AvustralyaÇalışma Hayatıİş FikirleriÜlkelerYurtdışında Çalışmak

Avustralya İş İlanları İçin Tüyolar

Her yıl binlerce yeni mezun ve öğrenci Avustralya’ya taşınmanın hayalini kurar. Bu yıl bu kişilerden biri neden siz olmayasınız ki? Avustralya gerek doğası, gerekse de yaşam tarzı ile hem kendi vatandaşlarına hem de göçmenlere harika olanaklar sunmaya devam etmektedir. Üstelik nitelikli işçiler için Avustralya iş ilanları da azımsanmayacak kadar fazladır. İş bulma sürecinde şansınızı daha çok artıracak, işinizi kolaylaştıracak tüyoları sizler için bir araya topladık.

Avustralya İş İlanları Pazarını Araştırın

Bazı meslek dalları ve beceriler Avustralya’da yüksek talep görmektedir, diğerleri ise daha az talep edilmektedir. Ne kadar çok araştırma yaparsanız, iş piyasasına hangi açıdan uyduğunuzu anlama olasılığınız artar. Dijital ve e-ticaret gibi beceriler için çok fazla çaba harcadıysanız, Avustralya iş başvurusu sonucunuzun olumlu olması nispeten kolay olabilir diyor. Veya uzak bölgelerde çalışmayı dert etmiyorsanız rekabet etmek zorunda olduğunuz rakip sayısı daha az olabilir.

Vize Problemini Çözün

Avustralya işçi alımı ilanları sırasında çalışma izni bulunması şartını görmeye hazırlıklı olun. İşverenler yerli birini bulamazlarsa ancak o zaman üst düzey adaylara sponsor olacaklardır. Ama bu bir kural değil, istisna. Yetenekli kısa endüstrilerde sadece gerçekten deneyimli adaylar tüm masrafları ödenmiş bir şekilde transfer edilmeyi bekleyebilirler. Çalışma vizesi almak ülkeye ayak basmanın bir yolu olabilir. Aday daha sonra işverenlerini kendilerine sponsor olmaya ikna edebilir ve tam kapsamlı bir çalışma vizesi elde edebilir.

Avustralya Dili Ve Kültürü Hakkında Bilgi Edinin

Anadili İngilizce olan ülkelerden Avustralya’ya çalışmak için göç edenler bile, aksandaki bariz farklılığa ve bazı ifadelerin farklı söylenmesine alışmak zorunda kalırlar. Bu yüzden İngilizce bilginize ne kadar güvenirseniz güvenin Avustralya iş ilanları ile birlikte dili ve kültürü de araştırın. Ki ileriki aşamalarda kabul edilip ülkeye gittiğinizde iletişim kurmakta ve mesleki hayatınızda zorluk yaşamayın.

Özgeçmişinizi Ve Motivasyon Mektubunuzu Özelleştirin

Geçmiş deneyiminizi şirketin sizden edinebileceği faydalara bağlayın. Yerel işverenlerin denizaşırı eski işvereninizi duyduğunu varsaymayın. Özgeçmişinize, işletmeyi ve işlevlerini açıklayan bir paragrafı mutlaka ekleyin. Böylelikle karşı kurum geçmişte çalıştığınız firmaları ve kişileri bilmese dahi yaptığınız işi ve bu işlerdeki sizin rolünüzü daha iyi kavrayacaktır. Elbette bu durum Avustralya işçi alımı sırasında sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

Sonraki adımları önermek de Avustralya iş başvurusu yaparken iyi bir fikir olabilir. İşvereniniz her gün uluslararası adaylarla ilgilenemez. Ancak uluslararası bir iş başvurusu için özgeçmişinizi ve motivasyon mektubunuzu yazarken, bir işverenin iş için en iyi adayı istediğini hiçbir zaman unutmayın. Bu nedenle yaşadığınız yere değil, rol için yeterliliklerinize odaklanmanız hayati önem taşımaktadır.

Teknolojik Farklılıkları Tanıyın

Mülakatların telefon, Skype veya diğer dijital platformlarda yapılması giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak işverenlerin ve işe alım sahiplerinin size uygun teknolojiyi kullanmalarını beklemeyin. Skype ve Google Hangouts gibi tüm önemli iletişim platformlarında Avustralya iş başvurusu öncesinde bir hesabınız olduğundan emin olun.

Geri Adım Atmaya Hazır Olun

Avustralya’daki ilk işinizin kariyerinizin en büyük hamlesi olması pek mümkün değil. Ülkeye ayak basmak ve temel Avustralya deneyimini kazanmak için geri adım atmanız gerekebileceğini kabul edin. İşverenlerin istediği deneyimi ve referans bilgilerini edinmek için ülkede bazı gönüllü çalışmalar yapmanız bile gerekebilir. Bunun için Work and Holiday gibi vize programlarını değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Önce gönüllü ya da part- time bir işte çalışmak emin olun ki Avustralya iş ilanları konusunda şansınızı artıracaktır.

Nasıl Avustralya İş Başvurusu Yapacağınızı Anlayın

İnternette ilanları detaylı bir şekilde inceleyin. Güvenilir siteleri dikkate almaya çalışın. İş başvurusu yapmadan önce mutlaka ilgili sitede bir hesap oluşturun. Bir profil oluşturarak önceden doldurulmuş Avustralya iş başvurusu formları ile işlere daha hızlı başvurabilir, yalnızca saygın işverenlerin bilgilerinizi görüntüleyebileceğini bilebilir ve bir fırsatı asla kaçırmamanız için uyarılar ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Avustralya İş İmkanları Hangi Meslekler İçin Daha Fazla?

Avustralya Göçmenlik Şartları, Avustralya’da Eğitim, Çalışmak Ve Yaşam Koşulları

Almanya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?


Ceren Mezit

Ben Ceren Mezit Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü Mezunuyum. Yurtdışında çalışmak ve iş fikirleri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapıyorum. Blogta çalışmalarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..