Güncelİş Fikirleri

Pastane Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Pastane Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Küçüklüğümüzden beri süregelen, çocukluğumuzun ortak hayallerinden birisi de şüphesiz pastane açmaktır. Hayal gücümüze yansıyan bu isteğin altında, çoğumuzun yıllarca pastanede çalışıp müşterilerine en kaliteli, en hızlı ve en güler yüzlü servisi yapan Betüş perinin etkisini de yok saymamak gerekir. Hadi ama itiraf edin, özellikle de kızlar; hepiniz küçükken ona özenirdiniz.

Peki, pastane açmak kolay iş midir? Ne gereklidir? Avantajları ve dezavantajları, karlılığı nedir? Haydi hep birlikte göz atalım.

Pastane Açmak İçin Gerekenler 

Öncelikle yeterli mali gücü olmayana tavsiyem, bu işe girişmesin. Çünkü kıla kıt geçinen bir aile için, imkanları sonuna kadar zorlar. Dükkan kirası, malzeme masrafları, çalışanlar, elektrikli aletler… derken iş, içinden çıkılması zor bir hal alır.

Bir iş yeri açma belgesine ihtiyacınız olması gerektiğini en baştan bildirelim o halde. Ayrıca sağlık ve hijyen belgesine de ihtiyacınız var. Açacağınız yerin gıda üzerine olması, işlerinizi diğer klasik işletmelere göre bir tık daha zorluyor. Örneğin bir milyoncu açsanız bu kadar zorlanmazsınız. Ama bu kadar tatlı vakit geçirip, bu kadar çok da kazanamazsınız.

O halde vakit kaybetmeden gerekli belgeleri listeleyelim ve işin inceliklerini anlatalım.

 1. TC kimlik fotokopisi.
 2. Sıhhi işletme formu.
 3. İmza sirküleri örneği. (Sirküler: Genelge. Bir çeşit rapor.)
 4. 2 adet fotoğraf.
 5. Tapu veya kira sözleşmesi.
 6. Vergi levhası.
 7. Yapı izin belgesi.
 8. Odaya bağlı olduğunuzu gösteren üye fotokopisi.
 9. İtfaiye raporu.
 10. Sicil tasdiknamesi.

Peki, buraya kadar her şey güzel gitti. Tüm bunları tamamladınız. Ama bir de bir dizayn yaratmalısınız değil mi? Elinizin lezzeti kadar, çevreye yansıttığınız o sıcacık ortam da önemli.

Pastane açmak kolay gibi görünebilir. Ne olacak canım? Evde de yapmıyor muyuz bu mamülleri biz? Evet, evde de yapıyorsunuz ama pastanede aynı tadı yakalamanız gerekiyor. Hadi aynı tadı yakaladınız, bir de sunumunuz önemli değil mi? Tamam diyelim bunları da hallettiniz, şuan şunu merak ediyorsunuz: Gerekli ekipmanlar neler?

En önemli ekipmanları sıralayacak olursak;

 • Hamur yoğurmak için leğenler.
 • Kek kalıbı.
 • Kurabiye kalıpları.
 • Figüranlar.
 • Çırpma telleri.
 • Buzdolapları.
 • Soğutucu dolaplar.
 • Fırın.

Bu malzemelerden ilk başta birer ikişer tane işinizi görecektir. Baktınız ki satışlarınız artmış, işleriniz güzel gidiyor; daha sonradan ihtiyacınız ölçüsünde tekrar alabilirsiniz.

Pastane Açmak İçin Gereken Sermaye – Yatırım Maliyeti

Yukarıda sayılan bütün bu ekipmanların ortalama fiyatı 2-3 bin dolar arasında değişecektir. Tabi bu küçük ölçekli dükkanlar için geçerlidir. Sizin istediğiniz, büyük, marka adları altında bir yer açmak ise fazladan 1.000 dolar daha kenarda beklemesi gereklidir. Ve sizlere bir tavsiye, bu işler kredi çekmekle falan olmaz. Hele ki şuan, bu zamanda. Önce paranızı biriktirin. Sonra dükkanınızı açın.

Bir de promosyonlar, reklamlar falan var. Biliyorsunuz, eğer bir markanın altında birleşmediyseniz açtığınız yerin reklamını yapmak zorundasınız. Aksi takdirde kazanamazsınız. Size tavsiyemiz kendinize bir sponsor bulun. Ya da en uygun maliyetli ama en iyi işi yapacak reklam firmasını seçin. Gerçekten iyi gelirler getirebiliyorlar. Ucuz diye kötü bir firmayla çalışırsanız, hem verdiğiniz paraya yazık olur hem de dönüş alamazsınız.

İnternette yapacağınız reklamlar, hem ucuz hem de kalitelidir. İnsanların evden çıkamadığı, kendilerini oyunlara, bilgisayar programlarına adadığı bu devirde; benim işimin internetle alakası yok diye düşünmeyin. Müşterileriniz sizin reklamınızı birkaç kez görüp, iyi yorumlarınızı okuyunca dışarı çıktığında geleceği ilk adres siz olacaksınız.

Pastane işinde kar marjı ortalama %20-30 arasında değişmekle birlikte genel giderleri düşürebildiğiniz ve müşteri sayısını arttırdığınız ölçüde bu oran %50’yi de geçebilmektedir.

Pastane Açacaklara Tevsiyeler

Öncelikle fiyat konusunda sizi daha az zorlaması adına, bazı ürünlerinizi ikinci el alabilirsiniz. Tabii temizliğine ve kalitesine dikkat edin. Mesela buzdolabı, fırın, ocak, bunlar sıfır alınması zorunlu ürünler değil kesinlikle.

Alacağınız elemanlar kesinlikle güler yüzlü insanlar olmalılar. Bir pastanede çalışan garsonların, kasiyerin sevimli bakışları, içten gülüşü insanı tekrar tekrar oraya gelmeye itecek türden.

İlk zamanlar kaliteniz tespit edilene kadar, ürünlerinizin fiyatı düşük olmalı ve sık sık kampanyalar düzenlemelisiniz. Ama bunu yaparken diğer esnaflarla polemiğe girmemeye özen gösterin. Ve ayrıca kar yapayım derken zarar etmeyecek fiyatlar seçin.

Gereğinden fazla üretip israf etmeyin. Hem zarar da edersiniz. Bir kadının pastanenizden aldığı pastayı eve götürdüğünde taze bulması da önemlidir. Günlük ihtiyacınız kadar üretin, baktınız yetişemiyorsunuz; ertesi gün 1 tane daha pasta, 1 tepsi daha börek yaparsınız.

Karşınızda onlarca rakibinizin bulunduğu alanlardan kaçının. Dükkanın yeri de çok önemli. Hem işlek hem de az pastane bulunduran bir ortamda çalışmanız müşteri kalitenizi arttıracaktır. Yakın çevrenize yakın yerlerde çalışırsanız, onlar tanıdık olduğunuz için size gelecek ve kalitenizi beğendikleri takdirde sizi dilden dile uzandıracaklardır.

Pastanecilik Mesleğinin Dezavantajları

Eğer müşteri tutturamazsanız paranız çöpe gider. Boşu boşuna çalışmış didinmiş olursunuz. Esnaflık tehlikeli bir iştir, unutmayın. Bunun dışında bir dezavantaja sahip olduğunuzu sanmıyoruz. Esnaflığı deneyerek kaybedeceğiniz tek şey paradır ki, o da bugünün şartlarında kaybedilecek en önemli şeylerden biridir.

Pastane Açmak İçin Ne Kadar Para Lazım?

Açtığınız bölgeye göre değişiklik olsa da pastane açma maliyeti lokasyona, dükkanın büyüklüğüne ve sunmayı beklediğiniz ürüne göre değişecektir. Ancak ortalama maliyet 30.000 TL’den başlayarak 250.000 TL’ye kadar değişiklik göstermektedir.

Pastane Açmak İçin Gerekli Ekipmanlar

Sabahın erken saatleri, havayı kaplayan taze pişmiş ekmeklerin kokusu… Kendi pastanenizi açmak için çekici bir unsur olabilir.  Başarılı bir fırın işletmek, pişirme tutkusundan daha fazlasını gerektirir. Ayrıca, işinizi doğru yapabilmek için pastane açmak için gerekli belgeler ile birlikte gerekli ekipmanları da edinmeniz gerekir. Peki nedir bu pastane açmak için mutlaka sahip olmanız gereken teçhizatlar?

Mikserler

Mikserler verimli bir fırının temelidir. Büyük bir hamur karıştırıcısı, çırpma teli eklentileri olan bir emülsiyon karıştırıcı ve tezgah üstü karıştırıcılar tipik olarak gerekli kabul edilir.

Fırın

Farklı fırınların yapmayı planladıkları şeye bağlı olarak farklı fırınları olacaktır. Taş fırınlar inanılmaz özelliklere sahiptir. Konveksiyon fırınları kekler ve kurabiyeler için iyidir.

Pişirme Araçları

Her gün yoğun olarak kullanıldığı için kaliteli pişirme araçları edinmek önemlidir. Bütçeden kısmak kolayca eğilip bükülen, kısa zamanda kullanılamaz hale gelen araçlara sahip olmanıza neden olabilir.  Bu yüzden her zaman kaliteli kalıplar edinmelisiniz.

Hamur Yoğurma Makinesi

Bir pastane açmayı mı planlıyorsunuz? Hamuru elle dağıtmak zaman alıcıdır. Bir hamur yoğurma makinesi işleminizi standart hale getirebilir ve zaman tasarrufu sağlayabilir.

Ekmek Dilimleme Makinesi

Taze ekmekler sunmayı planlıyorsanız birçok müşteri, aldıkları ekmeklerin kesilmesini isteyecektir. Ekmek ana üretim malzemeniz olacaksa, kolay paketleme ve satış için dilimleri hızlı bir şekilde kesmenize izin vereceği için ekmek dilimleme makinesi bir zorunluluktur.

Ürünlerinize Uygun Raflar

Yapacağınız tüm bu lezzetli pişmiş ürünlerin soğutulması için alana ihtiyacınız olacaktır.

Kuru Depolama

Kuru malzemeler birçok pişmiş ürünün temelini oluşturur. Sadece un veya şeker gibi malzemeler için değil, aynı zamanda mutfakta bulunan küçük eşyalar için de uygun depolama gereklidir.

Soğutma

Yumurta, süt ve krema birçok fırın ürününde anahtar bileşenlerdir. Doğru soğutma ünitesinde güvenli bir şekilde saklandıklarından emin olmalısınız. Doğru ekipmanlara sahip olmak pastane açma şartları arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Yeni iş kuracaklara önemli tavsiyeler için aşağıdaki yazıya göz atmanızı öneririz;

Yeni iş Kurmak İsteyenlere Altın Değerinde Tavsiyeler

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Açılış Maliyeti – Giderleri – Vergileri

Franchising Mağduriyeti Yaşamayın. Son Pişmanlık Fayda Etmez

Pastane açmak ile ilgili mümkün olduğunca bilgi vermeye çalıştık. Daha fazla bilgi almak yada görüşlerinizi paylaşmak isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Farklı iş alanlarında iş kurmak isteyenler aşağıdaki başlıklara da göz atabilirler,

Kuyumcu Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Çiçekçi Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır – Maliyet Ve Kar Marjı

Tavuk Çiftliği Kurmak – Nasıl Kurulur? Maliyeti, Kar Marjı Nedir?

Küçük Baş Hayvan Çiftliği Kurmak – Maliyeti – Kar Marjı

Güzellik merkezi açmak


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..