BankacılıkGüncelİş FikirleriYatırımlar

Tarım Kredisi Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

Tarım Kredisi Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

Tarım Kredisi Nedir, Tarım Kredisi Nasıl Alınır Ve Şartları Nelerdir?

Günümüz ekonomisinde destek almadan ilerlemek bir hayli zor oluyor. Tanıdıktan borç alıyoruz, evimizi ve arabamızı satıyoruz. Bir miktar sermaye ile işlerimizi yürütebilmek için. Ancak yeri geliyor borçta alamıyoruz, evi ve arabayı da satamıyoruz, kısacası sermaye elde edemiyoruz. Böyle durumlarda kredi çekme isteği doğuyor. Peki, tarımsal bir alanda iş yapan çiftçiyseniz nasıl tarım kredisi alabilirsiniz ve şartları nelerdir öğrenelim.

Tarım Kredisi Nedir?

Tarımsal alanda işler yapan çiftçilere verilen kredi türüdür. Köylerde yaşayan veya çiftçilik ile uğraşanların önemle tercih ettiği açıkça görülmektedir. Normal bir krediye göre daha kolay ödeme seçenekleri ve avantajları ile diğer kredilere göre ayrıdır. Tarım kredilerinin ödeme taksitleri çiftçileri zora sokmayacak şekilde ayarlanmıştır, öncelikle ilk taksiti genelde hasat zamanında başlatırlar. Çiftçilik yapıyorsanız sizin için son derece önemli bir kredidir.

Tarım Kredisi Nereden Alınır?

Çiftçilerin gelişmesi ve hem kendilerine hem de ekonomiye can vermesi adına ülkemizde uzun zamandır verilmektedir. Üretime dayalı işlerde çiftçiler tarım kredisine başvurmaktadır. Bu kredi ile gerekli sermayeyi üstelik kolay ödeme seçenekleri ile elde ediyorlar. Peki, bu tarım kredisi nereden alınır inceleyelim.

 • Tarım Kredi Kooperatiflerinden

Günümüzde çoğu kasabada bile şubesi bulunmaktadır. Tarım kooperatifleri çiftçilere finansal desteği vererek kalkınmalarını sağlamaktadır. Hemen hemen her çiftçinin üyesi olduğu Tarım kredi kooperatif, hasat zamanı veya sonrası başlattığı ödeme yöntemi ile çiftçilere kolaylık sağlamaktadır. Genellikle tarım kooperatiflerini bu nedenle çiftçiler tercih etmektedir. Tarım kredi kooperatifleri çiftçiler için son derece önemli ve bulunmaz bir nimettir.

 • Bankaların Tarım Kredileri

Gün geçtikçe birçok banka tarım kredisi dağıtmaya başlamıştır. Çiftçilerin desteğe ihtiyacı olması ile doğrudan etkili olan tarım kredileri özel bankalar tarafından ve devlet destekli bankalar da verilmeye başlamıştır. Bu durumda oluşan rekabet ortamında en çok faydalanan çiftçiler oluyor. Çünkü bankalar birbirleri ile yarış içerisinde iken oluşan çeşitli kampanya ve ödenekler sayesinde çiftçilerin avantajı gün geçtikçe büyüyor. Çiftçiler tarafından yoğun olarak tercih edilen bankaların büyük çoğunluğu esnek ödeme yapısına sahip olduğu için tercih ediliyor.

Tarım Kredisi Kimlere Verilir?

Adından da belli olduğu gibi tarımsal alanda yapılan faaliyetler için çiftçilerimize verilmektedir. Tarımsal faaliyetin üretime dayalı olması gerekiyor aksi halde üretime dayalı olmayan faaliyetler için tarım kredisi alınamaz.

Tarım Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Üretime dayalı tarım işi ile uğraşan çiftçilere verilen bu kredinin en önemli şartı çiftçilerin, çiftçilik belgelerine sahip olması gerekmektedir. Çiftçilik belgesine sahip olanların tarım kredisine başvuru yapmaları mümkündür. Tarım kredisi için şartların geneli aynı olsa da başvuracağınız banka veya kuruluşa göre değişkenlikler olabilir. Örnek verecek olursak devletin verdiği faizsiz tarım kredisi belli yaş sınır ile çoğunlukta genç çiftçilere veriliyor. Bir kısmı da uzun yıllardır çiftçilik ile uğraşan tecrübe sahibi çiftçilere verilmektedir. Tarım kooperatiflerinden kredi alabilmek için öncelikle üye olmuş olmanız ve düzenli olarak üyelik ücretinizi ödemiş bulunmanız gerekiyor.

Bankalar diğer kuruluşlara nazaran yüksek faizle çalışsa da esnek bir ödeme sistemine ve değişik kampanyalara sahip olduğu için daha çok tercih ediliyor. Bankalardan kredi alabilmek için önemli olan şartlardan bir tanesi de kredi notunuzun kötü olmaması.

Buraya kadar genel olarak tarım kredisi hakkında bilgi edindik. Her kuruluşa göre değiştiği göz önüne almayı unutmayınız ancak size örnek olması açısından Ziraat Bankası ile tarım kredisi almak istediğinizde neler yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası çiftçiler için çeşitli kampanyalar ile tarım kredisi üretmektedir.

Bu kampanyalar ile başvuru yapmak isterseniz şubelere gitmek zorundasınız. İnternetten ve telefondan da başvuru yapabilirsiniz ancak kampanyalara dahil olmak istiyorsanız bizzat şubeye uğramak zorundasınız.

Tarım Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Gerçek kişiler için;

 • Kimlik fotokopisi
 • Çiftçilik belgesi
 • Üretime dayalı tarımsal işletmenizi onaylayan tapu veya kira kontratı
 • İpotek edilen mal beyanı
 • Faaliyet edildiğini göstermek için 3 yıllık gelir tablosu ve bilanço

Tüzel kişiler için;

 • Çiftçilik Belgesi
 • Odaya kayıtlı olduğunu gösteren kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Yetkili kişinin noterden alınmış imza sirküleri
 • Tüzel kişilik için ana sözleşmesinin fotokopisi
 • Faaliyet edildiğini göstermek için 3 yıllık gelir tablosu ve bilanço
 • Üretime dayalı tarımsal işletmenizi onaylayan tapu veya kira kontratı
 • İpotek edilen mal beyanı

Ziraat Bankasının Tarım Kredisi İçin Şartları

Her bankada olduğu gibi öncelikle geri ödeme teminatınıza bakacaklarını unutmayın. Ardından kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Üretime dayalı bir tarımsal iş yapan çiftçi olduğunuzu doğrulayan belgeler. Sertifikalı üreticilere sebze, meyve fidesi üretimi ve tohumculuk yapan çiftçilere sağlanır. Hayvansal işletmeleri için çiftçilerden çiftçilik belgesi ve son 3 yıllık bilançosu ile müracaat etmesi gerekiyor.

Sizlere Ziraat Bankasının kampanyalarından bir tanesini örnek olması açısından ekliyorum.

Hasat Kredileri:

Ürettiğiniz ürünün hasat zamanı veya sonrası için duyulan maddi ihtiyacına karşılık yapılan destek amaçlı kredilerdir. Kısa sürede ihtiyaçları karşılamak adına yapılan bir kampanyadır.

Ne Kadar Kredi Alacağım ve Onay Süreci Nasıl İşler?

Tarım kredisinin net olarak belli bir miktarı bulunmuyor geri ödeme imkanınıza ve eklediği faiz oranına göre dilediğiniz miktarda kredi çekebilirsiniz ancak bankalara verdiğiniz teminatın da bu çekeceğiniz krediye uygun olmalıdır.

Kredi başvurunuzun sonucunu beklemelisiniz. Bankalar size dönüş yapacaktır ancak bu ne zaman olur yoğunluğa göre değişir en geç 60 gün içerisinde geri dönüş sağlarlar ve onaylanmış ise onay sürecinden krediyi alma sürecine geçebilirsiniz. Bu sırada bir sürü evrak ve belge imzalayacaksınız detayları gözden kaçırmayın.

Sizde tarımsal üretim yapıyorsanız ve maddi giderlerinizin karşılanmasında destek arıyorsanız gerekli şartları sağladıktan sonra evraklarınızı alıp size en yakın Ziraat Şubesine başvurabilirsiniz.

Sizlere tarım kredisi nasıl alınır, şartları nelerdir gibi soruların yanıtını verdik ancak unutmayalım ki bu gerekli şart ve evraklar yeni yönetmeliklere göre değişebilir ancak işleyiş ve prosedür aynı devam etmektedir.

Tarım Kredisi Nasıl Alınır konusu ile ilgili daha fazla bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Konu ile ilgili aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir;

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? KOSGEB Hibe Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Notu Nedir? Önemi Nedir?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..