalar da Amerikalıların iş ahlakı oldukça geniştir.

Amerika’da iş imkanları yüksek olabilir ama baştan söylemeliyiz ki Amerikalılar oldukça fazla çalışır ve normalden çok daha az tatil yaparlar. Hatta eğer gerekli olduğunu düşünürler ise haftasonu tatillerinden bile feragat edebilirler. Sizden de aynı şekilde özveri beklenir.

Amerika’da yaşam koşulları ve hayat pahalılığı nasıldır? Ne kadar para ile geçinilir?

Amerika’da Maaş Koşulları

Amerika’daki maaş koşullarına baktığımızda, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha yüksek olduğunu belirtebiliriz. Özellikle mesai ve diğer yan ödemelerin oldukça fazla miktarda olmasıi bu artışı yaşatır. Ücretler ve bununla ilgili kanun düzenlemeleri, her eyalette farklı olabilir.

Amerika iş kanunlarında herhangi bir sınıf, din, ırk, yaş, cinsiyet  gibi ayrılıkları kesin bir şekilde yasaklar.
İşten çıkarılma gibi bir durumda işveren, işçiye belli bir zaman öncesinden işi sonlandıracağını söylemesinden başka herhangi bir sorumluluk taşımaz. Bu süre kanunen 60 gündür.

Amerika’da yeni gelişme gösteren bir diğer kavram ise evde çalışma stilidir. Bugün Amerikan bir çok kişi evinden dışarı çıkmaya gerek kalmadan, herhangi bir ofise gitmeye gerek kalmadan çalışmakta. İşveren kişiler için de oldukça avantajlı olaran bu seçenek, maliyet konusunda iyi bir tasarruf sağlar.

Rusya’da Çalışmak ve İş Olanakları

Afganistan’da Çalışmak Yaşamak ve İş Olanakları

Katar’da iş imkanları nelerdir? Katar’da çalışma hayatı ve sosyal yaşam


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..