Güncelİş Fikirleri

Pikan Cevizi Yetiştirilerek Para Kazanmak. Maliyeti Ve Kar Marjı

Pikan Cevizi Yetiştiriciliği ile Nasıl Para Kazanılır? Maliyeti Ve Kar Marjı

Pikan cevizi gevrek ve tereyağı tadındadır. Biraz acımsı olmakla birlikte çok lezzetli bir üründür. Çiğ ya da işlem görmüş olarak tüketilebilir.

Pikan cevizi sağlık açısından da çok yararlı bir kabuklu yemiştir. Sağlıklı bir diyete entegre edilmelidir. Kan kolesterolünü düzenler. Yüksek miktarlarda vitamin ve mineral içerir. Ayrıca antioksidanlar açısından da çok zengindir.

Pikan Cevizinin Önemi

Endüstriyel alanda da kullanılabilir. Özellikle ilaç ve kozmetik sanayinde kullanım alanı bulmaktadır.

Ticari pikan üretimi, ceviz ağacının ve ceviz bitkisinin üretiminde yer alan sınırlayıcı faktörlerin iyice bilinmesini gerektiren karışık bir uygulamadır. Eğer karlı bir ürün üretmek istiyorsanız Pikan cevizi yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Oldukça kazançlı olan bu türün yatırımının yapılması için ülkemizde devlet desteği de verilmektedir. Devlet tarafından verilen hibeler de değerlendirilerek çok verimli tarımsal bir çalışma yapılabilir.

Pikan cevizi doğru üretim koşullarında ümit verici bir kar potansiyeli sağlayabilir. Yapılan çalışmalarda Pikan cevizi ve soya fasulyesi için verim ve karlılık farkları incelendiğinde, uzun vadede Pikan yetiştiriciliğinin çok daha karlı olduğu belirtiliyor.

Pikan Cevizinin Yetiştiriciliği Maliyet ve Kar Marjı

Pikan cevizi ile normal ceviz arasında yetiştirilme açısından çok fazla fark yoktur. Maliyet açısından ise her iki ceviz türü de eş maliyete sahiptir.

Ancak Pikan cevizi içerisindeki yüksek çinko miktarı, kaliteli yağı, ince kabuğu ve iç ceviz miktarı fazla olduğu için satış fiyatı normal cevize göre %30-40 civarında daha fazladır.

Ayrıca aynı miktardaki kabuklu cevizden Pikan cevizinin iç ceviz miktarı en az %10-15 civarında daha fazladır.

Bu yüzden aynı miktarda normal ceviz üretimine göre pikan cevizindeki kar oranı en az %50 civarlarında daha fazladır.

Pikan Cevizi Yetiştirmek İçin Gerekli Şartlar

Ceviz ağaçları ilk 14 yıl boyunca güneş ışığı, besin maddeleri, nem vb. koşullar için birbirleriyle rekabet ederler ve fazla büyümezler. Bu nedenle ilk yıllarda önemli bir karlılık hedeflenmemelidir. Bu ürün uzun vadeli bir taahhüt gerektirir. Ortalama 8- 16 yıllık bir geri dönüş süresi düşünülmelidir.

Fakat uzun vadede elde edilen verim yüksektir. Ve endüstriyel bir bitki olduğu için de birim satış miktarı pahalıdır.5 Yıllık bir üretim ortalamasının dönüm başına 500 kg. olduğu bulunmuştur

Toprak

Pikan cevizi üretimine girecek çiftçilerin, daha önceden yetiştiricilik yapmış olmalarının daha uygun olduğu söyleniyor

Pikan cevizi yetiştiriciliğine başlanmadan önce üreticilerin bazı temel faktörler üzerinde düşünmeleri gerekiyor.

Öncelikli olarak yeterli derinlikte toprak ve bol sulama gerekiyor.

Cevizlerin üretiminde önemli problemlerden biri ağacın kendine has bir canlılık özelliği olan düzensiz yatak eğilimidir. Bu nedenle oldukça derin topraklarda yetiştirilir.

Pikan cevizi ağacının 3-4 metre köklenme derinliğinde kullanılabilir toprağa ihtiyacı vardır.

Sığ toprakta çalışılacaksa pikan cevizinin daha küçük türleri seçilmelidir.

Su

Su miktarı ve kalitesi de çok önemlidir. Kullanılan suyun tuz miktarının çok yüksek olması istenmez. Genellikle geleneksel standart sulama sistemleri kullanılır. Mikro-jet ya da damlama bantı sistemi uygundur. Ayrıca kullanılacak su sınırlı ise, yine yukarıda belirtildiği gibi küçük çeşit ceviz seçimi daha uygundur.

Önemle hatırlanması gereken nokta pikan cevizi yetiştiriciliğinde çok bol suya ihtiyaç olmasıdır.

Pikan cevizi yetiştiriciliğinde en önemli faktör sulama olduğu için en önemli maliyet gideri de sulamaya ayırılan maliyettir. Eğer üreticinin sulama sistemi mevcutsa sadece mevcut hatları yenileyerek oldukça ekonomik bir yöntemle pikan cevizi yetiştirebilir. Fakat eğer sulama sistemi mevcut değilse oldukça masraflı ve detaylı bir sulama sistemi kurması gereklidir.

Gübreleme

Azot, potasyum, magnezyum, çinko, bor, demir ve nikel içeren gübrelere ihtiyaç duyarlar.

Geliştirilmiş çeşitlerin üretiminde en önemli element çinkodur. Büyüme döneminde 2 haftada bir toprağa çinko takviyesi yapmak gerekiyor. Ağaçlar genellikle temmuz ağustos ayında büyüyorlar.

Ceviz ağaçları çok fazla azota ihtiyaç duymazlar. Topraktan sağlanabilecek kadar azota ihtiyaç duyarlar. Azot genellikle kendiliğinden topağa geçer. Çok sayıda üretici daha rahat ceviz yetiştirmek için baklagiller eker. Baklagiller, ceviz ağaçlarına yetecek miktarda azotu toprağa sağlarlar.

Pikan Cevizi Yetiştiriciliğinde Diğer Önemli Noktalar

Ceviz ağaçlarının budanması ve korunması da çok önemlidir. Dallar optimal aralıklarda budanırsa yeterli güneş ışığını gövdelerine alabilirler. Öneri olarak 45 derecelik açıyla budanmaları tavsiye edilir.

Genellikle kış aylarında ağaçların etrafı çitle çevrilmeli ve ağaçlar korumaya alınmalıdır. Özellikle dolu bu ağaçlarda çok ciddi hasarlanmalara sebep olmaktadır.

Başlangıçta biraz sabretmeyi gerektirse de tropik koşullarda yetişmeye yatkın olan pikan cevizi ağacı ortalama 5-11 yıl sonra oldukça iyi verim verebilmektedir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgeleri bu ağaçların yetişmesi için uygun ortamlardır.

Uygun tozlaşma ve kademeli olgunluğun sağlanması için birkaç çeşit dikim önerilir.

Pikan cevizinin erken hasat edilebilme özelliği, karga ve sincapların hasara neden olmasını önler. Bu zararlıların hayvan başına günde 1 kiloya kadar zarar verebildiği saptanmıştır.

Pikan cevizi üretimi ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Pikkan cevizi dışındaki farklı tarım işleri için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.

Ceviz Yetiştiriciliği Yapmak, Masrafları, Kar Marjı

Tarım Kredisi Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

Susam Yetiştiriciliği Yapmak, Yatırım Masrafları, Kar Marjı

Zeytin Yetiştiriciliği Yapmak, Yatırım Masrafları, Kar Marjı

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak, Yatırım Masrafları, Kar Marjı

Canlı Çiçek Yetiştiriciliği Yapmak, Masrafları, Kar Marjı

Kaz Çiftliği Kurmak. Nasıl Kurulur? Maliyeti Ve Kar Marjı Nedir?

Küçük Baş Hayvan Çiftliği Kurmak – Maliyeti – Kar Marjı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..