GüncelKatarYurtdışında Çalışmak

Katar’da İş İmkanları ve İş İlanları-Maaşlar (Güncel Veriler 2020)

Katar İş İlanları, Katar İş İmkanları, Katarda İş Yapan Türk Firmaları, Katar asgari ücret. 

Yurtdışında çalışmak isteyen kişiler özellikle son yıllarda Türkiye ile çok iyi ilişkiler içinde olan Katar’da çalışmak konusunu bir gözden geçirmeli diyebiliriz.

Katar’da çalışmak için öncelikle Katar hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Katar, yaklaşık 2,5 milyon nüfusu ve Türkiye’den 70 kat küçük yüz ölçümü ile orta doğu coğrafyasının en küçük ülkelerinden birisidir. Hızla büyüyen ekonomisi ve 2022’de dünya kupasına ev sahipliği yapacak oluşu dolayısı ile ülkede çalışmak isteyen yabancılar için büyük fırsatlar barındırıyor.

Katar İş İlanları

Katar’da çalışmak istiyorsanız öncelikle internetten sıkı bir araştırma yapmak zorundasınız. Bununla ilgili iş başvurusunda bulunabileceğiniz Katar’da faaliyet gösteren Türk, farklı bir ülke veya Katar firmalarını tespit etmeli ve ancak  o şekilde başvuruda bulunmalısınız.

Bilindiği üzere son yıllarda Katar ile artan iyi ilişkiler neden ile Türk Firmaları da rahatlıkla yatırım yapma imkanı bulmakta ve istihdam konusunda kendi vatandaşlarından yararlanabilmektedir. Bu nedenle Katardaki Türk şirketleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Katar’da İş İmkanı Sağlayan Şirketler

katar’da iş imkanları

Katar’da çalışmak için varsa bağlantılarınızı kullanmalı ve mutlaka bir bilenin önderliğinde hareket etmelisiniz. Katar İş İlanları hakkında kariyer.net gibi daha güvenilir web sitelerini tercih etmelisiniz.

Katar’da iş imkanları

Özellikle 2022 dünya kupasına hazırlıklar kapsamında dev bir şantiyeye dönen Katar’da iş imkanları oldukça geniştir. Yerel halkın daha çok masa başı işlerde çalışması yada işveren olmasından ötürü başta Asya ülkeleri olmak üzere dünyanın bir çok yerinden gelen insanlar milyarlarca dolarlık inşaat projelerinde, dev petrol ve doğal gaz şirketlerinde ve özellikle hizmet sektöründe çok rahatlıkla iş bulabilmektedirler..

Ülkedeki petrol ve doğal gaz kaynaklarını başlıca Amerikan Exxon Mobile, Fransız Total ve İngiliz BP firmaları işletmektedir. Devletin petrol ile alakalı kurumlarının yönetimi ve ortaklığı da yine bu şirketlerin elindedir.

Katar’da iş imkanları Doğal gaz ve petrole dayalı ekonomisi olan Katar’da büyüyen inşaat sektörü ile birlikte demir çelik sektörü de önem kazanmaktadır.

İnşaat sektöründe çalışanların, yazın ortalama 50 dereceyi bulan hava sıcaklığını bilerek gitmeleri orada daha sonradan sıkıntı yaşamamaları adına önemlidir.

Türkiye dışında çalışmak isteyen kişilerin mutlaka yurtdışında çalışmak başlıklı yazımıza da göz atmalarını öneririz.

Katar’da hangi işlerde çalışılır?

Katar’da çalışmak kolay değildir. Hintli, Filipinli, Nepalli, Sri lankalı yada Bangladeşli işçilerin ve hizmetçilerin çalışma ve sosyal şartları yüreğinizi burkabilir.  İşçilerin alışveriş merkezlerine girmeleri yasaktır. 50 derece sıcakta 45-50 kilo ağırlığındaki Nepalli, Hintli işçilerin aylık 200$’a çalıştırıldığı ülkede resmen modern kölelik söz konusudur.

Bir çok inşaat, Qatar Foundation adlı devlet kuruluşu tarafından ihale edilir. Bu inşaatlarda çalışan işçilerin büyük bir kısmı Nepal ve Hindistan’daki ajanslar aracılığı ile ülkeye gelir. Bu ajansların koyduğu bazı acımasız kurallar mevcuttur. Bazen işçilerin ilk bir yıllık kazançlarını ajansa vermeleri gerekmektedir. Yada bazen bu işçiler bu ajanslara peşin olarak 1000 usd civarında bir para ödeyerek bu ülkeye getirilmektedir. Bir çok Türk İnşaat şirketleri de bu ajanslarla çalışır.

İnşaat sektöründe çalışmak için Türkiye’den vasıfsız eleman pek alınmamaktadır. Bu ihtiyaç bahsetmiş olduğumuz ülkeler aracılığı ile zaten çok daha ucuza mal edilmektedir. Hiç bir vasıfsız Türk işçisi gidip 200 usd karşılığı orada çalışmaz. Türkiye’den ihtiyaç duyulan iş gücü daha çok kalfa yada usta seviyesindeki kalıpçı, demir bağlama ustası, fayansçı, elektrik tesisatçısı, su tesisatçısı, şantiye şefleri, vardiya amirleri, ustabaşı gibi ara kademe çalışanlar ile mimar, mühendis gibi eğitimli uzman personelden oluşmaktadır.

İnşaat sektörü dışında, Türkler petrol şirketlerinde çalışabiliyor yada hizmet sektöründe dönerci, kebapçı kuaförlük gibi işlere uğraşabiliyorlar.

Nepalli, Hindistanlı, Srilankalı işçiler genellikle sağlık, temizlik, çocuk bakimi gibi Arapların işlerini yapmakta yada inşaatlarda vasıfsız işçi olarak çalışmaktadırlar. Bir çok Hintli taksi şoförü yada özel şoföre rastlayabilirsiniz. 

Katar’a İşçi Olarak Nasıl Gidebilirim?

Katar’da iş imkanları ülkenin küçüklüğüne ters orantılı olarak bir hayli yüksek. Katar’a işçi olarak gidebilmek için mutlaka kanuni mercilere başvuru yapmalı, vize ve çalışma izni işlemlerini tamamlamalısınız. Aksi halde çalışmanız mümkün değildir.

Bu konuyla benzer olarak daha öncesinde yayınladığımız Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım? makalesini incelemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca Katar Vizesi Almak İçin Gereken Şartlar hakkında mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Katar Asgari Ücret

Katar’da tam olarak asgari ücret söz konusu değildir. Katar’ın refah seviyesinin yüksekliği nedeni ile daha çok firmaların belirlemiş olduğu maaşlar üzerinden kazanç söz konusudur.

Katar Aşçı İlanları

Çok fazla talep olması nedeni ile kaleme almış olduğmuz Katar Aşçı ilanları hakkındaki makalemizi inceleyerek bigi sahibi olabilirisiniz.

Katar Aşçı İlanları ve Türk Yemek Şirketleri

Katar’da Maaşlar

Ülkede çalışan yabancılar arasında bir çeşit sınıf ayrımı vardır.

Amerikalılar 1. sınıf, Avrupalılar Amerikalılar kadar olmasa da yine 1. sınıf, Türkler, Mısırlılar, Libyalılar… 2. sınıf, diğer az gelişmiş Asya ülkelerinin vatandaşları ise 3. sınıf olarak görülür. Dolayısı ile, ne kadar batı tipli, ne kadar beyaz tenli iseniz size burada yapılacak muamele o kadar iyi olacaktır.

Bir Amerikalının maaşı en az 10-15 bin dolardan başlarken Hindistanlı, Nepalli işçiler 200-300 dolar civarında kazanmaktadırlar.

Türkler genelde Türkiye’de kazandıklarının en az 3 katını, çalıştıkları firma ve yaptıkları işe göre ise 5 katına kadar kazanabilmektedirler.

Katar’da Yaşam

Katar, nüfusunun yaklaşık %75’inin yabancılardan oluştuğu ve bölgedeki en büyük Amerikan üssünün konuşlandığı bir yarımada ülkesidir. Yerel halkın neredeyse tamamı Müslüman olup ülkede Arapça konuşulmaktadır. Dünyada kişi başına düşen milli geliri en yüksek ülkelerden birisidir.

İslam dininin çok güçlü bir şekilde yaşandığı ülkede kurallar yabancılar için çok fazla katı olmasa da zaman zaman zorlayıcı olabilmektedir. Ramazan ayında iftara kadar tüm restoranlar kapalıdır. Yerli kadınların genelde siyah bir tür tunik giydiği ülkede özellikle gençler kot pantolon, etek ve benzeri kıyafetlerle de dolaşabilmektedirler. Aşırıya kaçılmadığı sürece çok da sıkıntı olmamaktadır.

Nisan ayından itibaren ülkede hava sıcaklığı gölgede 40 derecenin altına inmemektedir.

Özellikle sportif alanlarda dünya genelinde söz sahibi olmaya çalışan ülkede Asya Olimpiyatları, Açık Tenis Turnuvaları, Boat Yarışları ve Katar Rallisi gibi çeşitli spor alanlarında adından söz ettirmektedir.

Bir çok Amerikan üniversitesi ve bu üniversitelerde çalışan Amerikalı akademisyenler olup ülkedeki yabancı öğrenci sayısı bir hayli fazladır.

Ülkede suç oranı yok denecek kadar azdır.

Gerek trafik cezaları, gerekse hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçlara verilen cezalar o kadar yüksek ki kimse suç işlemeye cesaret edemiyor. Zaten ülke genelinde insanların alım gücü oldukça yüksek olduğu için buna ihtiyaç da duymuyorlar.

Ülkede gelir adaletsiliği yüksek olmasına rağmen aslında insanların kurallara uymasının en büyük nedeni verilen bu cezaların yüksekliğidir. Çünkü ara kademe uzman yada yönetici pozisyonunda bir kişi 4-5 bin dolar maaş alırken hizmet sektöründe çalışan Bangladehli, Nepalli, Myanmarlı bir işçi 300-400 dolar maaşla geçimini sağlıyor. 

Türkler için ülkeye girişte turistik amaçlı geliniyorsa vize istenmiyor. İngilizce ikinci anadil sayılır. Bu yüzden her yerde İngilizce konuşan birilerini bulabilirsiniz.

Türk ehliyetleri 1 hafta kullanılabiliyor. Daha sonrası için yetkili makamlardan izin belgesi alınması gerekmektedir.

Yerel halkın geneli sıcak kanlıdır ancak biraz sonradan görmeler. Kadınları kara çarşaf giymesine rağmen genelde yüz kısımları açık gezerler. İnanılmaz bakımlı ve çok yüksek topuklu ayakkabılarla gezebiliyorlar. Her tarafta spa salonları ve güzellik merkezleri görebilirsiniz. Erkekler genellikle gün içerisinde çalışırken kadınlar alışveriş merkezlerinden çıkmamaktadırlar.

Ülkede kadınlara tanınan sosyal haklar çok fazla olduğu için kadınlar hayatlarından memnundurlar. Hemen hemen hiç bir Katarlı kadın yabancı bir erkek ile evlenmek istemez. Çünkü böyle bir durumda sahip olduğu tüm sosyal hakları elinden alınır.

Katarlı gençler devletin büyük teşvik ve yatırımlarından dolayı genel olarak iyi eğitim olanakları olmasına rağmen, ülke yönetiminin yüksek batı hayranlığı ve tamamen Amerikanvari hayat felsefesi doğrultusunda ciddi bir bilinçsizlikle yetişmektedirler. Diğer bir deyişle, küreselleşen dünya, savaşlar, açlık ve kötü giden ekonomiler hakkında pek fikir sahibi oldukları söylenemez. Ailelerinden gelen zenginlikle lüks arabalarda gezip nargile kafelerde öldürdükleri zamanla dünya gerçeklerinden oldukça uzak yaşamaktadırlar.

Ülkedeki sosyal hayatın bir parçası olan günlük yaşamda iş dışında neler yapılır, neler yapılamaz diye özetleyecek olursak;

 • Yüksek sıcaklıklardan dolayı yılda en fazla 3 ay sahil kenarında dışarıda gezebilirsiniz,
 • Lüks otellerde yeyip içebilirsiniz,
 • Bol bol partiler ve eğlencelere katılabilirsiniz,
 • Alışveriş merkezlerinde zaman öldürebilirsiniz,
 • Yılda bir kaç kez düzenlenen uluslararası spor etkinliklerine katılabilirsiniz,
 • Sıcak havalarda “bir temiz hava alayım” diyemezsiniz,
 • Bizdeki istiklal caddesi gibi çıkıp caddede gezebileceğiniz bir yer bulamazsınız,
 • Giyim alışverişi yapamazsınız, inanılmaz pahalı
 • Ucuz ev bulamazsınız (orta büyüklükte yaşanabilecek bir evin kirası 2.000 dolardan başlıyor )
 • Toplu taşıma kullanamazsınız, her yere ulaşım yok, taksi bulmak büyük sıkıntı. Kiralık yada size ait bir aracınız olması gerekir

Katar’da Çalışacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Bu ülkeye gidecekseniz Katar’da iş imkanları ile ilgili detaylı bir araştırma yapmalı, gideceğiniz firmayı iyi seçmelisiniz. Size mutlaka ev, araba, sağlık sigortası, uçak bileti gibi imkanların sunulduğundan emin olmalısınız. Ülkede yaşam çok pahalı olup tüm bu masrafları çıktıktan sonra, eğlence hayatınızın olmadığı bir durumda bile en az 1000 dolar aylık giderinizin olacağını unutmayın.

Ülkede çalışmaya karar vermeden, imkan varsa mutlaka önden gidip çalışacağınız iş yerini, yaşayacağımız evi ve ülke şartlarını görmenizi öneririz  Zira gerek hayat pahalılığından gerekse hava koşullarından dolayı umduğunu bulamayıp erken dönen bir çok insan mevcut.

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Eğer Kuveyt’te de çalışabilirim diyorsanız, Kuveyt için ülkedeki ekonomik durum, sosyal hayat şartları ve iş fırsatları için aşağıdaki yazımızı da okumalarını öneririz.

Kuveyt’te ekonomik ve sosyal yaşam ile Türkler için iş fırsatları 

Girişimciler için Kuveyt Ekonomisi

Kuveyt’ten ne alınır, Kuveyt’e ne satılır?

Katar dışındaki ülkelerdeki iş fırsatları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Bulgaristan’da Çalışmak – Bulgaristan’da Iş Kurmak

Kanada Göçmenlik Başvurusu – Kanada’da Yaşam Ve İş Fırsatları

Kazakistan’da Yaşam Nasıldır? Kazakistan’da Iş Imkanları Nelerdir?

Cezayir’de Çalışmak Için 8 Neden

Suudi Arabistan Iş Imkanları Nelerdir?

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

Azerbaycan Iş Imkanları. Çok Kazanmak İsteyenlere…

Bahreyn’de Iş Kurmak. Bahreyn’den Ne Alınır? Bahreyn’e Ne Satılır

 Makalemizde Katar iş imkanları, iş ilanları, maaşlar ve sosyal yaşam hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalıştık. Daha Fazla detaylı bilgi için yorum bölümüne sorularınızı yazarak bilgi sahibi olabilirsiniz. 


196 Yorum

 1. Merhabalar yaşım 31 4 yıllık işletme bölümü mezunuyum.ayni zamanda işletme den yüksek lisansim mevcut. orta seviye ingilizce ve az seviye de arapça dilim mevcut.(sertifikalı dil belgem mevcut hem İngilizce hem arapca)Lojistik departmanında depolama sevk tesellüm gibi birimlerde 10 yıllık devlet tecrübem mevcut.hem katar a hem Arapçaya olan ilgimden dolayı katar da çalışmak ve eşimi ve 4 yaşındaki kızımi da yanımda götürmek istiyorum.lojistik ve hava taşımacılığı konularında teİm ve tecrübem mevcuttur. Bu kapsamlarda katar da iş bulma imkanım calisma imkanım nedir.bu konuda beni aydınlatabilir misiniz.

 2. ben yurt dışında çalışmak için hemen şimdi gelmek istiyorum insaatta çalışırım kalfa olarak

 3. 10yıllık kepçe operatörüyüm kamyon şoförüyüm src2 sbelgelerim var. Katarda çalışmak istiyorum

  1. 10yıllık kepçe operatörüyüm kamyon şoförüyüm src2 src4 belgelerim var Katarda çalışmak istiyorum

 4. 34 yaşındayım
  iyi derecede arapça biliyorum
  mekanik ustalık belgem var (M.E.B. onaylı)
  beni değerlendirmeye almanızı arzu ediyorum

 5. Selam aleyküm FEHİM yeyrek yaş yurtdışı dubai ve katar iş için çok istiyorum yardımcı olurmusun benim mesleğim inşaat demırcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..