Güncelİş Fikirleri

Çocuk Oyun Merkezi Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Çocuk Oyun Merkezi Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar Marjı

Çocuk Oyun Merkezi Açmak

İnsanlar, günlük yaşamlarında sosyalleşmek adına sinemaya ya da alışveriş merkezlerine giderek zaman geçirmektedir. Hemen hemen herkes, bu gibi yerlerde yer alan çocuk oyun merkezleri ile karşılaşmıştır. Bu merkezler, çocukların açık ya da kapalı mekanlarda eğlenceli aktiviteler yapmasına imkan yaratmaktadır. Eğlence merkezlerinin hemen hepsinde yer alan kafeteryalar sayesinde, aileler de çocukları eğlenirken vakit geçirebilmektedir.

Günümüzde girişimcilerin çokça talep gösterdiği çocuk oyun merkezleri, oldukça karlı bir sektör oluşturmaktadır. Çocuk oyun merkezi açmak, ticari yollarla para kazanmak isteyen girişimciler için iyi bir seçenek olabilir.

Peki çocuk oyun merkezi açmanın yolları nelerdir? Kar marjı yüksek midir? Nerelerde açılmalıdır ve nasıl işletilmelidir? İşte tüm bu soruların cevapları…

Çocuk oyun alanı mekan seçimi nasıl olmalı?

Çocuk oyun merkezi açmak isteyen kişiler ilk olarak düşünmesi gereken konu, nasıl bir oyun merkezi açmak istedikleridir. Çocuk oyun merkezleri açık ya da kapalı mekanlarda kurulabilmektedir. Sektöre giriş yapacak kişiler, açık ve kapalı çocuk oyun merkezleri hakkında yeterli araştırma yapmalıdır. Hangisinin daha karlı olacağına karar verdikten sonra bir seçim yaparak yola çıkabilirler.

Açık havada açılan oyun merkezleri; hayvanat bahçesi, piknik alanı ve spor alanları içerebildiği gibi aynı zamanda araç geçişlerine de imkan vermektedir. Kapalı alanlarda açılan oyun merkezleri ise yılın her döneminde hizmet verebildiği için tercih edilebilmektedir.

Çocuk oyun merkezi açmak için gereken belgeler nelerdir?

Çocuk oyun merkezi iş yeri açmak isteyen kişiler, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı almalıdır. Ruhsat yönetmeliğinin 4. Maddesi doğrultusunda, umuma açık istirahat ve eğlence yeri başlığı altında yer alan, kişilerin tek ya da toplu olarak eğlenmesi ve dinlenmesine hizmet eden elektronik oyun yerleri, lunaparklar, sirkler vb. alanların işletmecileri mutlaka ruhsat sahibi olmalıdır.

Ruhsat almak için gerekli belgeler; nüfus cüzdan örneği, ikametgah belgesi, Cumhuriyet Başsavcılığından alınan Adli sicil kaydı, son 6 ay içerisinde çekilmiş 8 adet fotoğraf, iş yeri kiralık ise kira kontratının fotokopisi, dükkan sahibi ise tapu senedi sureti, yönetim planında ve tapuda mesken olarak görünen yerler için karar tutanağı, kuruluş ilanı ve yetki belgesidir. Belgelerini tamamlayan kişiler, ruhsat için başvuruda bulunabilirler.

Çocuk Oyun Merkezi Kar Marjı Nedir?

Çocuk oyun merkezi kar marjı oldukça yüksektir. Fakat izlenilen yönteme göre değişkenlik gösterebilir. Bayilik yöntemi ile açılan bir çocuk oyun merkezi, bayilik alınan birma ile yapılan anlaşma doğrultusunda bir kar elde eder. Örneğin; bir firma girişimciye %20 kar marjı imkanı sunarken diğer bir fimra %30 kar marjı imkanı sunabilmektedir. Bu sebeple, bayilik anlaşması yapacak olan kişilerin tüm firmalarla iletişime geçmesi ve kendileri için en uygun olanda karar vermeleri gerekmektedir.

Kişiler, bir firmanın bayiliğini aldıklarında, yatırımlarını ilk 6 ay içerisinde çıkarabilmektedir. Ancak, başka bir firmada yatırımları çıkarmak 1 seneyi bulabilir. Kısacası, elde edilecek gelir, yapılan yatırıma ve hizmet çeşitliliğine göre şekillenmektedir.

Çocuk oyun merkezleri, ilk zamanlarda aylık 3-5 bin TL’den başlayan miktarlarda kazanç bırakırken ilerleyen zamanlarda çok daha yüksek miktarlara ulaşabilmektedir. Bu sektörde elde edilecek olan kazanç işletmenin yerine, hitap ettiği yaş kategorisine ve müşterilerine sunduğu yan hizmetlere de bağlıdır. Çocuk oyun merkezi içerisinde yer alacak herhangi bir cafe, restaurant, galeri, workshop alanı vb. aktiviteler kazancı doğrudan etkileyecektir.

Çocuk Oyun Merkezi Açmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Çocuk oyun merkezini bayilik alarak açmak istemeyen girişimciler, bir işletmeyi baştan aşağı kurabilirler. Yatırımcılar, işe daha önceden yapılmış olan mekanları inceleyerek başlayabilirler. Öncelikle, iyi bir ekip kurmak iyi bir işletme kurmanın altın anahtarıdır. Yatırımcılar ekiplerini oluşturarak işletmede kullanacakları makineler, aletler, mobilyalar, mutfak gereçleri, temizlik ürünleri hakkında gerekli araştırmayı gerçekleştirebilirler.

Çocuk oyun merkezlerinde sıklıkla kullanılan şişme oyun alanları, yatırımcılar arasında oldukça talep gören bir seçenektir. Uygun fiyatı, kolay kurulumu ve çocukların yoğun ilgisi sebebi ile oyun merkezleri için aranan bir unsur haline gelmiştir. Ancak, oldukça dikkat isteyen bir ekipmandır. El yapımı olan bu ürün, iplikle dikilmiş olup sık kullanıma bağlı olarak aşınabilir ve yırtılma ile zarar görebilir. Şişme oyun ekipmanları kullanmak isteyen işletmeciler, ekipmanlara çok dikkat etmeli ve sürekli olarak bakım yapmalıdır.

Çocuk oyun merkezleri, yemek yenecek ya da kahve içilecek mekanları barındırmanın yanı sıra; bay – bayan lavabo, dinlenme alanları, izleme alanları gibi alanlara da sahip olmalıdır. İyi bir hizmet vermek isteyen işletme sahipleri, eleman sayısına talebe göre karar vererek müşterilerininhızlı ve kaliteli bir hizmet almasını sağlayabilir. Jetonlu oyuncakları içeren çocuk oyun merkezleri, fiyat tabloları ve jeton türlerini bulunduran tablolara yer vermelidir. Böylece müşteriler, çocuklarının eğlencesi için bütçe ayarlaması yapabilirler.

Çocuk Oyun Merkezinde Güvenlik Önlemleri

Çocuk oyun merkezi açacak olan kişiler, işletmelerinin çocuklara hitap edeceğini unutmamalıdır. İşletmeler son derece güvenli ve temiz olmalıdır. Genellikle, zeminin kaygan ve toz kaldırmayan alanlardan inşa edilmesi tercih edilmektedir. Alanın ve oyuncakların temizliği sürekli olarak sağlanmalı ve kontrol edilmelidir. Kapalı çocuk eğlence merkezlerinin havalandırması oldukça önemlidir. Kapalı alanda çocuklar arasında hava yolu ile hastalıkların yayılmasına mümkün olduğunca engel olunmalıdır.

Çocuk oyun merkezi açmak ile ilgili daha fazla bilgi almak ve görüşlerinizi belirtmek için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Çocuk oyun merkezi açmak dışında farklı iş alanlarında da yatırım yapabilirim diyorsanız aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir.

Kuyumcu Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Çiçekçi Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır – Maliyet Ve Kar Marjı

Düşük Sermaye İle Yapılacak Yüksek Kazançlı İş Fikirleri

Evden Ek Iş Yapmak İsteyenlere Alternatif Ek Iş Fikirleri

Tavuk Çiftliği Kurmak – Nasıl Kurulur? Maliyeti, Kar Marjı Nedir?

Küçük Baş Hayvan Çiftliği Kurmak – Maliyeti – Kar Marjı


14 Yorum

  1. merhaba bnde cocuklar için bir oyun alanı kurmak ıstıyorum belgeler ruhsatlar yapılması gerekenler ve maddı gıderler hakkında bılgıler verebılır mısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..