GüncelKariyerÜlkelerYurtdışında Çalışmak

Forklift Operatörlüğü İş İmkanları ve Maaşları

Forklift Operatörlüğü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları?

İşletmelerde farklı boy ve ağırlıktaki paketler, koliler gibi çeşitli yükleri kendi başına ve belirli bir süre içinde forklift kullanarak boşaltma, yükleme işlemini güvenli bir şekilde yaparak yürüten kişilerdir. Ayrıca bu kişiler forkliftin bakım ve onarımı konusunda bilgi ve beceriye sahip kişilerdir.

Forklift Operatörleri Ne İş Yapar?

Bu mesleği yapanlar forklifti çalıştırmadan önce günlük kontrollerini yaparak çalışacağı alanın zeminini önceden kontrol eder. Çalışacağı alanı dikkatli ve titiz bir şekilde kullanarak taşınma işlemi yapılacak malların yükleme, boşaltma, istifleme gibi işleri yapar. Ayrıca forkliftin periyodik bakımından da sorumludurlar. Asansörü kontrol etmek ve asansör zincirlerinin gerginlik kontrolünü de yaparlar. Forkliftin fren kontrolü ile mekanik parçaların yağlanmasından da sorumludurlar.

Forklift Operatörlerinin Çalışma Alanları ve Çalışabileceği İş İmkanları

Forklift kullanım alanlarının genişlemesi ile forklift operatörlerine duyulan ihtiyaç özellikle yükleme ve boşaltma işleri yapılan alanlarda daha çok artmaktadır. Forklift operatörleri özel ve kamu sektöründe çalışabilecekleri gibi kendileri bağımsız olarakta çalışabilirler. Forklift operatörleri edindikleri uzmanlık sayesinde ayrıca silindir,greyder,ekskavatör ve mobil vinç gibi diğer iş alanlarında iş bulabilirler. Forklift operatörleri açık veya kapalı alanlarda çalışma koşullarında çalışabilirler.

Kimler Forklift Operatörü Olabilir?

Her yaş, eğitim ve sosyal statüden kişiler forklift operatörü olabilirler. Genel olarak işletmeler kendi elemanlarını yetiştirmek için kurs açılması talebinde bulunurlar. Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Halk Eğitim Merkezleri’nde forklift iş makinesi sertifikası için kurs açılmasını sağlarlar. Kurs sonucunda yapılacak olan sınavda iş makineleri kullanım sertifikası verilir. 18 yaşını dolduran, en az ilkokul mezunu 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 41/c maddesine göre alınmış sağlık raporu bulunan ve aynı kanunun 41.maddenin e bendinde yer alan suçlardan hüküm giymemiş olanlar forklift eğitimine katılabilirler.

Forklift Operatörleri Ne Kadar Maaş Alırlar?

Çalışılan işyeri, sektör ve deneyime bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte ilk işe başladıkları zaman asgari ücret alırlar. Ancak zamanla bu asgari ücretin iki katına çıkabilir.

Yurt dışında çalışan Türk forklift operatörü maaşları ortalama olarak 1.000 dolardan başlıyor ve gidilecek ülkeye göre değişmekle beraber yaklaşık 3.000 dolara çıkabiliyor.

Forklift operatörü ihtiyacı en fazla olan ülkeler Dubai, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Rusya, Türkmenistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Katar olarak sayılabilir.

Bu ülkelerdeki iş imkanları ve çalışma koşulları hakkında detaylı bilgi almak için aşağıda belirtilen başlıktan bilgi alabilirsiniz;

Yurt dışı iş imkanları

Forklift Operatörlüğünün Kolay ve Zor Yanları

Her meslekte olduğu gibi forklift operatörlüğünün de kolay ve zor yanları bulunmaktadır. Öncelikle kolay yanlarından bahsedersek; forklift operatörleri  her sektörde çalışabilecekleri gibi bağımsız olarakta çalışabilirler. Çalışma saatleri düzenli olmakla birlikte vardiyalı olarakta çalışabilirler. İşverenle ve diğer çalışanlarla iletişim halindedir. Forklift operatörlüğünde kendini geliştirmiş olanlar diğer iş makineleri alanında da çalışabilirler.

Işin zor yanları ise; çalışma koşulları açık veya kapalı olduğundan soğuk ortamlarda da çalışabilirler veya açık alanlarda çalıştıklarında tozlu ortamlara maruz kalabilirler. Ayrıca forklift operatörlüğü mekanik bilgisi isteyen bir iştir ve mekanik yeteneği gelişmemiş olanlar için zor bir iştir.

Forklift Operatörlüğü İş Yetkinlikleri

Forklift operatörlüğü dikkat isteyen bir iş olduğundan özellikle el, ayak ve göz eşgüdümü ile bunları kullanabilme yetkinliğine sahip olmak gerekir. Ayrıca bu iş alanı mekanikle alakalı olduğundan mekanik bilgisi yetkinliği de olmalıdır. Bir diğer özellik bu işte çalışacak kişilerin sorumluluk sahibi bilincine sahip, tedbirli ve dikkatli olmaları gereklidir.

Forklift Operatörü İş İmkanları ile ilgili daha fazla bilgi almak ve sitemizin iş birliği yaptığı firmalara bilgilerinizi göndererek size ulaşmalarını sağlamak için aşağıdaki yorum bölümünden bilgilerinizi ve mail adresinizi belirtebilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

İnşaat İşçisi Olarak Yurt Dışında Çalışmak

Kuveyt’te iş Yapan Türk Firmaları

Azerbaycan iş imkanları. Çok Kazanmak İsteyenlere…

Yurt Dışında Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Yurtdışında nasıl iş bulunur? Hangi ülkelerde iş bulabilirim?

Yurt dışı iş imkanları


24 Yorum

 1. 10 yıllık foklif oparetörüyüm belgem var iş arıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 2. 2005 senesinden beri ismakinasi
  Forklift RTE personeli olarak çalışmaktayım
  Micro as400 mirisoft programlarını biliyorum
  10 yıllık pasaportum var
  Ortaokul okuyorum
  15.12.1982 doğumluyum
  Devamlılığı olan iş aramaktayim.
  Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Hadi Ama, Yapma Bunu :(

Görüşüne göre reklam engelleyici kullanıyorsun. Aslına bakarsan seni eğlendirirken motive olduğumuz konular arasında reklam gelirleri bulunuyor. Bu konuda bizi lütfen kırma..