Güncelİş FikirleriYatırımlar

Çiçek Yetiştiriciliği Yapmak, Masrafları, Kar Marjı

Çiçek Yetiştiriciliği Yapmak, Masrafları, Kar Marjı

Canlı çiçek yetiştiriciliği, günümüzde 10 milyar dolarlık pazara sahip olan bir sektördür. Türkiye’de  6-7 bin üreticiden oluşan sektör, canlı çiçek yetiştiriciliğinin ticari amaçla ilk olarak Yalova’da gerçekleştirilmesiyle oluşmuştur. Ticari amaçla yapılan canlı çiçek yetiştiriciliğinin %74.6’sını süs bitkileri oluşturmaktadır.

Türkiye henüz süs bitkisi ihtiyacının yalnızca %60-65’ini kendi kendine karşılayabilmektedir. Bu sebeple, kaliteli ve hızlı form tutan çiçek yetiştiren girişimciler canlı çiçek yetiştiriciliği sektöründe büyük kazanç elde edebilir. Bu sebeple, gelecek vaat eden sektörler arasında yer almaktadır.

Canlı çiçek yetiştiriciliği çiçekleri seven ve bu alanda çalışarak gelir elde etmek isteyen herkes tarafından yapılabilecek bir iştir. Canlı çiçek yetiştiriciliğini yapacak kişilerin cinsiyetleri ve yaşları önemli değildir. Bu sektörde çalışmak isteyenlerin çiçeklerin dilinden anlamaları bu işi yapabilmeleri için yeterlidir.

Canlı Çiçek Yetiştiriciliği Yapmak İsteyenler Nereden Başlamalıdır?

Canlı çiçek yetiştiriciliği yapmak isteyenler öncelikle hangi çiçeğin ne kadar talep gördüğünü araştırmalıdır. Böylece hangi tür çiçek yetiştirmesi gerektiğini saptayabilir. Çiçeklerin yetişme süreleri, bakılmaları gereken ortam özellikleri gibi konularda araştırma yapmak, canlı çiçek yetiştiriciliğine başlamadan önce yapılması gereken işlemlerden bir tanesidir. Böylece yapılacak iş hakkında yeterli bilgi edinebilirler.

Hangi çiçeğin güneş alması hangisinin almaması gerektiğini, hangi çiçeğin ne kadar sulanması gerektiğini, hangi çiçeklerin sıcak hava şartlarında yetiştirildiğini ve hangi çiçeklerin soğuk havayı sevdiğini bilmek, canlı çiçek yetiştiriciliği yaparken bilinmesi gereken özellikler arasında yer alır. Ayrıca tohum fiyatları hakkında araştırma yapmak da sektöre giriş yapmak için iyi bir başlangıç olabilir.

Canlı Çiçek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Canlı çiçek yetiştiriciliği için kullanılan 2 yöntem vardır. Bunlar; tohumdan ve çelikten üretme yöntemleridir. Çelikten üretme yöntemi, bir anaç bitkiden kırılarak fidelerin yerleştirilmesi işlemiyle gerçekleştirilir. Tohumdan üretme yönteminde ise tohumları satın almanız gerekmektedir. Bu sebeple çelikten üretme yöntemi daha karlı bir üretim sağlayacaktır.

Canlı çiçek yetiştiriciliği için kullanmak istediğiniz yönteme karar verdikten sonra, üretimi gerçekleştireceğiniz alana karar vermeniz gerekmektedir. Canlı çiçek yetiştiriciliği genel olarak cam ya da plastik örtülü seralarda gerçekleştirilir.

Süs bitkileri yetiştirmek için ısıtma sistemine sahip seralar kullanılmalıdır. Kesme çiçek yetiştiriciliği iyi özelliklere sahip tarlalarda ve bu tarlaların üzerine kurulmuş olan seralarda gerçekleştirilmektedir.

Canlı çiçek yetiştiriciliği yapılacak olan toprağın drenajı çok iyi olmalıdır. Verilen suyun akıp gitmesi çok önemlidir. Ayrıca torbalama için toprak temini de olay olmalıdır. Dış mekan bitkileri ise teneke ve torbalarda yetiştirilebilmektedir.

10 dönüm sera, üretime başlamak için yeterli büyüklükte bir araziyi ifade etmektedir. 10 dönüm serada 250 bin saksı bitki üretilebilmekle beraber 200-250 bin TL yıllık ciroya ulaşılabilmektedir.

Canlı Çiçek Yetiştiriciliği Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Canlı çiçek yetiştiriciliği çok sabır isteyen bir iştir. Bu durum canlı çiçek yetiştiriciliğinin bir dezavantajıdır denilebilir. Çiçeklerin yetişme sürelerini beklemek sabırsız insanların yapabilecekleri bir şey değildir.

Çiçeklere özenle bakılmalıdır. Çok iş gücü gerektiren bir sektör olması, bir diğer dezavantajdır.

Ancak küçük arazileri en iyi şekilde kullanarak üretim yapılması, az yatırımla bir iş olanağına sahip olunabilmesi ve ailece yapıldığı takdirde bütün aile üyelerini kapsayarak onlara iş fırsatı yaratması, canlı çiçek yetiştiriciliğinin en önemli avantajları arasında yer alır.

Çiçek Yetiştiriciliği Yatırım Maliyetleri Nedir?

Canlı çiçek yetiştiriciliği yapmak isteyen küçük bir yatırımcının karşılaşacağı çok sayıda maliyet kalemi bulunmaktadır. Her bir kalem için ne kadar harcanması gerektiği aşağıda listelenmiştir. Listede bulunan maliyet rakamları Antalya Ziraat Odasının 2009 yılında paylaştığı canlı çiçek yetiştiriciliği rakamlarına dayanmaktadır.

  • İş gücü; bitkilerin ekiminden toplanmasına kadar ihtiyaç duyulan bir kalem olan iş gücünün maliyeti %15.4’lük bir orana sahiptir. Ortalama 3.700 TL’ye malolmaktadır.
  • Dikim-Bakım; yapılacak olan yatırımda maliyetin %18.7’lik kısmını oluşturmaktadır ve ortalama 4.500 TL’ye malolmaktadır.
  • Gübreleme; toplam maliyetin %10.7’lik kısmını oluşturarak ortalama 2.566 TL’ye malolmaktadır.
  • İlaçlama; toplam maliyetin %5.3’ünü oluşturmaktadır. 1.265 TL tutarındadır.
  • Paketleme; toplam maliyetin % 6.7’sini oluşturmakla beraber otalama 1.622 TL tutarındadır.
  • Nakliye; canlı çiçek yetiştiriciliği sektörünce çok büyük bir öneme sahip olan nakliye, toplam maliyetin %17’sini oluşturmaktadır ve ortalama 4.080 TL’ye malolmaktadır.
  • Diğer Maliyetler ( Sermaye faizi, yönetim, yer kirası vb.); toplam maliyetin %18.6’sını oluşturmakla beraber ortalama 4.467 TL tutarındadır.
  • Amortisman; genellikle toplam maliyetin %7.6’lik kısmını oluşturmakta ve 1.830 TL’ye karşılık gelmektedir.
  • Dekar Başına Toplam Maliyet; canlı çiçek yetiştiriciliğinde dekar başına harcanması gereken toplam maliyet ortalama 24.030 TL’dir.

Çiçek Yetiştiriciliği Yatırımında Kar Marjı Nedir?

Canlı çiçek yetiştiriciliği için dönüm başına yapılacak olan 30 ile 50 euro arasında değişen yatırım maliyetinde elde edilecek karın, dönüm başına 5 bin TL olacağı anlaşılmıştır.

Canlı çiçek yetiştiriciliğinde bulunan bütün maaliyet kalemleri göz önüne alındığında, genel olarak yapılacak olan masrafa göre üreticilerin %5-20 arasında kar etmeleri beklenmektedir.

Finansal olarak ihtiyaç duyulması durumunda tarım kredisi kullanılarak canlı çiçek yetiştiriciliğine başlanabilir. Tarım kredileri ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki başlığa göz atabilirsiniz;

Tarım Kredisi Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

Çiçek yetiştiriciliği yapmak dışında farklı iş alanları ile ilgili de bilgi almak için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve görüş bildirmek için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Düşük Sermaye Ile Yapılabilecek Işler

Çiçekçi Dükkanı Açmak – Çiçekçi Dükkanı Nasıl Açılır – Maliyet Ve Kar Marjı

E-Ticaret Nasıl Yapılır? İnternetten Satış Yaparak Para Kazanmanın Sırları

Ev Yemekleri Yaparak Para Kazanmak

El Işi Yaparak Para Kazanmak

Kozmetik Ürünleri Satarak Para Kazanmak. Ne Kadar Kazanılır?

Kaz Çiftliği Kurmak. Nasıl Kurulur? Maliyeti Ve Kar Marjı Nedir?

Küçük Baş Hayvan Çiftliği Kurmak – Maliyeti – Kar Marjı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..