İş Fikirleri

Anonim Şirket Nedir? Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

Anonim Şirket Nedir? Nasıl Kurulur?

Anonim Şirket Nedir?

Anonim şirket, ileride gerçekleşecek büyük ekonomik faaliyetlerin yürütülebilmesi için kurulan, yönetimi çoğunluk esasına göre yapılan sermaye şirketlerinin genel adıdır.

Bu şirket türünde tahvil ve hisse senedi gibi menkul kıymetler avantajlı bir şekilde çıkarılabilmektedir. Anonim şirketlerin esas sermayesi ve bir ticari unvanı bulunmakla birlikte sözü edilen sermaye ortaklar tarafından kurulum aşamasında taahhüt edilen sermaye payları oranında pay edilerek kazanç sınırlandırılmaktadır.

Yasal olarak hükümlülükleri sabit olan anonim şirketler genel kurulun aldığı kararlar doğrultusunda yetkilendirilmektedir. Gerek duyulduğunda tüm ortakları toplayarak kararlar alan genel kurul şirket adına gerekli kararları almakta, yürütülmesini sağlamaktadır. Genel kurul toplantılarında alınan kararlar doğrultusunda da şirketin faaliyetleri belirlenmektedir.

Anonim şirketler bazı kesin farklarla limited şirketlerden ayrılmakta, yine bu farklar sayesinde de şirkete ve ortaklarına avantajlar sağlamaktadır.

Anonim Şirketin Limited’ten Farkı ve Avantajları

Anonim şirketin limited şirketlerden farkları önem sırasına göre aşağıdaki şekilde ifade edilebilmektedir.

  • Öncelikle bazı ekonomik faaliyetlerin yapılabilmesi için ülkemizdeki mevcut kanunlar anonim şirket kurma konusunu şart koşmaktadır. Bunların başında bankacılık ve sigortacılık sektörü gelmekte, bu ekonomik faaliyetler için limited şirket kanunen kurulamamaktadır.
  • Limited şirketlerin faaliyette bulunma süreleri sınırlı olup, anonim şirket gibi süresiz olarak kurulumu mümkün olmamaktadır.
  • Limited şirketlerde ortakların sayısı 50 ile sınırlı olup anonim şirketlerde ortakların sayısında sınırlama yapılmamıştır. Yeni yapılan düzenlemeyle her iki şirket türü de 1 ortakla kurulabilmektedir.
  • Limited şirketlerin aksine anonim türdeki şirketler halka açılabilmekte, menkul kıymet çıkarabilmektedir. Yine limitedin aksine anonim kuruluşlarda ortaklar kamu borçlarından dolayı kişisel olarak sorumlu tutulmamaktadır.
  • Anonim şirket yapısında kararlar ortakların şirketteki paylarına göre çoğunluğun sağlanmasıyla alınabilirken, limited şirketlerde karar alabilmek için tüm ortakların onayı gerekmektedir.

Anonim şirketler ileride büyük hedefleri olan kuruluşlar için büyük faydalar sağlamaktadır. Yukarıda diğer şirket türlerinden farklarından da anlaşılacağı üzere anonim kuruluşlar ekonomik faaliyetlerinde daha özgür olmakta, daha az sınırlandırılmaktadır. Ayrıca halka açılabilir ve menkul kıymet çıkarabilir olmaları ilerideki büyüme ve gelişme hedeflerine ulaşmalarını kolaylaştırmaktadır. Son olarak anonim yapılarda ortakların kişisel olarak şirket borçlarından etkilenmemeleri de büyük avantajlardandır.

Anonim şirketler limited şirketlere göre her ne kadar daha avantajlı olsa da avukat bulundurma zorunluluğu ve kritik kararların alındığı genel kurul toplantılarında bakanlık temsilcilerinin de katılma zorunluluğu en büyük dezavantajlarındandır.

Anonim Şirket Nasıl Kurulur? Şartları ve Detayları

Konuyla ilgili kanunlarda aksi belirtilmediği sürece en az 50.000 TL sermaye ve yeni yasal düzenlemeye göre 1 ortak olması durumunda anonim şirket kurulabilmektedir. Şirket kurma aşamasında faaliyet alanı ve ünvanlarda anonim şirket ibaresinin bulunması zorunlu olup halka açık olmayan ve sermaye sistemine kayıtlı olan şirketlerde başlangıç sermayesi en az 100.000 TL olmalıdır.

Kimler anonim şirket kurabilir sorusunun cevabı ise ekonomik anlamda kanunlarda belirtilen her türlü faaliyet alanında yer alan gerçek ve tüzel kişiler şeklinde belirtilmektedir.

Anonim Şirket Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Şirket kurulurken gerekli olan belgelerle birlikte vergi dairesi ve ticaret odasına başvurmak yeterli olmaktadır. İlgili birimlere gerekli kayıtlar yapıldıktan sonra anonim şirket kullanıma hazır şekilde yasal bir statüye kavuşmaktadır.

Kurulum aşamasında gerekli belgeler başvuru dilekçesi, kuruluş bildirim formu, kimlik numaraları ve vergi kayıtlarını gösteren belgeler, noter tasdikli şirket ana sözleşmesi, şirket ünvanının yer aldığı imza beyannamesi, kurucuların imzalarının yer aldığı kurucu beyannamesi, sermayenin onda dördünün yatırıldığını gösteren banka dekontu, ticaret odasına kayıt belgesi, diğer resmi belgeler şeklinde sıralanmaktadır.

Kurulmuş olan anonim şirketin devri yada hisse devri noterde imzalanan devir sözleşmesi ile kolayca yapılabilmektedir.

Anonim şirket nedir? AnonimŞirket Nasıl Kurulur? Konuları ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Konu ile ilgili aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir;

Limited Şirket Nedir? Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Açılış Maliyeti – Giderleri – Vergileri

Evden Ek Iş Yapmak İsteyenlere Alternatif Ek Iş Fikirleri

Franchising Mağduriyeti Yaşamayın. Son Pişmanlık Fayda Etmez

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..