BulgaristanÇalışma Hayatıİş FikirleriÜlkelerYurtdışında Çalışmak

Bulgaristan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Bulgaristan Avrupa Birliği’ne girdiğinden beri ülkede yüzlerce uluslararası işletmenin ofis açmasına tanık oluyoruz. Başka bir ülkede, özellikle de yabancı olarak bir iş bulmak zor ve stresli olabilir, ancak bir yabancı olarak, hayal ettiğiniz pozisyona yükselebilir ve ülkede yaşarken rekabetçi bir Avrupa maaşı kazanabilirsiniz. Üstelik Bulgaristan Avrupa’nın en uygun yaşam tarzlarından birini sunmaktadır. Bulgaristan çalışma izni olmadan taşınma ve çalışma özgürlüğü AEA ülkelerinin vatandaşları için bir haktır. Bu ülkeler AB ülkeleri, Norveç, Lihtenştayn, İzlanda ve İsviçre’dir.

Bu 32 ülkeden birinin vatandaşıysanız (Brexit’ten sonraki İngiltere de dahil) şanslısınız demektir. Burada okumayı bitirebilir ve derhal iş aramaya başlayabilirsiniz. Sadece Bulgaristan iş ilanları hangi meslekler için daha fazla?, öğrenmeniz gerekecektir. Ancak, AB vatandaşı değilseniz, Bulgaristan’da her hangi bir işveren için çalışmayı planlıyorsanız, durum tamamen farklıdır. Bulgaristan çalışma vizesi almak oldukça karmaşık ve zor bir süreç olabilir. Bazen gerçek bir zorluktur. Aslında Bulgaristan göç konusunda çok seçici davranmaktadır. Bu yüzden size yol göstermek için bir rehber hazırladık.

Neden Bulgaristan Çalışma İzni Almalısınız?

En temel soru ile başlayalım. Genel olarak, AB vatandaşı olmayanların Bulgaristan çalışma izni olmadan çalışmalarına izin verilmez. Ancak kendi başınıza izin almanız pek mümkün değildir. Başka bir deyişle, çalışma iznine kendiniz başvuramazsınız. Çalışma izni, Bulgaristan’daki yetkili makam olan Ulusal İstihdam Bürosu tarafından verilir. AB üyesi bir ülkenin vatandaşı değilseniz, çalışma izninden önce Bulgaristan’da geçerli bir vize veya oturma iznine sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Yabancılar için Bulgaristan çalışma vizesi sadece gelecekteki Bulgar işvereninizden gelen bir talep üzerine verilebilir. Öncelikle bir iş ve sizi işe almak isteyen bir işveren bulmanız gerektiğinden, bu sürecin en zor kısmıdır. Bürokratik güçlükler nedeniyle, bu süreçte potansiyel işvereninize güvenmek uzun ve zor bir prosedür gerektiğinden umut kırıcı olabilir. İşverenlerin çoğu çalışma iznine ihtiyaç duymayan birisini işe almayı tercih eder. Böylece gerekli evrakları, zamanı ve ek masrafı ortadan kaldıracaklarından emin olurlar.

İstihdamı Geliştirme Yasası‘na göre, yabancılar da dahil olmak üzere Bulgaristan’daki istihdamı düzenleyen ana yasal çerçeve, gelecekteki işvereniniz nereye dahil edilmiş olursa olsun, Bulgaristan’da kalıcı olarak kurulmuş bir Bulgar şirketi veya yabancı bir şirket olabilir. Sizi işe almaya istekli bir şirket bulduğunuzu varsayalım. Her şeyden önce, gelecekteki işvereniniz istediğiniz pozisyon için öncelikle bir Bulgar vatandaşını işe almanın imkansız olduğunu kanıtlamalıdır.

Bulgaristan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Gelecekteki patronunuz birkaç kısıtlamaya uymak zorundadır:

 • Bulgaristan vatandaşlığı gerektirmeyen görevler için personel alırken işgücü piyasasına erişime izin verilecektir;
 • Ulusal İstihdam Bürosu da sizin vasfınız, işiniz ve pozisyonunuz için bir işgücü piyasası testi talep eder;
 • Geçtiğimiz 12 ay içinde, yerel bir işveren için çalışan toplam AB üyesi olmayan vatandaş sayısının, işe alınan tüm insanların ortalama sayısının yüzde 20’sinden az olduğu kanıtlanmalıdır;
 • Önerilen çalışma ve ücret koşulları, aynı iş için Bulgar vatandaşlarına göre daha az elverişli olmamalıdır;
 • AB üyesi olmayan yabancı bir vatandaş olarak, ilgili pozisyon için gerekli bilgi, beceri ve mesleki deneyime sahip olmalısınız;
 • İşveren Bulgaristan çalışma izni başvurusunu tamamladığında, aşağıdaki özel başvuru formuna yaklaşık 10 belge daha eklenmesi gerekmektedir.
 • AB vatandaşı olmayanları işe alma talebinin nedenlerini belirten bir belge;
 • Yabancı çalışanın, bu durumda sizin, son altı ayda çekilmiş üç vesikalık fotoğrafı;
 • Bulgar şirketinin kuruluş sertifikasının yasal bir kopyası;
 • Çalışanların eğitim, uzmanlık, beceri, nitelikleri veya deneyimlerini kanıtlayan yasal belgeler. Bu nedenle, tüm belgelerinizi tercüme edin ve Bulgaristan’a giderken yanınızda götürün. Bu size para ve zaman kazandıracak;
 • Yabancı vatandaşın iş sözleşmesi;
 • Yabancı vatandaş tarafından başvurulan pozisyonla ilgili diğer belgeler;
 • Çalışanın geçerli pasaportunun bir kopyası.

Bulgar şirketi sizi yönetim pozisyonlarında işe alacaksa, İstihdam Bürosu’nun ek şartları olması mümkündür. Başvuruya eklenen tüm belgelerin, kimlik kartı veya pasaport hariç olmak üzere, asıl doküman olarak sunulması veya asıl dokümanlara uygunluğun resmi olarak belgelenmesi gerekmektedir. Yabancı dildeki belgeler yeminli bir tercüman tarafından Bulgarcaya çevrilmelidir.

Gelecekteki işvereninizin, çalışacağınız pozisyon için Bulgarları işe almanın imkansız olduğunu kanıtlayan prosedüre uyması önemlidir. İşveren, süresi en az 15 gün ve en fazla 3 ay olan iş pozisyonu için çok ayrıntılı bir iş teklifi yayınlamalı ve bundan sonra İş Bulma Kurumuna derinlemesine işgücü piyasası analizi sağlamalıdır. İş teklifi en az bir iş bulma sitesinde ve İş Bulma Kurumu’nun yerel ofisinde yayınlanmalıdır.

Bulgaristan Çalışma İzni Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Bulgaristan çalışma izni başvuru formunun ve belgelerin doldurulmasından itibaren 3 gün içinde başvuru, yabancının Bulgaristan’daki işyerinin İstihdam Bürosu’nun yerel şubesine gönderilir. Ajans belgeleri doğrulayacak ve yabancı çalışan için çalışma izni vermeye karar verecek olan icra müdürlerine gönderecektir. Ulusal İstihdam Bürosu genel müdürü 1 ay içinde karar alır. Karar 14 gün içinde temyiz edilebilir, bu durumda izin prosedürün başlamasından itibaren en geç 2 ay içinde verilmelidir.

İzin verildiğinde, şirket çalışanı yerel İstihdam Bürosuna kaydettirmelidir. Elde edilen Bulgaristan çalışma vizesi süresi, işveren ile yapılan sözleşme süresi boyunca, ancak 12 aydan daha uzun olmamalıdır. Bu durum başvuru formunda açıkça belirtilmiştir. İlk çalışma koşullarının değişmemesi kaydıyla, çalışma izninin 3 yıldan fazla uzatılmaması mümkündür.

Çalışma izni almak için belgenin sizi işe alan şirketin adını ve gelecekteki iş pozisyonunuzu içerdiğine dikkat edin. Bu, çalışma izninizin sadece belirtilen şirket ve pozisyonda sizin için geçerli olduğu anlamına gelir. Bu çok önemlidir. Şirketinizden ayrılmaya karar verirseniz, çalışma izni ve benzer şekilde her şeyi kaybedersiniz. Yeni bir iş bulmak istiyorsanız, yeni patronunuz sizin için yeni bir Bulgaristan çalışma izni uygulama sürecinden geçmelidir.

Bulgaristan’da Çalışmak İçin Diğer Yollar

Yabancı bir vatandaşın Bulgaristan’da oturma ve çalışma izni alması için başka bir yasal dayanak daha bulunmaktadır: Bulgaristan iş piyasasına erişim sağlayan “AB-Mavi Kart”. Bu izin genellikle İş Kurumu Genel Müdürü tarafından verilir. AB üyesi olmayan vatandaşlar Avrupa Birliği Yasası’nın web sitesinde yüksek nitelikli istihdam amacıyla Bulgaristan çalışma izni hakkında daha detaylı bilgi bulabilirler. Öte yandan Bulgaristan’da dükkan açmak için izlenecek yollar sayesinde kendi işinizin patronu da olabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Bulgaristan Asgari Ücret ve Çalışma Şartları 2020

Bulgaristan’da Çalışmak – Bulgaristan’da Iş Kurmak – Bulgaristan’da Maaşlar

Fransa Çalışma İzni Nasıl Alınır?


Ceren Mezit

Ben Ceren Mezit Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü Mezunuyum. Yurtdışında çalışmak ve iş fikirleri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yapıyorum. Blogta çalışmalarımı sizinle paylaşmaktan mutluluk duymaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..