Güncelİş Fikirleri

Butik Açmak İçin Gerekenler, Maliyeti ve Kar Marjı

Butik Açmak. Butik Nasıl Açılır? Butik Açmak İçin Toptancılar Nasıl Temin Edilir? Gerekenler nelerdir? 

Butik değişen çağda herkesin alışveriş yapmayı tercih ettiği küçük esnaf vazifesini görmektedir. Butik veya bir işletim kurulu açmak için aşağıdaki adımları takip edebilir, kendi iş kariyerinizi yaratabilirsiniz.

Butik Açmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Butik açmak, açılan butikte gerekli özeni göstermek, tanınırlığınızı artırmak çok önemli olgulardır. Ancak butik açmadan önce yapılması gereken adımları da göz ardı etmemek gereklidir.

1-Satış Türü Belirlemek

Butik açmanız için gerekli olan en temel detay, bir iş planlaması yapmanız olacaktır. Satmak istediğiniz ürün türü, kumaş türü veya hangi yaş aralığına hitap edeceksiniz tarzında olan tüm detayları belirlemeniz gerekmektedir. Kaç adet çalışan kriterine sahip olabileceğinizi, mağazanızı açtığınız taktirde iç yerleşimini nasıl düzenleyeceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. En önemli detay ise butiğinizi nerede açacağınıza net bir karar vermelisiniz.

2-Butik Açmak İçin Gerekli Belgeleri Hazırlamak

Butiğinizi resmileştirmek adına Vergi dairesine, Bağkur’a, Ticaret odasına, İş yeri açılış ruhsatı adına Belediyeye, Esnaf Ve Sanatkarlar Odasına gitmeli ve gerekli belgelerin tamamını temin etmelisiniz. Gerekli resmi evrakların onaylanmasının hemen ardından, butiğinizin %50’si hazır konuma ulaşmış olacaktır.

3-Sigorta Satın Almak

Lisanslı olmak ön koşulu ile bir sigortacıdan sigorta satın alım işleminizi gerçekleştirmelisiniz. İş yeri açmak için temel gerekli olan bu sigorta eşliğinde sizler de butiğinizi tamamen yasal bir hale getirebilir, kendi işinizin patronu olma konumuna ulaşabilirsiniz.

4-İş Yerinizi Kiralayın

İş yerinin mevki ve işlek olması sizlerin tamamen lehine olacaktır. Bu durumda iş yeri kiralamalarında temel olarak, insanları nasıl iş yerinize çekebileceğinizi veya iş yerini nasıl cazip hale getirebileceğinizi temel alarak oluşturmalısınız. Kiralama işleminde depozito ödeyeceğinizi dikkate almalı, gelir gider düzeninizi orantılı olarak ayarlamalısınız.

5-Butik Açmak İçin Toptancılardan ürün almak

Butiğinize gerekli olan raf, kasa ve müşterilerinizin dinlenebileceği koltuk veya şık sandalyeler alabilir, iş yerinize farklı bir hava katabilirsiniz. Butik açarken temel olarak size lazım olabilecek eşyalar vitrin mankenleri başta olmak üzere, kıyafetlerin satışa sunulabilmesi adına stantlar, elbette gelir gider düzenlemelerinizi doğru ve hızlı şekilde yapabilmeniz için satış yazılımı satın almalısınız. Satış yazılımı ile birlikte iadeleri de inceleyebilir, her türlü fatura bilgilerini takip edebilirsiniz.

Butik için, belirleyeceğiniz satış ürünlerinin kumaşını satın almalı, anlaştığınız toptancılardan da ürün temini yapabilirsiniz. Ürünlerinizi müşterilerinizin ilgi odağı haline gelebilmesi için şık raflarda sergileyebilir, butiğinize değişik dekorlar satın alarak da farklı bir bakış açısı kazandırarak, ilgi çekici bir pazarlama yöntemi elde edebilirsiniz.

6-Butiğinizin Reklamını Yapmak

Butiğinizi cazip hale getirmek ve herkesin ilgisini çekebilmek adına reklamları kullanabilir, müşteri kitlenizi kat be kat arttırabilirsiniz. El broşürlerine firmanızın adının yazılığı olduğu, insanları etkileyecek renkler eşliğinde tanıtabilir, butikte yer alan ürünlerin resimlerini broşürlere bastırarak insanların ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz.

Gelişen internet çağında dilerseniz de, instagram, facebook gibi sosyal medyalardan ünlü reklam verebilecek sayfalarla anlaşabilir, anında milyonlarca kişinin butiğinizi tanımasına da yardımcı olabilirsiniz. Butiğiniz sosyal medya aracılığı ile kısa sürede milyonlarca insan tarafından görülecek ve adeta bir ilgi odağı haline gelecektir.

7-Kazanç Elde Etmek- Kar Hesaplamak

Butiğinize gerekli yatırımları yaptığınızda total olarak evrak ve iş yeri içerisine aldığınız eşya, ürünlerle birlikte yaklaşık olarak 20-30 bin TL arası bir maliyetiniz olacaktır. Ancak maliyetinizi kazanca dönüştürebilir, kat be kat fazlasını reklamlar ve kaliteli ürünleriniz aracılığı ile kazanabilirsiniz. İyi bir mevki ve reklama sahip bir butik ayda yaklaşık olarak 5-30 bin TL arasında kar elde etmektedir. Sizler de gerekli yatırımları yaptıktan hemen sonra küçük bir dükkanla minimum 5-10 bin TL  kar elde edebilirsiniz.

Butik Açma Maliyeti

Butik Açma maliyeti yukarıda tüm adımları yerine getirdiğinizde dükkanın büyüklüğüne, tanıtımın değeri ile satılmak üzere alınan ürünlerin çokluğuna, çalışan sayısına göre oldukça değişkendir. Bu nedenle tam olarak tutar şudur diyemeyiz. Yukarıda belirttiğimiz gibi 20-30 Bin TL maliyeti olabileceği gibi 100,000 TL maliyeti de olabilir

Butik Açmak İçin Sermaye

Sermaye kişinin birikimi ile ilgili olabileceği gibi, KOSGEP desteği veya bankaların iş yerleri için oluşturduğu uygun kredi seçenekleri ile kendinize bir  butik sermayesi oluşturmanız mümkündür.

Butik Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli

Butik açmak için gerekli sermaye büyüklüğe ve ihtiyaca göre 20,000-100,000 TL arasında değişebilir.

 

Butik açmak ile ilgili görüşleriniz ve sormak istediğiniz tüm sorularınız için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Butik açmak dışında farklı iş alanları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Bayan Kuaförü Açmak

Öğrenci Yurdu Açmak Ve İşletmek

Bebek ve Çocuk Ürünleri Dükkanı Açmak

Çiçekçi Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır – Maliyet Ve Kar Marjı

Güzellik Merkezi Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Bijuteri Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti Ve Kar Marjı

Ev Yemekleri Yaparak Para Kazanmak

Cafe Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Parti Evi Açmak


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..