Bayilik Veren Firmalar

Burger King Bayilik Şartları

Burger King Bayilik Şartları

2000 yılı başlarından itibaren Türkiye ve genelinde hızla yayılmaya başlayan Burger King markası, fast food sektöründe kendisini kanıtlamış ve dünyanın her yerinde kabul görmüş en büyük hızlı tüketim markalarından birisidir.

Burger King markasının tüm isim haklarını elinde bulunduran ve bayiliğini veren Master Franchise firması TAB Gıda‘dır.

TAB Gıda firması kimdir?

Tab Gıda, 1995 yılında kurulmuş olup halen Burger King, Sbarro, Popeyes, Usta Dönerci ve Arby’s markalarının bayiliğini vermektedir.

Genel merkezi İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunur. 2001 yılında Burger King firmasının master franshise lisansını alarak Türkiye’de bayilik vermeye başlamıştır. Bayilik verdiği ve kendi işlettiği mağaza sayısı 1.100’den fazladır.

Burger King bayilerine ne gibi olanaklar sunuyor?

Tab Gıda bünyesinde bulunan toplam Burger King mağazası sayısı 900’dür. Bu mağazaların 250 tanesi bayi olup 650 tanesi Tab Gıda tarafından işletilmektedir.

Tab Gıda, tüm bayilerine eğitim, personel ve işletmecilik ile ilgili konularda destek vermektedir.

Sözleşme aşamasından kurulum tamamlanana kadarki her türlü süreç Tab Gıda tarafından yürütülmektedir. Anahtar teslim kurulum yapılmaktadır.

Yatırım yapmak isteyen girişimciler, dükkan açmak istedikleri yerin caddeden ve içeriden çekilmiş detaylı fotoğraflarını Tab Gıda’ya ileterek başvuru yapabiliyor. Ön başvuru sonrasında bölge yöneticileri tarafından sahada keşif çalışması yapılarak yer onayı veriliyor. Ön onay aşamasını geçen yatırımcılara daha sonradan yüz yüze görüşülerek tüm detaylar ve sözleşme şartları aktarılıyor.

Anlaşma sonrasında tüm dekorasyon ve kurulum işlemleri Tab Gıda tarafından yürütülürken, yatırımcı kişi şirket açılışı, çalışma ve iş yeri açma ruhsatı başvurusunda bulunuyor.

İlk eğitim işletmeci kişiye verilmektedir. İşletme sahibi dilerse kendisi mağaza müdürü olarak çalışabileceği gibi başka birisini de mağaza müdürü olarak atayabilir ve ücretsiz eğitim desteği almak üzere Tab Gıda’ya gönderebilir.

Genellikle mağazalarda vardiyalı çalışma sistemi uygulanmakta olup ortalama 3 mağaza müdürü ile 20 personel çalışmaktadır.

Mağaza personeli genelde asgari ücret alırken mağaza müdürleri asgari ücretin 2-3 katına kadar ücret alabilmektedir.

İlk açılış sırasında tüm gerekli sarf malzemeleri firma tarafından gönderilir. Daha sonradan yapılan tüm satınalma işlemlerinde ürünlerin ödemesi alım tarihinden 1 ay sonra yapılıyor.

Tüm bayilerinde kazanç odaklı bir sistem izleyen firma, bayilerin her türlü gelir-gider dengesini kontrol etmekte ve kar optimizasyonu için yatırımcıya destek olmaktadır.

Franchising bünyesi içerisinde kurulan sistem ile cep telefonundan dahi tüm alım satımlar, ciro, karlılık durumu, müşteri sayısı gibi veriler uzaktan mobil bağlantı ile takip edilebilmektedir.

Yeni işletme açılışı sonrası kazancı garanti göremeyen girişimcilere, Tab Gıda bünyesinde bulunan, firmanın kendi sahip olduğu şubeler de devredilmektedir.

Ancak bu şubelerin devir maliyetleri kazançlarına göre değişmekle beraber, normal sıfırdan açılan bir bayiye göre çok daha pahalıdır.

Burger King bayilik şartları nelerdir?

Burger King bayilik şartları arasında en önem verdiği konu, yatırımcının işi sahiplenmesidir. Yapılacak işi sadece para yatırımı olarak görüp, iş yerinden uzakta kalan, işi takip etmeyen ve akışına bırakan girişimciler ile sözleşme yapılmaktan kaçınılmaktadır. Bu yüzden, bayilik sözleşmesi imzalamadan önce yatırımcının özgeçmişi detaylı incelenmekte, geçmiş iş başarıları ve tecrübeleri önem kazanmaktadır.

 • Şube açılacak iş yeri büyüklüğü için aranan minimum şart cadde dükkanı için 300 mt2, avm için 120 mt2 dir.
 • Tüm şubelerde baca sistemi bulunmalı ve “cafe-restoran ruhsatı” alınmaya elverişli olmalıdır.
 • Cadde dükkanlarının düz giriş şeklinde olması gerekmektedir.
 • Şubenin bulunduğu konum, avm içerisinde değil ise, yaya trafiğinin fazla olduğu, okul, kamu kurumları, büyük iş yerleri gibi nüfusun yoğun olduğu bölgeler olmalıdır.
 • En yakın diğer Burger King şubesi ile arasında minimum 1,5-2 km mesafe olmalıdır.
 • İlk defa bayilik sözleşmesi imzalayacak yatırımcılardan isim hakkı bedeli ve kurulum masrafı olarak, yatırımın yeri ve büyüklüğüne göre minimum 500.000 usd olmak üzere ortalama 700.000 usd + KDV yatırım bedeli alınmaktadır.
 • 20 yıllık sözleşme yapılmakta ve isteğe bağlı olarak devretme imkanı tanınmaktadır
 • Royalty bedeli denilen, reklam ve pazarlama bedeli olarak kdv hariç ciro üzerinden her ay %13 alınmaktadır.
 • Paket servis tüm şubeler için zorunlu olmayıp yatırımcının tercihine göre izin verilebilmektedir.

Burger King kar marjı ne kadar?

Burger King bayilerinin ortalama kar marjı net %15-20 arasındadır.

Genel olarak işletme giderlerinin;

 • %40’ı gıda ve sarf malzemeleri,
 • %20-25 kira ve genel giderler,
 • %20-25 işçilik ve personel giderlerinden oluşmaktadır.

Bu rakamlar, işletmenin büyüklüğü, müşteri trafiği, ciro ve personel sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

Orta halli bir bayi ortalama 250.000-300.000 tl arası ciro yapmaktadır. Yerine göre bu rakamlar mağazanın konumuna ve müşteri potansiyeline göre 500.000 tl’yi geçebilmektedir.

Yine orta halli bir bayinin aylık net karı 50.000 tl civarlarındadır.

Burger King, bayilik verdiği yatırımcılarına, yatırılan parayı ortalama 3-6 yılda kazanmayı vaad ediyor. 

Herhangi bir nedenle bayiliği bırakmak isteyen girişimcilere devir hakkı da tanınmaktadır.

Burger King bayilik şartları, bir çok firmaya göre oldukça masraflı olup çok iyi düşünerek yatırım yapılması gereken bir firmadır.

Gıda sektörüne girecek yatırımcılar mutlaka ön araştırmaları detaylı bir şekilde yapmalı, tüm riskleri göz önünde bulundurmalıdır. Herhangi bir olumsuzluğa karşı mutlaka B planı hazırda bulundurulmalı. İlk aylarda gerçekleşmesi muhtemel düşük ciro nedeni ile belirli bir miktar nakit para hazırda bulundurulmalıdır.

Burger King Franchise Açmak Mantıklı Mı?

Kendi işinizi kurmakla franchise açmak arasında kalmış olabilirsiniz. Gayet normaldir. Genelde birçok kişi bu ikilemi yaşamaktadır. Ancak kendi işinizi kurduğunuzda eleman alımlarına sizin karar vermeniz gerekir. Bu da büyük bir sorumluluk ve zaman isteyen bir iştir. IK alanında tecrübeniz yoksa güvenilir ve sadık çalışanlar seçmeniz de zor olacaktır. Oysaki burger king bayilik şartları gereği eleman alımları ana merkezden yapılır. Bu da üstünüzdeki sorumluluğu azaltır.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Kendi işiniz olduğunda üzerinizde büyük bir yük hissedersiniz. Özellikle de ilk dönemler başınızı hesap kitap işlerinden kaldıramazsınız. Bu da sizi çok çalışmak zorunda bırakır. Yorgunluğunuzun yanında iş kurmuş olmanızın sevincini yaşayamazsınız bile. Öte yandan bir burger king franchise açtığınızda zaten başarılı bir işletme modeli yerleşmiş olacaktır. Sizden sadece sistemi sürdürmeniz beklenir. Kar – zarar gibi konular üzerine çok fazla düşünmeniz gerekmez. Risk almak zorunda kalmazsınız. Ancak her şeyden önemlisi, kendi başınıza bir pazarlama kampanyası yürütmezsiniz. Burger king zaten tanınan bir firma olduğu için oturmuş bir müşteri profili bulunmaktadır. Bu da sizi satış için ekstra çabalamaktan alıkoyar.

Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi

10.000 TL Kredi Hesaplama Ziraat Bankası

Burger King Franchise Ne Kadar?

TAB Gıda burger king bayilik şartları kapsamında franchise aldığınızda 20 yıl boyunca orayı işletme hakkına sahip olursunuz. Elbette ki bu işi yapabilmeniz için başlangıçta belli bir burger king franchise bedeli ödemeniz gerekmektedir. Bu fiyat her yıl güncellenmekte olup şubeden şıbeye de değişiklik gösterebilir. Ancak bir burger king franchiseı için minimum yatırım miktarı 500.000 Amerikan Dolarıdır. Bu tutara KDV dahil değildir. Ayrıca daha önce herhangi bir işletmecilik deneyiminiz olmadıysa, TAB Gıda öncelikle işletmeci olabilmeniz için bir eğitim verecektir. Restoranı işlettiğiniz süre boyunca da TAB Gıda’nın bilgi, deneyim ve hizmetlerinden sonuna kadar yararlanabilirsiniz.

Yeni iş kuracakların mutlaka aşağıdaki yazıya göz atmalarını öneririz;

Franchising Mağduriyeti Yaşamayın. Son Pişmanlık Fayda Etmez

Yeni iş Kurmak İsteyenlere Altın Değerinde Tavsiyeler

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Çıtır Usta Bayilik Şartları

Özsüt Bayilik Şartları

Bursa Kebap Evi Bayilik Şartları

Subway Bayilik Şartları

Sbarro Bayilik Şartları

Usta Dönerci Bayilik Şartları

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Playland Bayilik

Bayilik Veren Firmalar

Ücretsiz Bayilik Veren Firmalar

Detaylı bilgi için yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenmenizi ve takipte kalmanızı umarız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..