GüncelKatarYurtdışında Çalışmak

Katar Vizesi Almak İçin Gereken Şartlar

Katar Vizesi Almak İçin Gereken Şartlar

Katar son zamanlarda turizm sektörünü geliştirmek amacıyla GCC (Körfez İşbirliği Üyeleri) ülkelerinin yanı sıra 30’dan fazla ülke için de vize muafiyeti politikası benimsiyor.

Her ne kadar turizm amaçlı verilen vize muafiyetinin yanı sıra, çalışmak için yada oturum amacı ile Katar’a gitmek isteyen kişilerden çeşitli vizeler istenmektedir.

Katar Vizesi Çeşitleri

Katar iş vizesi:

Başvuruda bulunan iş adamlarına verilir.

İş vizesi almak için, belirli ülkelerin (yukarıda sayılan ülkeler) pasaport sahiplerine direk giriş vizesi verilecektir. Tanınmış şirket veya kuruluşlar Göçmenlik Dairesine başvurmalıdır. Vizeler 2 hafta geçerlidir. Sonra 2 hafta daha uzatılabilir.  Alınacak vize, yabancıların giriş ve ikametleri ile ilgili olarak alınan karar ve yasalara tabidir.

Katar Turistik Vize:

Başvuruda bulunacak kişi Qatar Airways ile ülkeye girmiş olmalıdır. 14 Günlük vize, DOHA Havalimanı Göçmenlik Dairesinden temin edilir.

Vize 3 ayda bir yenilenebilir. Katar’a girerken veya Katar’ın yurt dışındaki elçiliklerinden vize alınabilir. Katar ve Umman için ortak giriş vizesi alınabilir. Bunun dışında üçüncü bir ülkeye girmek için, ülke girişinde yeniden vize alınmalıdır.

Aşağıda sayılan ülke vatandaşları ortak vize başvurusu yapabilir:

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Kanada, Avustralya, Yeni Zellanda, Japonya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, İsviçre, Avusturya, İsveç, Norveç, Danimarka, Portekiz, İrlanda, Yunanistan, Finlandiya, İspanya, Monako, Vatikan, İzlanda, Andorra, San Marino, Lihtenştayn, Brunei, Singapur, Malezya, Hong Kong ve Güney Kore

Vize Başvurusu:

Tüm pasaportlar 9:30 -12:30 saatleri arasında ( Pazartesi- Perşembe günleri arasında) teslim edilmeli veya teslim alınmalıdır.

Tamamlanmış başvuru formu (okunaklı olmalıdır) para iadesi veya şirket çeki ile iade edilmeyen bir uygulama işlem ücreti ile yapılmalıdır. Nakit ödeme ya da kişisel çek kabul edilmez. Çek ‘’Katar Devleti Büyükelçiliği’’nce desteklenmelidir. Her başvuru için ayrı ödeme yapılmalıdır.

Başvuranın sunduğu pasaport, Katar’da kalmak için 6 aydan fazla bir süre için geçerli olmalı ve vize verilecek sayfaları bulunmalıdır.

Başvuru sırasında 2 adet vesikalık fotoğraf, pasaportun aslı, pasaportun ilk birkaç sayfasının 2 adet fotokopisi, iş mektubu (iş vizesi için), davet mektubu (turist vizesi için) istenmektedir. Bunların dışındaki bireysel başvurularda, vize talebinin nedenleri belirtilmelidir.

Aile Vizesi

Katar’da çalışanların ailelerini yurt dışından getirmeleri veya aile bireylerinin ikamet vizelerini yenilemek içindir.

Aile Ziyareti Vizesi

Bir aylık dönemden daha kısa süreli vizedir. Katar’da ikamet edenlerin ailelerine verilir. Bu vize Katar’da ikamet eden aile üyelerinin ziyaretlerini gerçekleştirmesi için düzenlenmiştir. Ziyaretçi kalış süresi 1 aydan daha uzun ise, birinci ayın bitimiyle birlikte ziyaretçinin tıbbi kontrolden geçmesi gereklidir. Kontrolden sonra vize, yakın aile üyeleri ve diğer akrabalar için 2-5 ay süreyle uzatılabilir.

Çoklu Giriş Vizesi

Bir yıldan fazla geçerlidir. Özel bir makam tarafından onaylanmıştır. Bireyler, şirketler ve devlet kurumları içindir.

Ortak Turist Vizesi

Daha önce bahsedilen 33 ülke için Katar sınırına varışta verilir.21 gün geçerli olup 7 gün daha uzatılabilir.

Ortak turist vizesi sahipleri Katar’da ödeme yapmadan çalışamazlar.

Yeni Doğan Vizesi

Bu vizenin süresi 3 aydan kısadır ve yeni doğan bebekler içindir. Ücretsizdir. Bebeğin pasaportu olmalı veya ismi ebeveyninin pasaportuna işlenmiş olmalıdır. Ebeveynlerin, Katar’da geçerli ikamet izni olmalıdır.

Transit Vize

Özel durumlar için uygulanır. Seyahat sırasında Katar’da 6 saatlik veya daha az ile kalış yaparak transit geçen yolcular için vize alınmaz. Fakat bazı özel durumlarda sözgelimi turistlerin Katar’da 2 gün gibi bir süre kalması gerekiyorsa, o zaman düzenlenir.

Ziyaretçiler İçin İade Vizesi

Geri dönüş vizeleri, ziyaretçilere her altı ayda bir veya yılda 2 kez ülkelerine geri dönme izni verildiği takdirde verilir.

İade İzni:

Pasaportların kaybolması durumunda verilir. Pasaportunu kaybeden kişi sponsorundan resmi bir mektup ve şirket tarafından desteklenen şirket kayıt formu kopyası getirmelidir.

Bu sayılanların dışında, GCC ülkeleri vatandaşları için uygulanan GCC Ulusal vizesi ve GCC Sakinleri Ziyareti Vizeleri adı altında verilen türde vizeler de vardır.

Katar vizesi ile ilgili aklınıza takılanları aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Katar’da çalışma koşulları, sosyal hayat ve iş imkanları için aşağıdaki yazıya da göz atmanızı öneririz.

Katar’da Iş Imkanları Nelerdir? Katar’da Çalışma Hayatı Ve Sosyal Hayat

Katar dışındaki ülkeler hakkında da bilgi almak isterseniz aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;

Kırgızistan’da Çalışmak, Yaşam – Iş Kurmak

Kazakistan’da Yaşam Nasıldır? Kazakistan’da Iş Imkanları Nelerdir?

Cezayir’de Çalışmak Için 8 Neden

Suudi Arabistan Iş Imkanları Nelerdir?


3 Yorum

 1. MERHABA KATAR SEYAHATE GİTMEK İSTİYORUZ İ VİZE ALMAMIZA GEREK VAR MI ?
  İKİNCİ Bİ SORUM : GİDİŞ DÖNÜŞ UÇAK BİLETİMİZ OLMASI LAZIM MIŞ VEYA OTEL REZERVASYON BELGESİ BUNLAR YETERLİ Mİ

  MİSAFİR OLARAK GİDERSEK ORDA TÜRK LOKANTACI ARKADAŞIMIZ VAR ONUN ADRES VE TELEFONUNU VERİRİSEK HAVAALNINDAKİ GÖREVLİLER TEYİT AMACIYLA O KİŞİYE ULAŞIRLAR MI
  BİZ 2 BAYANIZ LOKANTACI ARKADAŞ ERKEK Bİ SORUN OLUR MU KATAR DA
  TEŞEKKÜR EDİYORUM ŞİMDİDEN

  1. Merhabalar
   Katar için turistik amaçlı seyahatlerde vize istenmiyor. Biletiniz gidiş dönüş olursa daha iyi olur.
   En kötü ihtimal gideceğiniz gün Türk Hava Yollarından dönüş için ileri tarihli bir rezervasyon yapın. Sonrasında ödeme yapmazsanız zaten otomatik iptal oluyor. Bu rezervasyonu gösterirsiniz.
   Arkadaşınızın adresini verebilirsiniz kim olduğu fark etmez. Kendisini aramazlar. Bir sıkıntı yaşamazsınız. Otel Rezervasyonu yapmanıza gerek yok.

   İyi günler dileriz.

 2. Profesyonel seramik fayans döşeme ustasıyım yurtdışında çalışmak istiyorum ustalık belgem var pasaportum var ustalığıma çok güveniyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..