İş Fikirleri

Devlet Desteği İle Dükkân Açmak

Devlet Desteği İle İş Yeri Açmak 

İnternette en çok merak edilen ve hakkında sorular sorulan konulardan birisi de devlet desteği ile dükkan açmak üzerinedir. İşsizliğin giderek arttığı bir dönemde kendi işim olsun diyenlerin sayısının artması ve devlet desteği ile iş yeri açma şartlarına giderek ilgi gösterilmesi olağan bir durumdur. Öncelikle hepsine başarılar dileriz. Küçük işletme sınıfında işe başlayacak olan bu işyerlerinin giderek büyümesi ve ekonomiye katkı sağlaması hepimizin dileğidir.

Şu an için yeni işyeri açmak isteyenlere devlet çeşitli proje paketleriyle destek vermektedir ki bu projeler İŞKUR, TUBİTAK, kısa adı SYDV olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile herkesin mutlaka duyduğu KOSGEB kredileri şeklinde yürütülmektedir. KOSGEB (Küçük ve Orta boy İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Birliği)  içlerinde en kapsamlısıdır ve kurumun yürüttüğü toplamda 14 proje Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi devlet bankalarınca finanse edilmektedir.

KOSGEB Kredileri ve Diğer Kredi Olanakları

KOSGEB işyeri açma şartları ister ilk defa açılacak olsun, isterse var olan işi geliştirmek amaçlı olsun toplamda 500 bin liraya kadar çıkan rakamlarla verilen faizsiz esnaf kredilerini anlatır. Aynı zamanda bu krediler hibe kredi biçiminde de olabilir. Özellikle teknolojik ürün üzerine çalışmak isteyenler için personel ve reklam giderleri bile destek kapsamı içine alınmıştır. Alma şartlarını ayrıntılı olarak internette takip edebilirsiniz. KOSGEB eğitimlerine katılmak ve mezun olmak aranan şartlar içindedir.

 

İlçe kaymakamlıkları bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da yeni işyeri açmayı düşünen gençler için 15 bin liraya kadar devlet desteği sağlayan kurumlar içindedir. Bu krediyi alma şartları da KOSGEB kredisi şartları ile benzer şartlar taşımaktadır. Kuaför salonu, kafe veya pastane açma, güzellik merkezi ya da daha başka küçük ölçekli işletmeler bu miktar ile kurulabilir.

 

TUBİTAK ise teknoloji odaklı projelere destek veriyor. Bu yüzden kredi miktarı 150 bin liraya kadar çıkıyor ve bu destek geri ödemesiz hibe kredi şeklinde veriliyor. Yılda iki kere girişimcilerin proje başvuruları kabul ediliyor ve değerlendirmeye alınıyor.

Kırsal Kesime Ait Krediler

 

Tarım ve Orman Bakanlığı da iş kurma devlet desteği sağlama süreci içinde olan kurumlardandır. 18 ile 41 yaş arasında olan ve kırsal kesimde kendi işini kurmak isteyenler bakanlık tarafından verilen 30 bin liralık hibe kredilerle destekleniyor. Eğer sizin veya eşinizin başka bir işi yoksa kırsal kesime taşınarak tarım ve hayvancılık ile uğraşabilirsiniz. Kredinin böyle özel koşulları var çünkü köye dönüşün özendirilmesi amaçlananlar arasında yer alıyor. Bu miktar hayvancılığa başlamak için yeterli sermaye olarak görülüyor. Meyve bahçesi kurmak, koyun yetiştirmek, organik tarım ile uğraşmak, 50 kovan başlangıçla arıcılık yapmak gibi tüm fikirler bu kredi ile hayata geçirilebilir.

Ama örneğin kasap dükkanı açmak istiyorsanız kendinizi esnaf olarak düşünmeniz daha mantıklı olacaktır. Eğer doğu illerinde kombine et tesisi açma gibi büyük fikirleriniz varsa kısa adı TKDK olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da size mali destek açısından yardımcı olabilir.

Her durumda iş yeri açma kredisi nasıl alınır sorusu ve cevapları karşınıza çıkacaktır. Kolaylıklar dileriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..