BankacılıkGüncelHukuk

Çek Kırdırma ve Çek Cirolama Nedir? Nasıl Yapılır?

Ticari amaçla kullanılan çekler, bazen zamanından önce tahsilat gereği, yada başka birisine devretmek amacı ile değişime uğrarlar. Çek cirolama ve çek kırdırma, bu amaçlarla en çok yapılan işlemlerdir.

Çek Cirolama Nedir? Nasıl yapılır?

Çek cirolama çok genel olarak, çekin bir başka kişiye devredilmesi amacı ile yapılır. 

Bazen firmalar, mal ve hizmet aldıkları alacaklı kişilere, kendi çeklerini vermek yerine, başka kişi yada firmalardan aldıkları çeki verirler. Alacaklı kişi bu çeki tahsil edebilmesi için çekin borçlu kişi tarafından cirolanması gerekir. Bu şekilde borçlu kişi, kendisinde bulunan çeke istinaden alacak hakkını başkasına devreder.

Çeki cirolayan kişi yada kurum, çekin arkasına ismini ve soyismini yazar ve imzalar. Eğer bir kurum adına yetkili kişi bu işi yapıyor ise, kurumun kaşesini basar ve imza atar.

Arkası imzalanmış çek artık “hamiline çek” olur. Yani tahsilat yapacak kişi belirsiz olur. Bu durumda çek kimin eline geçerse o kişi parayı tahsil etme imkanına kavuşur.

Çek bir kaç kez ciro edilebilir. Yani eğer çek bir başka kişiye isim belirtilerek ciro edilmişse, o kişi de tekrar başka bir kişiye ciro edebilir.

Çeki ciro eden kişi normal şartlarda borç yükümlülüğünden kurtulur. Çeki ilk düzenleyen kişi, parayı, son kişiye ödemiş olur.

Ancak çekin karşılıksız çıkması durumunda, çeki düzenleyen kişi ile birlikte, tüm ciro eden kişiler de ödeme yükümlülüğü altında kalır ve ödemeden, müteselsilen tüm ciro edenler sorumlu olur.

Çek Kırdırma Nedir?

Çekler her ne kadar vadesi geldiği zaman tahsil edilmesi gereken kıymetli evraklar olsa da, bazen acil nakit ihtiyacı dolayısı ile zamanından önce de tahsil edilmesi gerekebilir.

Böyle bir durumda çeki alan kişi, vadesinden önce bankaya giderek çeki tahsil edebilir. Kanunlara göre çekler, vadesi ne olursa olsun, bankaya ibraz edildiği zaman ödenmesi gerekmektedir. Ancak vadesinden önce tahsil etmek istendiği durumda, tahsil eden kişinin kredi sicili ve ticari itibarı zarar görür.

Böyle bir riski almak istemeyen kişiler, acil para ihtiyacı durumunda çekleri vadesinden önce bankaya götürmek yerine çeşitli aracı kurumlar ve faktoring firmaları aracılığı ile, belirli bir komisyon karşılığında nakde döndürürler. Bu aşamadan sonra artık çekin sahibi aracı kurum olur ve vadesi geldiği zaman çekin tahsilatını bu aracı kurum yapar.

Çekin bu şekilde vadesi gelmeden nakit paraya çevrilmesi işlemine “çek kırdırma” denir.

Çekin kırdırılması tıpkı cirolanması gibidir. Tek fark cirolanmış çek başka bir kişiye değil, aracı kuruma verilir ve karşılığında olması gereken tutarın bir miktar altında nakit elde edilir.

Çekin kırdırılması, çekin tutarına ve kalan vadesine göre %10-40 oranlarında komisyonlarla gerçekleşir.

Çek Süresi içerisinde tahsil edilmezse ne olur?

Çek, tahsil edilmesi gereken zamanda bankaya ibraz edildiğinde eğer çeki düzenleyen kişinin hesabında para yok yada tutarın altında bir miktar var ise bu durumda çek “karşılıksız” çıkmış demektir.

Çekin karşılıksız çıkması durumunda bankalar çek üzerine “karşılıksız” kaşesi vurarak çeki “yazdırmış” olurlar. Yazdırılmış bir çek, düzenleyen kişinin ticari itibarını ciddi anlamda olumsuz etkiler.

Çekin karşılıksız çıkması ile birlikte alacaklı kişi, “yazdırılmış” çeki ve çekin karşılıksız çıktığını belirtir bir yazıyı alarak avukat aracılığı ile yada doğrudan icra dairesine başvurarak alacağını devlet eli ile hukuki yollardan tahsil etme yoluna gidebilir.

Böyle bir durumda yasal takip süreci başlar ve icra takibi ile alacaklı kişi, borcunu tahsil eder. Yasal takip ve icra takibi başlatıldıktan sonra borçlu kişi hala borcunu ödemez ise bu durumda gerekiyorsa haciz işlemleri başlatılır ve borçlu kişinin mal varlığı haczedilerek tahsilat gerçekleştirilir.

Çek Kırdırma ve Çek Cirolama konusu ile ilgili olarak aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Çek Nedir? Nasıl Kullanılır?

Karşılıksız Çek Nedir?

Çek Karşılıksız İse Ne Yapılmalı?

Ayrıca aşağıdaki benzer konulara da göz atabilirsiniz;

Senet nedir? Nasıl Kullanılır? Ödenmezse ne olur?

İcra takibi nasıl başlatılır?

Yasal takip ve idari takip süresi nasıl işler?

Faktoring nedir? Nasıl yapılır?

Detaylı bilgi ve sorularınız için bize yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..