İş Fikirleri

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Maliyeti ve Kar Marjı

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği maliyeti ve kar marjı

Ek iş arayışında olanlar için ya da kendi işini patronu olmak isteyenler için birçok farklı imkanlar söz konusudur. Bu iş fikirlerinden bir tanesi olan kültür mantarı üretimi size güzel kazanç sunabilecek türdedir. Yalnızca kendi ihtiyacınız olan mantarı üretebileceğiniz gibi ticari amaçlı olarak düşündüğünüz de çok iyi kazançlara ulaşmanız mümkündür. Mantarın birçok yemeğe dahil olması ve lezzeti ile her mevsim gözde olması alıcı açısından çok yüksek rakamlar söz konusu olmaktadır. Kaliteyi yüksek tutarak en iyi sonucu elde etmekte yetiştirme teknikleri ile doğru orantılıdır.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği-Maliyeti-Kar Marjı

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Maliyeti

Mantarı yetiştireceğiniz alan ile ilgili tespitleri yaptıktan sonra maliyet hesaplamasını yapmanız mümkündür. Kültür mantarı yetiştiriciliği maliyeti 100 m2 üzerinden hesaplaması sizin kafanızda ki rakamlarla örtüşecektir. İlk tesis kurulumu için harcayacağınız demirbaşlar ilerleyen dönemlerde karşınıza çıkmayacaktır. 10.000 – 15.000 TL arasında ki rakamlara istediğiniz düzeye yakın üretim alanı oluşturmanız mümkündür. Kültür mantarı yetiştiriciliği maliyeti hesaplarken ihtiyaç duyulan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Isı ölçer aleti
  • Nem ölçer aleti
  • Sineklere ve böceklere karşı etkileyici ilaçlama
  • Havalandırma sistemi
  • Kompost
  • Nemlendirme
  • Kompostları yerleştirmek için raf
  • Aydınlatma

Maliyet hesabına girecek olan bu malzemelerin temini ilk başta gider olacağı için ayrıntıları es geçmemeniz gerekir. Mantarı yetiştirmek için ayarlayacağınız mekanın size ait olmaması durumunda kiralamaya da gidebilirsiniz. Bütçeniz buna müsait değilse çadır kurmanız da mümkündür. İş hacminiz büyüdükçe yenilikler ve yeni alanlar oluşturabilirsiniz. Üretimlerinizi paraya çevirmeye başladıkça işinizi hızlı şekilde büyütmenin adımlarını da atabilirsiniz. Sektörün oldukça yüksek miktarda mantar ihtiyacını karşılama da siz de rol alabilirsiniz.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Son dönemlerde doğadan mantar temin etmenin zorlaşması kültür mantarının değerini artırmıştır. Tüm marketlerde yerini alan kültür mantarı tüketim hacmi açısından da üst seviyelere çıkıyor. Uygun fiyatı ve lezzeti cazibesini arttırdığı için de sıklıkla tüketilir hale gelmiştir. Restoranlarda dahi mantar menülerini görmeniz mümkün olduğu için gün geçtikçe pazarı genişlemektedir. Bu yüzden de kültür mantarı yetiştiriciliği meslek haline dönüşmüştür. Kısa sürede verim alabilecek olmanın artılarını iş kurmak isteyenlere sunmuş olmaktadır. Evinizin bodrumunda dahi kolayca yetiştirebilmeniz sayesinde önce ek gelir sonra da iş yeri haline getirmeniz mümkündür. Mantar üretimi konusunda değişen türlere ve taleplere göre yönelmeniz de söz konusu olabilir.

Karlı bir iş olmasından dolayı çok sayıda firma profesyonel olarak bu işi yapmaktadırlar. Sizler sahip olduğunuz alanda kültür mantarı yetiştiriciliği yapabilir ve ciddi paralar kazanabilirsiniz. Fakat burada dikkat edeceğiniz husus iklim şartlarıdır. Bölgeden bölgeye değişen mantarın sizin bölgenize uygun olup olmadığına bakmanız gerekir.

Kültür Mantarı Nasıl Yetişir?

Cazip gelen kültür mantarının yetiştirmeye dair fikir edinmek isteyen çok sayıda insan bulunmaktadır. Genellikle sorulan soruların başında da kültür mantarı nasıl yetişir sorusu gelmektedir. Öncelikle alanızı belirlemeli ve bu alana göre yetiştirmeye başlamalısınız. Sıcaklık ve nem dengesini çok iyi sağlamalı ve hangi ortama göre sonuç alabileceğinizi iyi hesaplamalısınız. Sıcaklığın ve nemin ayarlanamaması sonucunda mantarda hastalıklar, küfler, şekil bozukluğu ve lekeler oluşması söz konusu olabilir. Bu durumun oluşması yüzünden mantar kalitesi ciddi anlamda düşeceği için tüketime de uygun olmayacaktır.

Yetiştirme alanınızın da hijyenik olmasına çok özen göstermeniz gerekir. Çok hassas olan kültür mantarı yetiştirme ile alakalı ayrıntıları tespit etmeniz ve uygulamaya geçirmeniz önemlidir. Hassasiyetinden dolayı üretim ortamının çok temiz tutulması sonucu doğrudan etkileyecektir. Kültür mantarı dış etkenlere karşı çok dayanıklı olmadığı için elde etmek istediğiniz üretimlerde sorunlara sebep olabilir. Üretimi gerçekleştirdiğiniz yerde çatlak duvar, delikler ve açıkların mutlaka kapatılması gerekir. Aksi halde küflenmeye bağlı bakteri oluşumu söz konusu olacaktır.

Kültür Mantarı Kar Marjı
Kültür Mantarı Kar Marjı

Kültür Mantarı Tohumu

Kültür mantarının yetiştirilebilmesi için en önemli unsur tohum kullanımıdır. Kültür mantarı tohumuözenle seçilmeli ve üretim kalitesi kontrol edilmelidir. Bu alanda çok sayıda firma tohum satışı yapmakta olup, fiyat ve kalitede değişkenlik söz konusudur. Kaliteli tohum sayesinde üretimde yüksek oranlara sahip olmanız mümkün olacaktır. Türlerine göre değişen kültür mantarı tohumu sertifikalı olmasına ve ilgili bakanlık tarafından sertifika verilmiş olmasına özen göstermelisiniz.

Teminlerle ilgili olarak çok sayıda firma olsa da değişen alış veriş sistemi internet üzerinden yapılmasına yönlenmiştir. Çok uygun fiyatlara temin edebileceğiniz alış veriş siteleri güvenliğinizi de temin etmektedir. Tohum seçimlerinizde de size çok fayda sağlayacak yönler bu sitelerde bulunmaktadır. Mantar tohumu satış yerleri arayışında bizzat gidip elden almanız da zirai ürün satan yerlerde mümkündür. Sürekli alış veriş yapılan sitelerde tohumu alan kişilerin değerlendirmelerini de inceleyebilirsiniz. Ürün açıklamaları ile yapılan yorumları karşılaştırarak fikir edinebilirsiniz. Memnuniyet durumuna göre tohumunuzu rahatlık seçebilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği Kursu

Her alanda eğitimin ne denli önemli olduğu bilinmektedir. İşin uzmanı olan kişiden bilgi almak ve uygulama denemeleri yapmak başarıyı arttıran en önemli unsurdur. Çok sayıda mantar yetiştiriciliği kursu olması size de imkan sunacaktır. Burada ki kursu başarılı şekilde tamamladığınızda devlet destekleri dahi alabilirsiniz. İşin en iyisini yapmak istiyorsanız eğitim almanın şart olduğunu bilmeniz gerekir. Bu kurslarda verilen eğitimler ile birlikte üst düzey çalışmalar yapabilirsiniz. Kursların üreticiye ciddi katkıları olacağını unutmamalısınız. Sermayenize güvenip herhangi bir eğitim almadan direk işe atılırsanız beklenmedik gelişmeler karşısında çaresiz kalabilirsiniz. Ufak bir dokunuş sayesinde iyi sonuç almanın artısını da görebilirsiniz.

Evde Mantar Yetiştirme

Sermayenizin az olması ya da sadece kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak için evde mantar yetiştirmeyapabilirsiniz. Çok basit şekilde kuracağınız alanda dilediğiniz gibi sonuca gidebilirsiniz. Ufak bir alanda kültür mantarı üretimi yapabilmeniz mümkün olduğu için kendi üretimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça eğlenceli ve takip etmesi hoş olacağı için de zevkle yaparsınız. Süreklilik haline getirdiğinizde organik mantar üretimi ile sofralarınızı süsleyebilirsiniz. Sağlıklı olması da gönül rahatlığı ile tüketmenize de etki edecektir. İşin uzmanı olduktan sonra da meslek haline getirmekte size kalmış bir şeydir. Evde mantar yetiştirme ile ilgili harcayacağınız tutarda çok az olacaktır.

Evde hazırlamış olduğunuz mantar üretme alanı size harika güzellikler sunmaktadır. Gün geçtikçe büyüdüklerini ve toprak altından çıktıklarını görmekte size ve ailenize huzur verecektir. Özellikle de çocuklarınızın mantarları takip etmesi ve büyümesini izlemesi de büyük bir etki oluşturacaktır. Misafirlerinizin de dikkatini çekecek olan bu durum sizi ziyadesi ile mutlu edecektir.

Mantar Alan Fabrikalar

Taleplerin karşılanabilir seviyede olabilmesi için üretimin hiç durmaması gerekir. Yapay ortamlarda üretim olmasından dolayı yılın her döneminde kültür mantarı üretmek mümkündür. Buda her dönemde tüketilebilir olmayı sağlamaktadır. Sürekli tüketim olması da mantar alan fabrikalarsayısında artışa neden olmuştur. Özellikle büyük şehirlerde alımlar oldukça üst seviyelerde olduğu için pazarlama sektörü de hareketlilik sergilemektedir. Büyük marketlerle doğrudan iletişim kurup satış yapamadığınız da fabrikalar oldukça cazip gelecektir. Bu cazipliğin fazla olmasında ki en önemli etken ise taleplerin sürekli olarak artmasıdır. Marketleri gezip kendinize pazar oluşturmayla uğraşmak zor olacağı için de fabrikalara satış daha avantajlıdır. Anlaşma durumunuza göre üretim yaptıkça ürünlerinizi teslim edip paranızı alabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..