Güncelİş Fikirleri

Bijuteri Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Bijuteri Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Hemen her insanın en büyük hayallerinden birisi hiç kuşku yok ki bir gün kendi işinin patronu olmaktır. İnsanların kendi işinin sahibi olması aynı zamanda kişilere gelen büyük bir özgürlüktür ve kişinin tüm sorumlulukları kendi bünyesinde taşıması anlamına gelir. Kamu sektöründe çalışma olanağı bulamayanlar, özel sektörün ağır çalışma koşullarında çalışamayanlar için en ideal olan yöntem kendi iş yerini açmaktır.

Burada da kişilerin karşısına kendi istemleri ve mevcut gerçeklerine göre farklı iş olanakları çıkar ki bunlardan bir tanesi de bijuteri dükkânı açılmasıdır.

Öncelikle kavram olarak bijuteri nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise bijuteri, değerli olmayan muhtelif türden takıların satıldığı yerlerdir. Bir diğer ifade ile kuyumcularda satılmayan, satılmak durumunda kaldığında değeri olmayan her türlü objenin satıldığı yerlere verilen isimdir.

Günümüzde gerçek takıların rakamlarının ne kadar yüksek olduğu göz önüne alınır ise dahası gündelik yaşamda insanlar altın, gümüş gibi takıları kullanmadığından gündelik yaşam için böylesi takılar idealdir ki gençler de yaşlılar da rakamları uygun olduğu için bu tür takıları çok uygun fiyatlara alarak istedikleri gibi kullanabilmektedirler. Bu da böylesi bir yerin açılmasını cazip hale getirmektedir.

Bijuteri dükkanı nasıl açılır? Sorusunun yanıtını bu yazıda sizlere en ince ayrıntılarına kadar vermeye çalışacağız. Zira işyeri açmanın her birinin kendi içinde farklılık arz eden durumları olduğu açık ve nettir.

Bijuteri Dükkânı Açmak İçin Gerekli Olan Evraklar

Bijuteri dükkânı açmak için belediye tarafından istenen gerekli olan evraklar aşağıda belirtildiği gibidir. Bu evraklar teslim edildikten sonra, işyerinin açılması için belgeler tam, eksiksiz ve doğru olması durumunda bijuteri dükkânının açılması için gerekli izinler verilmektedir.

 • Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgâh senedi
 • 2 adet fotoğraf ( yeni çekilmiş)
 • Tapu fotokopisi ve mülk sahibi ile yapılan kira kontratı
 • Yapı kullanma izni evrakı
 • Vergi levhası fotokopisi.
 • İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi. ( Hangi kentte yaşanılıyor ise ona göre)
 • Sigorta veya bağ kur belgesi ,ya da emeklilik cüzdanı fotokopisi ya da emekli olduğunu gösteren SGK’dan alınan yazı
 • İşyerinde su abonesi olduğunu gösteren belge
 • İtfaiyeden alınan işyeri için olan yangın raporu
 • Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimini gösteren belgenin fotokopisi
 • İmza sirküsü veya imza sirküleri ( şahıs veya ortaklı şirket olmasına göre, ortaklı ise her bir ortak için ayrı ayrı)
 • Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )
 • Cumhuriyet Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı ( E-devlet üzerinden de alınabilmektedir)

Böylesi bir işyerinin açılması için özel bir diploma sertifika vb. evrak gerekli değildir. Her yaştan, her kesimden insan bu işyerini dilediği zaman açabilir.

Bijuteri Dükkânı Açma Maliyeti

Gerekli olan evrakları bu şekliyle ifade ettikten sonra olayın maliyet kalemlerini de belirtmek gerekir ise temel maliyetler şu şekildedir:

 • İşyeri açılması için istenen evrakların hazırlanması sırasında ortaya çıkan maliyetler
 • Şirket kurma maliyetleri ( basit usul ya da diğer tarz şirketlere göre maliyetler değişmektedir)
 • Dükkan kirası (kişinin dükkan kendisine ait değil ise)
 • Elektrik, su, var ise doğalgaz abonelik maliyetleri
 • Dükkanın içine kurulacak olan raf vb. sistemler için ödenecek kuruluş maliyetleri
 • Alınacak olan malzemelere ödenecek para
 • Eğer bir markanın bayiliği alınıyor ise burada da insanların karşısına franchising parası çıkmaktadır.
 • Reklam ve tanıtım giderleri ( açılış için olan tabela, el ilanı, broşür vb.)

Yukarıda belirtilen kalemlere göre ortalama olarak böylesi bir dükkanın açma maliyeti bulunulan kente, dükkanın konumuna (merkezde, alışveriş merkezi içinde olması ya da ara sokakta olması durumuna göre değişmekle beraber) değişmekle beraber ortalama olarak her şey dahil 15 bin TL’den başlayarak 50 bin TL rakamına kadar ulaşabilmektedir.

Kişiler bu işyerini açarken de eğer dilerler ise KOSGEB destekli olarak bu işyerini açma olanakları vardır. Zira eğer kadın ya da erkek fark etmeksizin hatta kadınlara rakamsal olarak biraz daha fazla oranlarda verilmek üzere girişimcilik kursuna devam ederek akabinde aldıkları sertifika ile böyle bir işyeri açabilmektedir.

Bijuteri Dükkanı Kar Marjı

Bijuteri dükkanı açmak maliyet olarak bakıldığında diğer işler ile kıyaslandığında çok daha karlı olan bir yatırımdır ve normalde %30 kar ile ürünler satıldığında çok ciddi paralar kazanmak mümkündür.

Kişi yanında eleman bile çalıştırmış olsa bir yıllık bir süre dolmadan kara geçmesi ve kendisini amorti etmesi mümkündür.

Tabi bir de işin içinde doğru reklam stratejilerini uygulama durumu vardır. Çok fazla benzer dükkanın olduğu göz önüne alınır ise özellikle kuruluş aşamasında niş pazarlama gibi alternatif pazarlama tekniklerinin kurulması oldukça önemlidir.

Bunun yanında dönem dönem Instagram üzerinden çekilişler yapmak, farklı başka yerlerde bulunmayan ürünleri getirmek de önemlidir. Seçilecek hedef kitleye uygun ürün getirmek ama farklı müşterileri de getirecek biçimde ürünler olması satış karını etkileyecek faktörler arasındadır.

Dükkan dizaynında dikkat çekici tasarımlar ve renkler kullanılmalıdır. Ürün kalitesinden de ödün verilmemesi gerekir.

Bijuteri dükkanı açmak ile ilgili görüşleriniz ve sormak istediğiniz tüm sorularınız için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bijuteri dükkanı dışında farklı iş alanları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Kuyumcu Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Öğrenci Yurdu Açmak Ve İşletmek

Özsüt Bayilik Şartları

Düşük Sermaye İle Yapılabilecek İşler

Yeni Iş Kurmak İsteyenlere Altın Değerinde Tavsiyeler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..