Çalışma HayatıDubaiİş FikirleriÜlkelerYurtdışında Çalışmak

Dubai Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Dubai 21. yüzyıla hızla girmişken, bu hızlı büyümeyi sürdürmek için emek talebi katlanarak artıyor. Ekonomiyi harekete geçiren hemen hemen tüm sektörlerde büyüme patlaması ile istihdam imkanı bol miktarda bulunmakta ve bu nedenle her yıl ülkeye giren hem vasıflı hem de vasıfsız işçi sayısı giderek artmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olmayan herhangi bir yabancı göçmen, Dubai’de yaşamak ve çalışmak için Dubai Çalışma İzni almalıdır. Oturma vizesi daha sonra çalışanların Çalışma Bakanlığı tarafından verilen çalışma izni veya çalışma kartı almalarına izin verir.

Yabancıların büyük bir çoğunluğu Dubai’ye gelmeden önce istihdamı zaten sağlar ve çalışma izni için ilgili makamlarla uğraşmak zorunda kalmazlar. İşverenin vize başvuru süreci için sorumluluk alması ve çalışan adına ilgili birimlere başvurması gerekmektedir. İşverenlerin de kanunen vize alımıyla ilgili Dubai çalışma vize ücreti gibi maliyetleri üstlenmeleri gerekmektedir. Dubai’de çalışmak için farklı çalışma izinleri vardır ve bunlar istihdam türüne ve süresine göre değişir. Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti vize alma sürecini basitleştirmeye çalışmıştır, ancak hala uyulması gereken birkaç belge ve yasallık söz konusudur. Aşağıda, başvuru prosedürüne ilişkin adım adım bir kılavuz bulunmaktadır.

Dubai’de Çalışmak İçin Neler Gerekli?

Çalışma izni almak için, çalışanlara öncelikle üç yıllık bir süre için geçerli olan oturma vizesi verilmelidir. Farklı ikamet vizeleri vardır. İkamet vizesi için gerekli belgeler şunları içerir:

 • Tamamen doldurulmuş bir başvuru formu
 • Birkaç adet vesikalık fotoğraf
 • Çalışanın orijinal pasaportu ve bir fotokopisi
 • Geçerli bir şirket kartının kopyası
 • Şirketin geçerli ticari lisansı
 • Başvuru ücreti
 • Geçerli sağlık sertifikası
 • Çalışma Bakanlığı tarafından verilen giriş izni

İkamet vizesi bir çalışma kartıyla aynı olmamakla birlikte, işveren genellikle çalışan adına vize başvurusunda bulunur.

İkamet Vizesi İçin Tıbbi Gereksinimler Nelerdir?

Oturma izninin verilmesi için geçerli bir sağlık sertifikası gereklidir; bu, başvuranların herhangi bir devlet hastanesinde veya tıbbi klinikte sağlık kontrolünden geçmesini gerektirir. Test, başvuru sahibi ülkede bulunduktan sonra yapılmalıdır; ülke dışından yapılan testler kabul edilmez.

Tıbbi kontrol, bir göğüs röntgeni ve HIV / AIDS, cüzzam, hepatit ve tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıkları kontrol etmek için kan testleri içerir. Bu testlerin herhangi birindeki olumlu sonuçlar ikamet vizesinin reddedilmesine ve kişinin derhal sınır dışı edilmesine neden olacaktır. Şu anda Dubai’de bunun için bir itiraz süreci de bulunmamaktadır.

Dubai’ye Çalışmak İçin Nasıl Gidilir?

Dubai’ye çalışmak İçin gitmek adına çalışma izninizi almanın ilk adımı Çalışma Bakanlığı’ndan onay almaktır. İşveren, çalışan adına buna başvuracaktır. Onay, serbest bölgelerden herhangi birine başvuru amaçlıysa, çalışan Birleşik Arap Emirlikleri’ne girmeden önce onay verilmelidir. Bu onay süreci sırasında Çalışma Bakanlığı kararını genellikle ilgili işi yapabilecek işsiz Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşının bulunmadığını kontrol ederek belirler.

Onay alındıktan sonra Bakanlık, başvuru sahiplerinin Birleşik Arap Emirlikleri’ne yasal olarak girmesine izin veren bir Giriş İzni vizesi (pembe vize olarak da bilinir) verir. Bu izin, veriliş tarihinden itibaren 2 ay geçerlidir ve sahibinin Birleşik Arap Emirlikleri’nde 30 gün süreyle kalmasına izin verir, iki kez uzatılabilir.

Çalışan ülkeye girdikten sonra, işveren Dubai çalışma izni için başvuru sürecine başlar. Serbest bölge istihdamı için bir kimlik kartı verilecektir; hem kimlikler hem de çalışma kartları genellikle 2 yıl geçerlidir. Çalışan ülkeye girdiğinde, ikamet vizesi almak için gereken tüm formaliteleri tamamlaması için altmış güne sahiptir. Bu prosedürlerin son ana kadar beklemek yerine mümkün olan en kısa sürede yapılması tavsiye edilir. Daha sonra çalışanın herhangi bir yazım merkezinde ilgili formu yazdıktan sonra ID hizmet merkezine gitmesi gerekir. Orijinal geçerli pasaport ve geçerli giriş izni gereklidir.

İşveren artık oturma vizesi için Göçmenlik makamlarına başvurabilir; çalışanın tıbbi uygunluk testleri için herhangi bir devlet hastanesine gitmesi gerekir. Bazı meslekler ayrıca çalışanların kendi ülkesindeki Birleşik Arap Emirlikleri büyükelçiliği ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı tarafından doğrulanacak ilgili eğitim niteliklerini sağlamasını gerektirir. İşveren tıbbi uygunluk testinin sonuçlarını aldıktan sonra, tüm destekleyici belgelerle Vatandaşlık ve İkamet Dairesi’ne gidebilir ve vize, çalışanın pasaportuna damgalanabilir.

Dubai Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Başvuranın fotoğrafları
 • Oturma İzni
 • Geçerli Pasaport (minimum altı ay geçerlilik gereklidir)
 • Geçerli sağlık sertifikası
 • İş sözleşmesinin üç nüshası – biri işveren, biri işçi ve biri Çalışma Bakanlığı için
 • Eğitim sertifikaları ve diğer mesleki yeterlilik kanıtları
 • Sponsor şirketin geçerli ticaret lisansı

Dubai İşçi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Maksimum 10 gün içerisinde işçi vizesi sonuçlanmaktadır. Genelde başvuru aşamasından sonra başvurunun değerlendirilmesi 1- 3 iş günü içerisinde yapılmaktadır. Kimi zaman süreç uzasa dahi bu süre 7 iş gününü geçmemektedir. Başvuru yapılırken kişilerin vize türlerine ve sürelerine göre Dubai çalışma vize ücreti ödemesi gerekmektedir. 2020 yılı için güncel Dubai işçi vizesi ücretleri şu şekildedir:

 • 30 Gün Geçerli Tek Girişli Dubai Vizesi Ücreti: 119 USD
 • 30 Gün Geçerli Multi Girişli Dubai Vizesi Ücreti: 225 USD
 • 90 Gün Geçerli Tek Girişli Dubai Vizesi Ücreti: 235 USD
 • 90 Gün Geçerli Multi Girişli Dubai Vizesi Ücreti: 520 USD 

Not: Vize gereksinimleri, ilgili web siteleri güncellenmeden değiştirilebilir, böylece başvuru sahipleri her zaman ilgili konsolosluklarına veya elçiliklerine en son gereklilikleri kontrol etmelidir.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Dubai İş İmkanları Hangi Meslekler İçin Daha Fazla?

Dubai’de Çalışmak- Dubai İş İlanları ve İmkanları


Ceren Mezit

Ben Ceren Mezit Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü Mezunuyum. Yurtdışında çalışmak ve iş fikirleri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapıyorum. Blogta çalışmalarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..