Güncel

Bulgaristan İş İlanları Hangi Meslekler İçin Daha Fazla?

Bulgaristan’daki işsizlik oranı son yıllarda giderek düştü ve pazar şimdilik son derece canlı görünüyor. Bulgaristan’daki istihdam piyasası birçok açıdan oldukça geleneksel, bu nedenle şirket içi çalışanlar tercih edilen seçenek olma eğiliminde. Eğer Bulgaristan iş ilanları ile ilgileniyorsanız Bulgaristan’ın en büyük işe alım eğilimlerinden bazıları aşağıda tartışılmaktadır:

İş Arayanlar İşverenlere Nasıl Yaklaşıyor?

Bulgaristan’da çalışmak isteyen adayların LinkedIn profilleri veya diğer profesyonel sosyal medya platformları aracılığıyla boş pozisyonlara başvurmaları giderek daha popüler hale geliyor. Dahası, yönlendirmeler yoluyla yapılan çok daha fazla uygulama var. BT sektöründe, proaktif işe alım hala kaliteli yetenekler bulmanın en iyi yolu. İşe alım departmanlarını genişletmenin ve harici işe alım ortaklarına güvenmenin yanı sıra, şirketler işveren markalaşma alanında çok şey yapıyor. Bu, web sitelerinde çok ayrıntılı ayrı kariyer bölümlerinin tasarımını, teknik buluşmaların organizasyonunu, teknik konferanslara sponsor olmayı ve genellikle BT topluluğuna aktif olarak katılmayı ve sektörün nabzını hissetmeyi içerir.

Bilişim Sektöründe Bulgaristan İş İlanları

BT sektörü ile ilgili olarak, esnek çalışma saatleri çoğu şirket için hemen hemen yaygındır. Ancak birçok şirket bu nitelikte işe alımdan faydalanacak olsa da, evden çalışma seçeneği henüz çok kabul görmemektedir. BT sektöründe evden çalışmanın bir seçenek olduğu durumlarda, Bulgaristan’da iş ilanları genellikle haftada iki ile dört gün arasında çalışma seçenekleri sunmaktadır.

Zor Pozisyonlar ile Başa Çıkma Yolları

Pozisyonları doldurmak zor olduğunda, ajanslar araştırma becerilerini ve doğru adayları çekmek için hedefleme yeteneklerini kullanırlar. Kişiselleştirilmiş bir hizmet sunmak da önemlidir. Geleneksel bir satış konuşması yaklaşımı da Bulgaristan iş imkanları noktasında adayların işine yarayacaktır. Ancak daha şeffaf ve gerçek bir yaklaşım sağlamak için geri adım atmak daha tipiktir. Genel olarak, kurumsal firmalar, iş fırsatlarını göz önünde bulundururken adaylar için en etkili faktörlerden bazıları olarak itibar ve marka olarak boşlukları doldurmanın ne kadar zor olabileceğini belirler. Ancak, bilinmeyen ve yeni şirketlerin daha başarılı olmaları da mümkündür. Burada hatırlanması gereken şey, iş perspektifleri kadar şeffaf ve dürüst olmaktır.

Bulgaristan’da Çalışmak İçin En Etkili Faktörler

Bilişim sektöründe iş-yaşam dengesi önemli bir belirleyici faktör. Adaylar kariyer söz konusu olduğunda başarı arıyor. Ancak bu, Bulgaristan’da yapılacak işler söz konusu olduğunda çalışma ortamında her türlü çabayı göstermek anlamına gelmiyor. İş verenler özellikle iş ve özel yaşamını başarılı bir şekilde dengeleme yeteneğine sahip çalışanlar istiyor.

Bulgaristan İş İlanları İçin Trendler

Kişisel markalaşma her zamankinden daha önemli hale gelmesine rağmen, bu Bulgaristan iş ilanları alanında geçmiş birkaç yıla benzer eğilimler var. Şirket misyonu ve değerleri de büyüme fırsatları, şirketin teknik vizyonu ve en önemlisi yönetim tarzı ile birlikte önemli bir rol oynuyor. Öte yandan maaş beklentileri işe alımda en önemli faktörlerden biri olma eğiliminde.

Adayların Bulgaristan İş İlanlarında Beklentileri Neler?

Adaylar, daha küçük bir yönetim tarzı sunan daha küçük şirketlerin sunduğu faydaları takdir ediyorlar. Ancak daha büyük ve daha katmanlı bir yapıya sahip büyük şirketler de iş arayanlar arasında popüler. Adaylara hitap eden bir başka iş türü de, çalışanlarla etkileşim kurmak için tüm çabaları stratejik seviyelere getiren gerçek insan odaklı büyük şirketler.

Çoğu Bulgar iş çalışan, öğrenme olanakları, büyüme potansiyeli, her iki yılda bir terfi alma fırsatı, evden çalışma ve diğer özgürlükler gibi bir dizi fırsat sunan bir işveren arıyor. Adaylar ayrıca Bulgaristan iş ilanları sırasında işverenlerinin ileride yönetim yapısına ilişkin net bir vizyon göstermelerini bekliyor.

Bulgaristan’da Çalışan Türk Firmaları

Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Bulgaristan inşaat iş ilanları çok fazla popüler değildir. Ülkede şu an için en yaygın sektör bilişim ve teknolojidir. Öte yandan ekonomistlerin, analistlerin ve muhasebecilerin de iş bulması görece kolaydır. Bulgaristan’da çalışan Türk firmaları sayısının Ortadoğu ya da diğer Avrupa ülkeleri kadar çok olmasını beklemeyin. Yine de Türk – Bulgar ilişkilerinden ötürü Bulgaristan’da iş kurmak, şirket açmak Türkiye vatandaşları için kolaydır. Şu anda Bulgaristan’da hizmet veren Türk firmalarının sektörleri şu şekildedir:

 • Alışveriş
 • Ambalaj
 • Basım & Yayın
 • Bilişim & İnternet
 • Büro & Ev Eşyası
 • Gıda & İçecek
 • İnşaat & Emlak
 • İthalat & İhracat
 • Kimya
 • Makina
 • Otomotiv
 • Reklam & Tanıtım
 • Tarım & Hayvancılık
 • Tekstil
 • Ulaşım & Taşımacılık

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Bulgaristan Asgari Ücret ve Çalışma Şartları 2020

Bulgaristan’da Çalışmak – Bulgaristan’da İş Kurmak – Bulgaristan’da Maaşlar

Avustralya İş İlanları İçin Tüyolar


Ceren Mezit

Ben Ceren Mezit Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü Mezunuyum. Yurtdışında çalışmak ve iş fikirleri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapıyorum. Blogta çalışmalarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..