Kariyer

Nasıl Pilot Olunur? Pilotluk Şartları-Maaşları

Nasıl Pilot Olunur?

En çok para kazandıran meslekler arasında pilotluk mesleğinin olduğu açıkça bilinmektedir. Çocukların hayalleri süsleyen ve her zaman gözde mesleklerin başında gelen pilotluk duruşu ile de dikkat çekiyor. Gökyüzünün hakimi olmak ve muhteşem uçuşları gerçekleştirmek oldukça heyecan verici. Peki, böylesine dikkat çekici ve güzel gelir sunulmasından dolayı merak edilen soru nasıl pilot olunur? Sorusudur. Eğitim şartları ve birçok farklı denetim geçilerek pilotluğa hazırlık oldukça meşakkatlidir. Pilot olmak için sizden istenen şartları yerine getirmeniz gerekir. Eğitim hayatınız ve becerilerinizin denetlenmesi ile birlikte başlayan süreç her ne kadar zorlu olsa da sonunda en iyiyi elde etmenin mutluluğu tartışılmaz. Gelir açısından da oldukça iyi tutarların olması da cazipliğini daha da arttırıyor. Pilot maaşları çalışılan kuruma ve göreve göre değişkenlik göstermektedir. Bu durum yapılan seferlere ve görev durumuna göre değişebilmektedir. Eğitim düzeyinize göre yaptığınız tercihlerde ön planda olmanız için iyi eğitim almanız gerekecektir.

Askeri Pilot Nasıl Olunur

Pilotluk konusunda askeri okullardan birinde eğitim almanız gerekmektedir. İlkokul bittikten sonra Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencisi olmanız gerekir. Lise düzeyinde ki bu eğitimi normal lise olarak görmektesiniz. Eğitimin bu okulda ki farklı ise yabancı dil eğitimi çok daha üst seviyededir. Sadece erkek öğrencilerin gidebileceği bir lise olmasından dolayı kız öğrenciler başvuramaz. Sadece bu liseyi bitirerek pilot olunması söz konusu değildir. Bunun nedeni ise Harp hava okulu mezunu olma şartıdır. Bu okula da sadece Askeri hava lisesi mezunu şartı yoktur. Diğer liselerden mezun olanlarda Harp hava okulu müracaatında bulunabilirler. Askeri pilot nasıl olunur ile alakalı bu detayı bilmeniz gerekir. Herhangi bir meslek lisesi mezununun herhangi bir şekilde Harp Hava Okulu öğrencisi olması mümkün değildir.

Askeri Pilot Nasıl Olunur/
Askeri Pilot Nasıl Olunur/

Okula başvurunuzu sunduktan sonra başlayan süreçte mülakatlar ve sağlık kontrolleri oldukça zorludur. Ayrıca puanınızın da yüksek olması önemlidir. 4 yıl boyunca pilotluk eğitimi göreceğiniz bu okulu en fazla 5 yıl içerisinde bitirmeniz gerekmektedir. Pilot olmanın şartları sizin için uygunsa ve eğitimi başarılı şekilde tamamlayabilirseniz askeri pilotluğu hak edersiniz.

Helikopter Pilotu Nasıl Olunur

Sağlık raporları sizin kaderinizi etkileyen en önemli faktördür. Bunun titiz şekilde irdelenmesinin sebebi ise pilot olmak için başvuran kişilerin sağlıklı şekilde uçuşları yapıp yapamayacağını öğrenme ile bağlantılıdır. Şartların her aşamasında zorlayıcı süreci aşmanız sizi başarıya ulaştıracaktır. Tersler, denemeler ve size dair her şeyin incelendiği kontroller hem sizin iyiliğiniz için hem de uçakların sorunsuz uçurulması içindir. Farklı alanlara sahip olan diğer bir konuda helikopter pilotu nasıl olunur konusudur. Farklı özellikleri ve yönleri bünyesinde bulundurmasından dolayı uçak ile helikopter arasında fark bulunmaktadır. Bu farklara göre değişkenlik ve beceri söz konusudur. Farklı amaçlarla bu mesleğe atılsanız da pilot maaşları da çok iyi durumdadır. Buda cazibesine eklenen farklı avantajlardandır. Helikopter pilotu olmak için birinci sınıf pilotluk eğitimi almanız ve başarılı şekilde sonuç alarak başvuruda bulunmanız gerekir. Sürecin her aşamasında sorunsuz şekilde ilerleme kat etmeniz de gerekecektir.

Helikopter Pilotu Nasıl Olunur?
Helikopter Pilotu Nasıl Olunur?

Sivil Pilot Nasıl Olunur

Farklı alanlara sahip olan görevlendirmeler söz konusu olsa da özel şirketlere ait firmalarda da pilotluk yapmanız mümkündür. Pilot nasıl olunur konusunda ki farklılıkları başardıktan sonra türlerine göre değişen yönlere bakabilirsiniz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kontrolünde olmasından dolayı ayrıntılı şekilde özellikleri incelemeniz gerekmektedir. 17 yaşını tamamlamış olmanız öncelikli olurken en az lise mezunu olmanız gerektiğini de unutmayın. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SVGM) tarafından yetki verilen kuruluşlarda eğitim görebilir ve bu eğitim sonunda sivil pilot olabilirsiniz. Sivil pilot nasıl olunur noktasında yetkili bir pilot eğitim kuruluşu ile görüşmeniz gerekir. Bu tür özelliklere sahip bir kuruluşa başvurduğunuzda sizden sağlık konusunda evraklar istemektedirler. SVGM tarafından yetkilendirilmiş olan havacılık tıp merkezi sağlık raporu düzenlemektedir. Buradan alacağınız raporun 1. ya da 2. Sınıf sağlık sertifikası olması gerekir.

Sivil Pilot Nasıl Olunur?
Sivil Pilot Nasıl Olunur?

Teorik eğitimler tamamlandıktan sonra uçuş konusunda uygulamalı eğitimlere geçmeniz gerekecektir. Pilotluk eğitimi süresince başarılı sonuç alabilmeniz için titiz çalışmanız gerekecektir. Almış olduğunuz eğitimler çerçevesinde yapılan testlerde başarılı olursanız göreve hazırsınız demektir. Unutulmaması gereken en önemli ayrıntı ise mezuniyet durumudur. Mezuniyetinizin lisans ise şansınız çok daha fazla olacaktır. Eğitimlerin mezuniyetle alakası olmasa da sonrasında çok daha etkili olacaktır.

Pilot Maaşı Ne Kadar?

Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada havacılık sektörünün yıldan yıla çok büyük önem kazanması, pilot olmak noktasında cazip seçenekler arasında geliyor. İster askeri pilotlar, ister sivil pilotlar oldukça yüksek maaşlardan görev başı yaparak, kıdemlerine göre maaşlarında artış oluyor. Ancak rakamsal bazda bir araştırma yaptığımda genel olarak maaşların 20.000-60.000 TL arasında olduğunu görmekteyiz.

Makalemizde pilot nasıl olunur, çeşitli dallara göre askeri ve sivil pilot olma şartları nelerdir ve pilot maaşları nasıldır detaylı olarak vermeye çalıştık. Farklı meslek dalları hakkında fikir  sahibi olmak için aşağıdaki bağlantılardan makalelere geçiş yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

Radyo Televizyon ve Sinemacılık Okumak, İş Alanları ve Maaşlar

Anestezi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar?

Gıda Mühendisliği Çalışma Alanları ve Maaşları

Makine Mühendisliği Nedir? Makine Mühendisliği İş İlanları

Endüstri Ve Sistem Mühendisliği Nedir? Hangi Alanlarda Çalışır?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..