AzerbaycanYurtdışında Çalışmak

Azerbaycan Asgari Ücret – İş İmkanları

Azerbaycan Asgari Ücret, İş İmkanları ve Çalışma İzni 

Gelişen dünya ekonomisinde yaptıkları atılımlarla oldukça iyi seviyeye gelen Azerbaycan büyümeyi de başarmış ülkelerdendir. Sovyetler Birliği’nin dağılması ile birlikte kendi bünyelerinde aktif şekilde rol oynayarak gelişimini sürdürmüştür. Kültürel olarak Türkiye ile çok fazla ortak yönü bulunan ülkeye yatırım konusunda da Türk firmaları yönelmektedir. Bu yönelmeler sayesinde de ekonomik getirilerde artış gözlemlenmiştir. Ekonomik açıdan genişlemeler söz konusu olsa da Azerbaycan Asgari Ücret konusunda Türkiye ile yakın miktarlara sahiptir. Belirlenen tutarın iş durumuna göre değişkenliği söz konusu olmaktadır. Türkiye ile karşılaştırma yapıldığında asgari ücret benzerliği söz konusu olsa da hayat Azerbaycan’da daha ucuz olduğu için giderler daha azdır. Çok sayıda Türk vatandaşının da çalışmak için gittiği ülkelerden bir tanesidir. Teknik açıdan farklı mesleklere sahip kişilerin getirileri normal tutara göre çok daha fazla olarak yansımaktadır.

Azerbaycan Asgari Ücret Kaç Manat?

Azerbaycan ekonomisini güçlü hale getirebilme adına düzenli çalışmayı esas alan ülke bu alanda da gelişim göstermektedir. Resmi olarak kullanılan para cinsi ise Azerbaycan manatıdır.

1 manat yaklaşık olarak 3,40 TL’ye denk gelmekte olup, Türk Lirasına göre oldukça değerlidir.

1 Manat ayrıca 0,60 Dolara tekamül etmektedir. 1 TL’nin 0,17 dolar olduğu düşünürse de manatın değerli olduğu net şekilde görülecektir.

Azerbaycan’da iş amaçlı gitmeyi düşünenlerin genellikle sordukları soruların başında Azerbaycan Asgari Ücret kaç manat gelmektedir. TL bazlı hesabı ve Azerbaycan’da ki manat değeri açısından belirlenmektedir

Azerbaycan asgari ücret tutarı ise 541,41 manat olarak belirlenmiştir.

Azerbaycan Asgari Ücret Kaç Dolar?

Yukarıdaki belirtilen bilgileri incelediğimizde Azerbaycan Asgari Ücret tutarı dolar bazında ise 318 dolara tekamül etmektedir.

Harcama tutarları, gelir gider ve masraflar değerlendirilmesi yapıldığı zaman birikim yapmanız söz konusudur. Çalışma alanlarına göre belirlenmiş olan Asgari ücret üzerine eklemeler olabilmektedir. Kalifiyeli elemanların kazançları iş durumuna göre 2 kata kadar çıkabilmektedir.

Ekonomik getiriler açısından değerlendirme yapıldığında rakam düşük gibi görünse de yaşamın ucuz olması gelir gideri dengelemektedir. Gelişimin artı yönlerini hayatın içine dahil etme ile doğru orantılı şekilde ilerlemektedir. Bu ilerleyişin süreklilik arz edecek şekilde olması da getirileri artırmaktadır. Birikimle alakalı da giderin düşük olmasına bağlı olarak mümkündür.

Azerbaycan Çalışma İzni

Birkaç farklı yöntem ile çalışma iznine başvuru yapabilirsiniz. Azerbaycan çalışma izni doğrudan başvurular yapılması durumunda izinler kolay şekilde çıkabilmektedir. İzlemeniz gereken yolları doğru şekilde entegre etmeniz ve başvuruyu doğru şekilde sunmanız gerekir. Başvurular konusunda titiz olmaya özen göstermeli ve eksik evrak ya da hatalı bilgi sunmamanız önceliğiniz olmalıdır.

Hayatınızın bundan sonra ki bölümünde Azerbaycan’da yaşamak ve orada kalıcı olmak için vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Vatandaşlık başvurusunda bulunduğunuz zaman ayrıca Azerbaycan çalışma izni için başvuru yapmanıza gerek yoktur. Fakat geçici süreli çalışmalar söz konusu olduğunda çalışma iznine başvurmanız gerekmektedir. Bunun dışında eğitim amaçlı gittiğinizde de başvuru da bulunacağınız yapı farklı olacaktır.

Hangi amaca yönelik adım atacaksınız o alanda karar kılmanız gerekecektir. 3 – 6 ya da 9 ay gibi süreler için değişen halleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmayın.

Başvurular ile alakalı olarak olumlu ya da olumsuz sonuç alma süresi yaklaşık olarak 1 ay kadar sürebilmektedir. Başvurunuzun kabul görmesi durumunda aldığınız iznin süresi 1 yıl geçerli olup, devam ettirmek istediğinizde uzatma başvurusu ya da yeni başvuru yapmanız gerekecektir.

Yenileme başvurusu yapmaya karar verirseniz size verilen süreden itibaren 1 yıl dolmadan 1 ay önce başvurmak doğru olacaktır. Bu süre dışında yenilemeye dair başvuruda bulunur ve süre dolarsa sıkıntıya düşebilirsiniz. Azerbaycan çalışma izni ile ilgili yenilemeyi toplamda 4 kez yapabilirsiniz. 4 kez dolduktan sonra yenileme için başvuru yapmanız söz konusu değildir. Bu süre dolduktan sonra devam etme kararı aldıysanız sıfırdan çalışma iznine başvurmanız gerekecektir.

Türkiye ile Azerbaycan arası çok iyi durumda olsa da prosedürlerin yerine getirilmesi ile ilgili detaylı inceleme söz konusudur. Değerlendirmelerin titiz şekilde yapılmasında da güvenlik ile ilgili etkenler önemlidir. Vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğu denetlendikten sonra izin ile alakalı süreç devam edecektir. Amacın dışında ki başvurularında kabul görme durumu söz konusu olmamaktadır.

Azerbaycan İş İmkanları

Hızlı büyüyen ekonomisi ile dikkat çekmeyi başaran Azerbaycan yaklaşık olarak 10 milyon nüfusa sahiptir. Doğal kaynaklar açısından çok zengin olan ülke ayrıca verimli arazilere de sahiptir. Tarım konusunda gelişim gösteren çalışma düzenleri değişkenlik göstermektedir. Azerbaycan iş imkanları konusunda gelişim gösteren alanlar ilerleme gözlemlenmiştir. Girişler konusunda dikkat edilmesi gereken hususlara daha fazla önemsemeniz gerekir.

Uçak ile gidebileceğiniz Azerbaycan’a dilerseniz de Ermenistan üzerinden kara yolu ile de geçebilirsiniz. Yol masrafı olarak değerlendirdiğinizde kara yolu daha uygun olsa da yolculuk uzun sürecektir. Uçak ile 2,5 saatte gidebilirken kara yolu ile 24 saate kadar sürmesi söz konusudur. Ülkede belirlenen bazı kurallar gereği yanınızda bulunduracağınız para ile ilgili bildirim yapmanız gerekiyor. 1.000 dolardan fazla nakit taşımanız durumunda bu bildirim gerekmektedir.

Para kullanımı konusunda oldukça titiz olan Azerbaycan’dan dışarı manat çıkarmanız söz konusu değildir. Bir diğer ayrıntı ise para transferidir. Kazancınızı Türkiye’de ki hesabınıza aktarmak istediğinizde ise ciddi EFT masrafları söz konusu olabilmektedir.

Azerbaycan iş imkanları ile alakalı geniş alan söz konusu gibi görünse de ekonomisinin petrole ve doğal gaza göre gelişim göstermesi bu alanda ki ihtiyacı da ortaya koymaktadır. İnşaat konusunda çok fazla proje olması da bu alanda ki çalışmaların artışını da göstermektedir.

İnşaatın sürekli olarak gelişim göstermesi iş alanlarını artırmaktadır. Türk firmaların çalışma alanlarında iş imkanları edinmeniz de mümkündür. Kalifiyeli elemanlar Azerbaycan asgari ücret ile karşılaştırma yapıldığında çok daha yüksek rakamlar çıkabilmektedir. İnşaat alanında kalıpçı, duvar ustası, elektrik ustası, fayansçı ve demir bağlama ustalarına ihtiyaç bulunmaktadır. Ayrıca şantiye şefleri ile usta başlarına da fazlaca ihtiyaç vardır.

 

İnşaat alanı dışında hizmet sektöründe de aktif şekilde çalışacak personel açığı bulunmaktadır. Çok sayıda dönerci, kebapçı, pide ve lahmacun dükkanlarında kalifiyeli eleman gereksinimi vardır. Hizmet sektöründe duyulan ihtiyaca karşılık verebilecek yetişmiş elemanın da kazancı asgari ücrete göre çok daha iyi olabilmektedir. Karşılaştırmalara ve işin mahiyetine göre farklılık söz konusu olduğu için değerlendirmeyi ona göre yapmak gerekir. Kazancınızın Türkiye ile karşılaştırması yaparken giderleri hesaba katarsanız ortaya net bilgiler edinilebilmektedir. Kira, mutfak gideri ve diğer harcamalar gelir ile karşılaştırmalı şekilde olmalıdır.

Azerbaycan iş imkanları. Çok Kazanmak İsteyenlere…

Azerbaycan’da iş fırsatları ve yaşam

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..