İspanya

İspanya Asgari Ücret, Çalışmak ve İş İmkanları

İspanya Asgari Ücret Ne Kadar ? Çalışmak ve İş İmkanları hakkında tüm bilgiler.

Dünya ekonomileri arasında 8. Sırada olan İspanya bu yapısı ile oldukça dikkat çekiyor. Bu denli büyük ekonomiye sahip ülkede işsizlik oranı ise Avrupa’da ki işsizlik oranlarının üzerinde yer alıyor. Son yapılan zamlarla birlikte İspanya Asgari Ücret tutarı 1.050 Euro (Yaklaşık 6.500 TL) olmuştur. Ekonomik gücü oldukça iyi olsa da hem yüksek işsizlik hem de tutarın düşük olması da oldukça dikkat çekicidir. Asgari ücret ile çalışanların genel çalışma da ki oranı ise %7’dir. Bu oranın dışındaki çalışanlar asgari ücretten daha fazla maaş almaktadırlar. Ülke politikasının belirlemiş olduğu düzenli artış enflasyonda ki artışa ya da düşüşe göre belirlenmemektedir. Düzenli şekilde artış söz konusudur. İspanya çalışma izni alabilme açısından birçok prosedürü bünyesinde bulundurmaktadır. Uygulamalar ve denetlemelerin sıkı olduğu ülkede izinler kolay çıkmamaktadır.

Hem konum olarak hem de yaşam kalitesi olarak son derece yüksek seviyeler sunan İspanya çalışma hayatında farklılıklar bulunmaktadır. Sadece işçi olarak çalışmanın dışında İspanyada iş kurmak da mümkün olmaktadır. Bunu gerçekleştirebilmek için de oturma izni, çalışma izni ve vatandaşlık gibi gereklilikler de söz konusu olabilmektedir. İlla vatandaşlık olacak diye bir kaide elbette bulunmamaktadır. Hem iş kurabilmek hem de belirli süreler ile çalışabilmek için İspanya çalışma vizesi almak gerekmektedir. Konsolosluklar tarafından verilen bu vize olmadan çalışma imkanınız yoktur. Vizenin alınabilmesi için de başvuruların düzenli ve sorunsuz şekilde yapılması gerekir. Yapılan değerlendirmeye göre karar verilmektedir. Yurtdışında çalışmak için alınması gereken izinler için başvurularınızı sunmanız önemlidir. Başvuruya dair evrak teminleri de kararın olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasını etkileyecektir.

İspanya’da Yaşamak, Vatandaşlık ve Oturma İzni

İspanya’da Maaşlar ve Çalışma Saatleri

Çalışanların ortalama geliri ortalama olarak 1.500 Euro olurken işin mahiyetine göre tutarlarda değişkenlik söz konusu olabilmektedir. İspanya Asgari Ücret uygulaması 1.050 Euro (Yaklaşık 6.500 TL) olarak belirlenmiş olsa da bu en düşük işe göredir. Siz gittiğinizde illaki asgari ücretin üzerinden maaş alacaksınız diye bir durum söz konusu değildir. Tamamen iş yüküne ve işin türüne göre maaşlar değişmektedir. İspanya’da maaşlar genel itibari ile yüksek olması yabancı uyruklular için cazip gelmektedir. Tutarın ekonomik gereksinimleri karşılaştırıldığında son derece yüksek tutarlar ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de ki asgari ücret ile karşılaştırma yapıldığında İspanya’da 3 kat fazla ücret ödenmektedir. Bu durumda oldukça iyi tutarlar ödendiği söylenebilir. İspanya haftalık çalışma saatleri 40 saat olarak belirlenmiş olup, fazla çalışmalara ek ücret ödenmesi söz konusudur. Yani aylık bazda hesaplandığında 160 saati geçen süreler ekstra geliri beraberinde getirecektir.

İspanya Çalışma Şartları
İspanya Çalışma Şartları

İspanya’da İş İmkanları

İzinler konusunda herhangi bir sıkıntınız yoksa iş arayışı içine girişebilirsiniz. Fakat yüksek işsizlik oranına sahip olunduğu için iş bulmak kolay olmayacaktır. Özel belgeniz ve farklı dallarda tecrübeniz varsa o zaman şansınız daha fazla artacaktır. Kalifiyeli eleman konusunda şansınız yüksek olması İspanya’da iş imkanları size cazip gelebilir. Üstelik asgari ücretin üzerinde tutar ödemesi yapılmaktadır. Bazı alanlarda çalışmaların ağır olması zorlasa da Türkiye’ye kıyasla gelir son derece iyi durumdadır. Kalifiyeli eleman değilseniz ve alanınızda başarılı işleriniz yoksa işiniz oldukça zor olacaktır. Çalışma şartları sizi zorlayabileceği gibi alacağınız ücrette asgari olarak belirlenen tutarı geçmeyecektir. Kısa süreli çalışma imkanları yakalayabileceğiniz sektörlerde bulunmaktadır.

İspanya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Yurtdışında çalışabilmek için ülkelerin ilgili bakanlıklarından izin alınması gerekmektedir. Bu izni İspanya’da veren bakanlık ise Dış işleri Bakanlığıdır. Başvuruları değerlendiren heyet yaklaşık olarak 60 iş gününde sonuçlandırmaktadır. İspanya çalışma vizesi olmadan hiçbir şekilde çalışmanız mümkün olmadığı gibi kaçak çalışmayı da düşünmeyin. Tespit edildiği anda sınır dışı edileceğinizi unutmayınız. Vize işlemlerini sorunsuz şekilde aldıktan sonra İspanya’ya ulaşınca orada görev yapan İspanya yabancılar polisine başvurulmalıdır. Bu başvuru ile birlikte İspanya oturma kartı size verilecektir. Kanun dışı işlem yapılabileceğine dair size vaatlerde bulunan kişilere itibar etmemeniz ileride yaşanabilecek aksaklıkların önüne geçecektir. Size izin verilmeden hiçbir şekilde gizlice girip çalışırım düşüncesine kapılmayın. Gerekli yerlere müracaat ederek uygun görülmesi halinde gerekli işlemleri yapmak daha doğru olacaktır. İspanya çalışma izni ile ilgili konsolosluğa da vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Pasaportunuzun da vize için uygun olması ve istenilen evrakların da temin edilmesi gerekir.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Almanya’da İşçiler Ne Kadar Maaş Alır?

Avusturya’da Çalışmak, Avusturya’da Asgari Ücret, Maaşlar, İş ve Yaşam


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..